هفته بیستم بارداری
سوهاضمه و تغییر سایز شکم شما از نشانه های هفته بیستم بارداریتان است همچنین در هفته بیستم بارداری میتوان جنسیت جنین را نیز تشخیص داد.

وضعیت مادر و جنین در هفته بیستم بارداری

در این هفته، باید برای اسکن بعدی آماده شوید، و استخوان های نوزاد شما در حال قوی تر شدن هستند اما این تنها موارد مهم نیستن، با نکات این بخش از بارداری هفته به هفته نمناک در مورد کودک و بدنتان و علائم معمولی در هفته ی بیستم بارداری، بیشتر یاد بگیرید.

هفته ی بیستم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

در هفته بیستم، نوزاد من به چه اندازه است؟

نوزاد شما در حال حاضر در حدود شش اینچ و نیم است و اگر بخواهیم بر حسب اندازه میوه سنجش کنیم، اندازه ی یک طالبی است.

در هفته ی بیستم، نوزاد من چه کار می کند؟

در این هفته اگر بخواهید، می توانید بفهمید نوزاد به اندازه ی طالبی شما، دختر است یا پسر. اگر نوزاد شما دختر است، او 7میلیون تخم اولیه در داخل تخمدان هایش دارد، که در زمان تولد به 2 میلیون کاهش پیدا می کند و اگر پسر است، بیضه هایش شروع به رشد از شکمش می کنند.

در هفته بیستم، رشد نوزاد شما شامل بلند شدن دست ها و پاها است و او روز به روز بیشتر شبیه به یک انسان واقعی می شود، اجزای داخلی بدنش مانند ریه، سیستم گوارش، و سیستم ایمنی، در حال رشد و تکامل هستند و استخوان هایش مستحکم تر می شوند.

اندازه جنین 20 هفته

تا این جای بارداریتان، جفت از جنین بیشتر رشد کرده است، ولی از الان به بعد جنین بیشتر رشد خواهد کرد اگر چه جفت هم، هم چنان رشد می کند، و تا زمان پایان بارداری سه برابر می شود. با اینکه در مورد جفت صحبت می کنیم، سونوگراف شما وضعیت جفت را نیز در اسکن چک می کند.

جفتی که در نزدیکی گردنه و دهانه ی رحم قرار گرفته یا اینکه آن را پوشانده است، جفت سر راهی نامیده می شود و در زمان زایمان می تواند مشکل ساز شود. خوشبختانه با رشد رحم، جفت بالا می رود و از گردنه ی رحم دور می شود پس حتی اگر جفت سر راهی دارید، هنگام زایمان جدا می شود، پس نیازی نیست که نگران باشید.

در حال حاضر تقریبا نصف راه را رفته اید، نوزاد خود را بیشتر حس می کنید و دیگران متوجه رشد شکم شما می شوند، ممکن است متوجه شوید که مو و ناخن هایتان سریع تر از معمول رشد می کنند، که یکی از فواید هورمون های بارداری است.

نکات هفته بیستم بارداری

در حال حاضر برای این بخش هیجان انگیز، هفته 20 ام به معنی این است که، می توانید کودک خود را توسط دستگاه سونوگرافی ببینید، برای چک آپ ناهنجاری ها. کوچولوی شما خیلی پیشرفته تر از حتی هفته پیش شده و اگر بخواهید می توانید از مسئول سونوگرافی درخواست کنید، تا ببیند که بچه پسر است یا دختر.

این تصمیم کاملا بستگی به نظر شما دارد، و ارزش اش را دارد که کامل درباره اش فکر کنید، اسکن آنومالی (ناهنجاری)، ضربان قلب نوزاد شما، ساختار شکم، سر، ستون فقرات، مغز و حجم مایع آمنیوتیک را نیز بررسی می کند.

مسئول سونوگرافی، همچنین میزان استخوان ها را کامل اندازه گیری می کند ،تا مطمعن شود که همه چیز مطابق با انتظارات پیش می رود و قابل قبول است.

جنین 20 هفته ای

علائم شایع زنان حامله در هفته بیستم بارداری

سوزش سر دل و سوهاضمه:

بله، این هنوز هم مشکل بزرگی است، و متاسفانه، با بزرگ شدن شکم شما هم بیشتر می شود.سعی کنید وعده های غذایی کوچک داشته باشید، پس از غذا خوردن دراز نکشید و بعد از غذا آدامس بدون قند بجوید، تا علائم این مشکلات کاهش پیدا کنند.

سردرد:

یکی دیگر از عوارض جانبی طبیعی و شایع بارداری، حتما به طور منظم به خود استراحت بدهید و از هوای تازه استفاده کنید و اگر این مشکل برایتان خیلی سخت و شدید شد، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

سردرد

ورم:

اگر پا و مچ پا شما خیلی پف کرده، و انگار از یک پرواز طولانی خارج شده اید، شما با ورم رنج می برید، تجمع آب در مچ پا و پاها. کار ویکتوریا بکام را انجام ندهید. کفش های پاشنه بلند خود را کنار بگذارید و حتما از کفش هایی استفاده کنید، که راحت هستند و خیلی تنگ نیستند.

همچنین اگر بتوانید از پوشیدن جوراب تنگ و یا جوراب شلواری، اجتناب کنید، زیرا اینها عواملی هستند که جریان خون را کاهش می دهد و ورم را بدتر می کنند.

ورم پاها

گرفتگی پا:

هنوز مطمئن نیستیم که چرا این اتفاق در طول دوران بارداری می افتد و دلیلش چیست، اما اگر این درد شما در شب در خواب بیدار می کند و بیدار نگه می دارد، سعی کنید پاهای خود را بیشتر در طول روز بالا نگه دارید و حتما مقدار زیادی از آب بنوشید.

سایز شکم شما تغییر می کند:

شما می دانستید که این اتفاق رخ می دهد، و در چند هفته آینده احتمالا شکم شما در طی مراحلی توسط رحمتان بیرون خواهد زد ولی نگران نباشید - بعد از زایمانتان به حالت طبیعی قبلی خود برمی گردد.

اندازه شکم در هفته 20 بارداری

در این هفته چه کاری باید انجام داد؟

مطمئن شوید، که کلسیم کافی دریافت می کنید، اگر از فرزندتان اشعه ایکس بگیرید، اسکلت او به وضوح نشان داده می شود، چون کلسیم بیشتر درون استخوان هایش وجود دارد و نگهداری می شود. در طول این مدت ،با مصرف کلسیم زیاد به او کمک کنید، غذاهای غنی از کلسیم را در رژیم غذاییتان جای دهید.

هفته بیستم بارداری + علائم و نکات مربوط به هفته بیستم بارداری

4.4100
این مطلب مفید بود ؟8812
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/آ/ز.ت
وبگردی