زمان نوشیدن آب

بدترین و بهترین موقع برای نوشیدن آب+ هشدارها

کد مطلب : 9816تعداد نظرات : 30 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
بسیاری از افراد فواید نوشیدن آب را میدانند اما از بهترین و بدترین زمان برای نوشیدن آب بی اطلاع هستند .در زمان هایی نوشیدن آب اصلا توصیه نمیشود.

بهترین و مناسب ترین زمان نوشیدن آب

همه ما می دانیم چقدر مشکل است خودمان را به سالن ورزش برسانیم و روی سلامت جسمی خود کار کنیم؛ چقدر دشوار است برنامه رژیم غذایی را دنبال کنیم و عادات غذایی را تغییر دهیم. اما می توانیم با چیزی کوچک و ساده شروع کنیم آب بنوشید تنها کاری که باید انجام دهید نوشیدن آب است؛ این کار را در زمان و مقدار مناسب، و همیشگی براساس آنچه در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند انجام دهید.

چه زمانی از روز نباید آب بنوشید؟

توصیه می شود در مواقع زیر آب ننوشید

بعد از خوردن برخی میوه ها

نوشیدن آب بلافاصله بعد از خوردن برخی میوه جات اصلا توصیه نمی شود،نوشیدن آب نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از خوردن میوهبلامانع است. در پاسخ به اینکه بعد از کدام میوه ها نباید آب بخوریم باید گفت هندوانه، خربزه، خیار، پرتقال، توت فرنگی و موز ازجمله میوه هایی هستند که خوردن آب بعد از آن ها به شدت منع شده است زیرا مصرف آب موجب فساد هضم در معده می شود؛ همچنین بعد از خوردن زردآلود نیز مصرف آب مضر است.

میوه ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز (قند) و مخمر هستند و مصرف آب درست بعد از خوردن میوه، محیطی را ایجاد می کند که در آن مخمر می تواند رشد کند و منجر به تولید دی اکسید کربن می گردد که باعث ایجاد نفخ، گاز معده و درد شکمی می گردد.

بعد از صبحانه

بعد از صبحانه تا 2 ساعت آب نخورید، صبحانه را به تدریج بخورید و بعد از صبحانه، تا حدود 2 ساعت چیزی نخورید به خصوص آب.

آب

بعد از مسواک زدن

قبل از آب خوردن مسواک نزنید،باید قبل از مسواک زدن 160 میلی لیتر آب بنوشید به این ترتیب، آبی که می خورید آلوده نخواهد شد. ( خمیر دندان حاوی فلوراید است.)از هر گونه غذا یا نوشیدنی برای 45 تا 50 دقیقه بعد از مسواک زدن اجتناب کنید.

هنگام خواب

برای جبران آب ازدست رفته توصیه می شود یک لیوان آب یک ساعت قبل از خواب بنوشید اما نوشیدن آب لحظاتی قبل از خواب و در نیمه های شب توصیه نمی شود زیرا باعث افزایش تکرر ادرار در شب می گردد. تکرر ادرار با برهم زدن مقدار و کیفیت خواب بر روی خلق وخو، قدرت تمرکز و حافظه اثر منفی دارد پس نوشیدن آب در وقت خواب و بعد از خواب توصیه نمیشود و ممنوع است.

بعد از رابطه زناشویی

نوشیدن آب بعد از فعالیت جنسی مضر و ممنوع است.

بلافاصله پس از غذا

خوردن آب بلافاصله بعد از غذا سبب کاهش حرارت معده و سو هاضمه می شود. خوردن آب بعد از غذا شیره معده را رقیق می کند و مانع هضم غذا می گردد، جذب مواد مغذی بعد از عمل هضم را مختل می کند، مقدار انسولین را بالا می برد، موجب گرسنگی زودهنگام و خوردن بیش ازحد می گردد. یک ساعت بعد از صرف وعده غذ،ا بهترین زمان آب خوردن است. در این زمان بدن بهتر می تواند مواد مغذی را جذب کند.

زمان نوشیدن آب

بهترین زمان نوشیدن آب چه زمانی است و چرا ؟

دو لیوان آب در صبح بعد از بیدار شدن ( به فعال کردن اعضای داخلی کمک می کند )

یک لیوان آب 30 دقیقه قبل از غذا ( به هضم غذا کمک می کند )

یک لیوان آب قبل از حمام ( به این معنی که از فشار خون بالا اجتناب می کنید )

هنگام بیماری ( کمک به از بین رفتن میکروب ها وباکتری ها)

هنگام خستگی ( علت خستگی گاهی کم آبی بدن است)

قبل از تمرینات ورزشی( سبب بازیابی انرژی می شود)

یک لیوان آب یک ساعت قبل از خواب ( به جلوگیری از سکته و حملات قلبی کمک می کند )

نوشیدن آب

فواید خوردن آب ترکیب شده با آبلیمو به صورت ناشتا

می توانید آب را با لیمو ترش مخلوط کنید نوشیدن آب گرم با لیمو ترش می تواند بدن را به آرامی از رختخواب بیرون آورد. متخصصان توصیه می کنند اگر زیر 150 پوند وزن دارید از نصف لیمو استفاده کنید. اگر بیش از 150 پوند وزن داشته باشید، یک لیمو کامل پیشنهاد می شود. متخصصان به علاقمندان سلامتی توصیه می کنند آن را در دو یا سه جرعه آب به شیوه ای نسبتا سریع بنوشند. بعد از چکاندن آب لیمو، سریع بنوشید تا فواید بیشتری را بدست آورید. به این دلایل اول صبح یک لیوان آب با لیمو بنوشید :

کمک به سیستم ایمنی

ویتامین ث، به ویژه آسکوربیک اسید لیمو برای التیام زخم ها ضروری است. آب لیمو نیز به بیرون آمدن خلط ها هنگام سرماخوردگی و تسکین گلو علاوه بر این، نوشیدن H20 وقتی که بیمار می شوید بسیار مهم است چون دفاع از بدن برای مبارزه با بیماری وقت دارد. با این حال، باید اطلاع دهم، عصاره لیمو برای جلوگیری از بیماری هایی مثل سرماخوردگی معمولی توسط علم پشتیبانی نمی شود.

بالا بردن انرژی و هوشیاری

عنصر پتاسیم لیمو به مغز و اعصاب کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. هوشیاری را افزایش می دهد. طبق گفته مجله سلامت طبیعی، یافته های دانشمندان اعلام می کنند تنها عطر لیمو می تواند باعث بهبود حالتان شده و میزان استرس را کاهش دهد. آشامیدن آب به درستی به این ناحیه کمک می کند چون مطالعات نشان می دهند خشکی می تواند انرژی را کاهش و باعث می شود احساس تنبلی نکنید.

خشکی بدن

اگر به درستی آب بخورید، احساس گرسنگی نمی کنید. بنابراین، آبدار ماندن برای سلامت کلی بدن ضروری است. نوشیدن یک لیوان آب برای شروع روز خوب است،

جوان سازی پوست

لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین ث است. علم ثابت کرده است ویتامین ث به تولید کلاژن کمک، از تشکیل چین و چروک جلوگیری می کند و از بدن، به ویژه پوست، در برابر آسیب رادیکال - آزاد دفاع می کند. اضافه کردن آب به سیستم کمک می کند که مواد غذایی را به سلول ها ببرید.

آب و لیمو

کمک به کاهش وزن

علاوه بر این، به تنظیم متابولیسم کمک می کند، این به خاطر محتوای فیبر پکتین است. فیبر خاص باعث می شود شما احساس سیری کنید و در نتیجه به جلوگیری از اشتها کمک و از نیاز به غذا جلوگیری می کند. آب نیز به احساس سیری کمک می کند. با ترکیب کردن مواد طبیعی، لیمو و آب، شما روز را سالم شروع می کنید - و این می تواند در نهایت منجر به عادات غذایی بهتر شود.

کاهش سموم

بنابر گفته دکتر الکساندر، کبد به طور مثبت به عصاره لیمو ترش بیش از هر منبع غذایی دیگر واکنش می دهد چون تولید آنزیم را افزایش می دهد. این باعث افزایش کارآیی کبد در ترشح صفرا می شود که به هضم و آزاد کردن سموم کمک می کند. عصاره لیمو ویژگی ادرار آوری دارد. آلوئه ورا به کلیه ها کمک می کند تا آب و سموم را با ادرار دفع کند. این به طور بالقوه به افرادی که رنج می برند کمک می کند.

بهبود هضم

سیستم گوارشی شما و کبد، می تواند توسط اسیدیته لیمو تحریک شود. این می تواند به تنظیم حرکات روده و متابولیسم بدن کمک کند. هم چنین به بدن کمک می کند تا مواد مغذی را جذب کند و می تواند به طور بالقوه منجر به کاهش وزن شود.

نوشیدن آب را تبدیل به عادت کنید

نوشیدن آب فواید زیادی دارد پس پیشنهاد می کنیم، آن را به یک عادت تبدیل کنید با این حال، باید تاکید شود نکته مهم، ثبات انجام این کار است. اگر یک یا دو بار در هفته این کار را انجام دهید، هیچ سودی نخواهید داشت باید هر روز این کارو انجام دهید و به نوشیدن آب عادت کنید و از یک زندگی طولانی و سالم لذت ببرید.

مثل مردم ژاپن آب بنوشید تا عمرتان طولانی شود

نوشیدن آب نیاز به پزشک را به حداقل می رساند، بسیاری از مردم نمی دانند نوشیدن آب بسیاری از بیماری ها را دور نگه می دارد؛ مردم ژاپن را در نظر بگیرید دانش برجسته آن ها در رابطه با آب درمانی، متخصصان بهداشت را در سراسر قاره ها به حیرت انداخته است.

بسیاری از مردم ژاپن بیش از صد سال زندگی می کنند؛ در واقع بیش از 50،000 فرد صدساله در ژاپن زندگی می کنند چون بعد از بیدار شدن نوشیدن 2 لیوان آب را تمرین می کنند نوشیدن آب در زمان درست تاثیر آن روی بدن انسان را به حداکثر می رساند؛ نکته مهم این است که آبی که ناشتا می نوشید به هیچ عنوان نباید آب سرد باشد و بهترین دمای آب در این زمان ولرم است.

بدترین و بهترین موقع برای نوشیدن آب+ هشدارها

31104
این مطلب مفید بود ؟658446
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : نوشیدن آب
30 نظر به ثبت رسیده است
ع1397-08-20
خدا رحمت کنه مادربزرگه منو ۲۰ساله پیش بچه بودیم میرفتم خونشون صبح بیدار میشدیم ناشتا اب گرم میخوردیم بعدش صبحانه میخوردیم عادتشون بود من دوست نداشتم
130
م ع1397-05-26
2 ساعت قبل از خواب و 3 ساعت بعد از ورزش ، همچنین 4 ساعت قبل از استحمام و 1 ساعت بعد از خوردن غذا و با توجه به اینکه 2 ساعت در محل کار و ضمن اینکه 5 ساعت هم به اون اضافه خواهد شد ، جمعاً شما دارای 17 ساعت مچی زیبا هستید.
315
پاکان1397-03-28
سلام.خسته‌نباشید.من دوهفته هست که صبحاقبل ازصبحانه آب میخورم ویهو کلی جوشای صورتم همزمان توصورتم زد.یعنی بعدازدوهفته مصرف آب قبل صبحانه.میخاستم بدونم ربطی به هم دارن.ممنون‌میشم
208
محمدرضا 1396-10-12
سلام یه سوال داشتم خوردن آب بعد از خوردن شیر مشکل ساز میشه
115
نواب1396-10-11
درود ب همه دوستان خوردن آب ولرم کمی نبستاگرم صبح ناشتا بسیارمفیده من الان دوماه همین کارمیکنم
91
بهروز1396-09-13
باید روزی 6 تا 8 لیوان آب خورد...مخصوصا قبل از خواب....قبل و بعد از ورزش...بصورت ناشتا... و در طول روز
53
وحید1396-07-09
عالیه,فقط باید گرم گرم باشه.
33
حسین1396-06-26
سلام تمام دکترها گفتند ناشتا خوردن آب مفیده بخدا سر در گم شدیم که چکار کنیم
121
فروزان1396-06-04
با سلام من پنج روزه روزی 4 لیوان اب گرم ناشتا می خورم و 2 ساعت بعد صبحانه می خورم به نظرم خوبه ولی فعلا زوده نباید قضاوت کنم
174
سحر1396-04-09
ممنونم ازتون
44
امیر علی1399-06-28
سلام،شیرینیجات دارای قند هستند و قند هم تشنگی می اورد،اگر در طول روز زیاد احساس تشنگی میکنید یک ازمایش قند بدید
22
کوثر1396-03-12
سلام.خسته نباشید ...من بعد از خودن خوراکی و غذاهای شیرین بلافاصِه تشنه ام میشه و حتما باید آب بخورم.میخاستم بدونم مربوط به بیماری خاصی هست یا ضرری داره اینکارم؟؟؟
195
emadabbasian1395-12-26
سلام من در شب زیاد تشنه میشوم دلیل چیست؟ در هنگام شب چه نوشیدنی هایی برای بدن مفید است؟
212
آشنا1395-12-09
سلام بنده هم تجربه کرده ام ناشتا 2 لیوان آب گرم و کمی لیموی تازه مخلوط با آب گرم مفید بوده و هیچ ضرری نداشته
143
Saeed1395-09-27
سلام دوستان سيستم بدني انسانها باهم به نوعي متفاوت هست،من صبح ناشتا به شيوه ي ژاپني هارو پيش گرفتم خيلي نتيچه بخش بوده خيلي هم خوشحالم خداروشكر...اول سيستم بدني خودتون و بشناسيد خيلي راحت نتيجه ميگيريد.بين وبعد غذا نه تنها اب بلكه نوشيدني نخوريد اصلا.
75
mhr1395-08-28
سلام این مقاله برای کسانی هست که در حالت ناشتا آب سرد نوش جان میکنن در صورتی که نوشیدن آب ولرم که رو به گرمی هست خیلی هم خوب هست و توصیه شده و تجربه بنده و دوستانی که اینکارو کردن نشون داد که مفید هم هست اتفاقا برای همین توصیه شده که در ماه رمضان افطار رو با نوشیدن آب گرم شروع کنن
174
۱۲۳1395-11-01
بله همینطوره ولی گاها تشنگی کاذب اتفاق میفته
40
یاسر1395-08-19
دوستان قبل از هروعده غذایی باید بدن خودتونو سیرآب کنید تا هنگام غذاخوردن بدن فرمان آب بهتون نده ینی باید مابین وعده ها آبی که بدن نیاز داره رو بخورید هروقت هم بدن نیازبه آب داشت باید بهش بدین
161
مهدی سروری1395-06-09
طبق تحقیق و تجربه بنده اب باید با دمای محیط خونه باشه نه گرم نه سرد یخچالی اگر هم نمیتونین بین غذا اب خوردن رو ترک کنین اب ولرم متمایل به گرم بخورین من خودم تو ماه رمضون سحر این کار رو کردم هیچ مشکلی هم پیش نیومد
167
مریم1395-05-24
نوشیدن آب سرد(یخ) واقعا مضر هست و در دراز مدت ضررش رو نشون میده، در مواقع احساس تشنگی باید آب خنک و نه یخ رو جرعه جرعه نوشید و اینکه بین غذا و یا بلافاصله بعد از غذا نباید آب خورد و یک ساعت قبل و بعد از غذا بهتره آب نوشیده بشه، در کل اگه هر کسی به وضعیت خودش بعد از خوردن هر چیزی دقت کنه متوجه میشه چی بهش سازگاره و چی نیست و بر اساس همون چیزهایی که بهش سازگاره زندگی کنه و تعادل رو حفظ کنه
225
MR71397-04-14
نوشیدن آب سرد (با یخ ) بسیار مضر است شاید هم موجب مرگ می شود !
183
وحید1396-07-09
آب گرم مایل به داغ بصورت ناشتا بمیزان دو لیوان بسیار عالی و باعث افزایش متابولیسم و نیز لاغری و رفع یبوست خواهد شد.در صورت تمایل به لاغری یک عدد لیموی (((تازه))) به آب اضافه کنید .فراموش نشود در هر حالتی از نوشیدن آب سرد پرهیز فرمایید.
175
طه .ص1396-01-27
بله آب ولرم رو من هم خیلی شنیدم.
135
افسانه1395-02-10
دوست عزیز سلام نوشیذن اب سرد ناشتا نه تنهامفید نیست بلکه بسیار هم ضرر داره اما نوشیدن اب ولرم نزدیک ب گرم بسیار مفید هست،
519
پری1395-01-31
والا بخدا گیجمون کردن.یکی میگه بخور یکی میگه نخور.دیگ نمیدونیم چ کنیم
5714
هممممم 1395-01-08
من در مورد زمان بهتر آب خوردن زیاد تحقیق کردم هر کی یه نظری داره هیشگی نميدونه چی میگه، یکی میگه ناشتا بخوری خوبه یکی میگه نه مضرو...آدم رو سردرگم میکنن
10610
خل1394-12-28
دکترای این زمونه خودشون که خل شدن هیییچ... مردم رو هم خل میکنن
10313
سعید1394-12-15
۲ساعت قبل وبعد از غذا و ورزش وفعالیت جنسی واستحمام وخواب آب نخوریم.پس کی آب بخوریم؟اصلا آب نخوریم بریم بمیریم بهتره!به نظر من،هر وقت تشنتون شد آب بخورین در حد رفع عطش!
19029
دنیا1394-12-03
خیر، باعث سلامتی و برای افرادی که دائم دچار یوبوست می شوند بسیار مفید خواهد بود.
6111
منصور1394-11-13
درود آیا نوشیدن آب گرم ب صورت ناشتا هم باعث بروض بیماری می شود؟
11631
وبگردی