همسرداری
راز موفقیت در همسرداری را میتوانید با نگاهی به سیره ائمه اطهار بخصوص زندگی حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) دریابید.

همسرداری را از حضرت زهرا (س) بیاموزید

همسرداری ایده آل و موفق مستلزم دانستن اصول همسرداری یا پیروی کردن از الگویی است که آیینه تمام نمای فداکاری و عشق در زندگی است . با نگاهی به زندگی حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) میتوانیم اصول مهم همسرداری و موفقیت در زندگی مشترک را دریابیم.

داشتن یک زندگی ایده آل در حفظ رضایت زن و شوهر از آن زندگی است و همسران می تواند با احترام متقابل،به زندگی خود کمک کنند.
از امتیازات یک بانوی مسلمان، توفیق او در امر همسرداری است. اگر در میان زن و شوهر، یکی از آنان فداکاری و گذشت بیش تری داشته باشد، مطمئناً کار به مشاجره و نزاع خانوادگی منجر نخواهد شد.
بنابراین، کم توقع بودن، گلایه نکردن، صبر و استقامت در سختی های زندگی توسط زنان با ایمان می تواند به استحکام ارکان خانواده کمک شایانی بکند. فرازی از زندگی و سخنان حضرت زهرا(س)در این زمینه راهکار جالبی برای همسران شایسته می باشد.

درسی از زندگی حضرت زهرا (س) درباره همسرداری

راز موفقیت در همسرداری

فاطمه زهرا (س) آیینه تمام نمای موفقیت در اصول همسرداری بود

در یکی از روزهای پر مشقت، غذا در منزل امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) کمیاب شده بود. امام از همسرش پرسید:فاطمه جان، غذایی داری که مقداری تناول کنیم؟ فاطمه(س)پاسخ داد:سوگند به آن خدایی که مقام و عظمت تو را بالا برد. سه روز است که غذای کافی در منزل نداریم و مقدار اندکی هم که داشتیم به شما بخشیدم و خودم رنج گرسنگی را تحمل کردم.

امام علی(ع)فرمود:چرا به من اطلاع ندادی؟

حضرت زهرا(س)پاسخ داد:کَانَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) نَهَانِی أَنْ أَسْأَلَکَ شَیْئاً فَقَالَ:لَا تَسْأَلِی ابْنَ عَمِّکِ شَیْئاً إِنْ جَاءَکِ بِشَیْءٍ عَفْواً وَ إِلَّا فَلَا تَسْأَلِیهِ؛

رسول خدا(ص) مرا نهی فرموده است که از تو چیزی بخواهم و به من سفارش کرده است که:از پسر عمویت چیزی درخواست نکن اگر خودش چیزی آورد، بپذیر؛ وگرنه خودت درخواست نکن.

این رویکرد و درس رفتار اخلاقی که فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از خود نشان دادند می تواند پیامهای فراوانی را به همسران بیان نماید از جمله اینکه:

1-در سختی های زندگی زبان به شکوه و نارضایتی از زندگی نگشاییم وسعی نماییم با تحمل سختی ها مشکلی از دوش همسر خود درخانواده برداریم.

2-قانع بودن در زندگی می تواند روح رضایتمندی در زندگی را تقویت نماید و مشکلات اقتصادی را برای اعضای خانواده قابل تحمل کند.

3-قانع بودن در زندگی به معنای عدم توجه به مایحتاج زندگی و کار و تلاش نیست. چرا که از جمله مهترین دستورات اقتصادی آموزه های اسلامی توجه به معیشت زندگی است.

4-در زندگی مشترک دیگری را برخود مقدم داشتن و از حق خویش گذشت کردن از جمله پیامهای زیبای این حکایت اخلاقی است. این موضوع می تواند موجب استحکام و تقویت بنیاد خانواده شود. چرا که با رعایت این مؤلفه می توان به مشاجرات و درگیریها در خانواده خاتمه بخشید.

راز موفقیت در همسرداری به سبک حضرت زهرا (س)

4.368
این مطلب مفید بود ؟599
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
وبگردی