ویتامین ث سرماخوردگی
هنگامی که سرما می خوریم، آب پرتقال یکی از گزینه هایی است که همواره در روند درمان ما حضور دارد. آیا می دانید به چه دلیل از آب پرتقال استفاده می شود؟

آیا ویتامین C سرما خوردگی را درمان میکند؟

امروزه بیشتر افراد با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی به سراغ ویتامین ث و مکمل های آن می روند.اما آیا ویتامین ث واقعا تاثیری در پیشگیری و درمان این بیماری دارد؟

سرماخوردگی شایع ترین بیماری عفونی در انسان ها است و هر شخصی ، به طور متوسط چندین بار در طول سال به آن مبتلا میشود.

اغلب ادعا میشود که ویتامین C یک درمان بسیار موثر است.در سال 1970 ،لینوس پاولئینگ که برنده جایزه نوبل شد، نظریه ای را مطرح کرد که ویتامین C میتواند به درمان سرماخوردگی کمک کند؛

رفع سرماخوردگی

خواص ویتامین ث برای درمان سریع تر سرماخوردگی

او همچنین یک کتاب، درباره پیشگیری از سرماخوردگی با استفاده از مصرف ویتامین C منتشر کرد که مصرف روزانه آن را برای زنان 75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم توصیه کرد در آن زمان هیچ مطالعه موثق و قابل اعتمادی در این باره در دسترس نبود اما در دهه های بعد، تحقیقات بیشتری انجام شد.

29 بررسی و تجزیه و تحلیل بین 11/306 فرد انجام شد که روزانه 200 میلی گرم یا حتی کمی بیشتر مکمل ویتامین C مصرف میکردند، اما ریسک ابتلا به سرماخوردگی را در آنها کاهش نداد و مشخص شد استفاده از این مکمل و ویتامین تنها شایعه ای بوده که ریشه ی آن به دهه های 60 و 70 میلادی باز میگردد؛ زمانی که دانشمند مشهوری به نام لینوس پاولینگ به این نتیجه رسید که ویتامین ث در دوزهای بسیار بالای سالهای سال مانع ابتلای او به سرما خوردگی شده است در صورتیکه چنین نبوده است چراکه تحقیقات این را نشان نمیداد و جالب اینکه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصرف مرتب آن حتی علائم سرماخوردگی را کم هم نمیکند.

با این حال ،مصرف منظم مکمل ویتامین C دارای مزایایی بسیار است که عبارتند از:

فواید ویتامین سی

 کاهش شدت سرما خوردگی:

مصرف آنها، علائم سرماخوردگی را کاهش میدهد و شدت آن را کمتر میکند.

 کاهش مدت زمان سرماخوردگی:

مکمل ها، زمان بهبودی را تا 8 درصد در بزرگسالان و 14 درصد در کودکان کاهش میدهند. مصرف متناوب دوز 1 تا 2 گرمی از این مکمل ها، برای کوتاه کردن 18 درصد زمان سرماخوردگی کافی است.

با سایر مطالعات در بین بزرگسالان مشخص شد که مصرف 6 تا 8 گرم در روز کافی و موثر است. به نظر می رسد که مصرف ویتامین C در افرادی که تحت استرس و فشار شدید فیزیکی قرار دارند ،تاثیر مثبت و فوق العاده ای دارد.

ویتامین C میزان مدت سرما خوردگی را در بین دوچرخه سواران و اسکی بازان به نصف کاهش میدهد.

کاهش سرماخوردگی

ویتامین ث برای سرماخوردگی و فواید دیگر آن

ویتامین C آنتی اکسیدان است و برای تولید کلاژن در پوست ضروری می باشد و کلاژن، پروتئینی ضروری در پستانداران است. پوست و بافت های مختلف را سفت و انعطاف پذیر نگه میدارد.

کمبود ویتامین C موجب ایجاد یک بیماری شناخته شده به نام اسکوریت میشود، که امروزه یک مشکل رایج نیست، زیرا اکثر مردم ویتامین C را از غذا ها به میزان کافی دریافت میکنند.

ویتامین C در سلول های ایمنی بسیار متمرکز است و عفونت را به سرعت کم میکند.

کمبود ویتامین C به طور قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را تضعیف میکند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش میدهد. به همین دلیل، دریافت ویتامین c کافی، در زمان داشتن عفونت یک ایده خوب و مناسب است.

ویتامین ث

چه موادی علاوه بر ویتامین ث برای درمان سرماخوردگی مناسب است؟

سایر مواد مغذی و غذاهایی که می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کنند، عبارتند از:

فلانوئید ها:

این ها انتی اکسیدان های هستند که در میوه ها و سبزیجات یافت میشوند.مطالعات نشان میدهد که مکمل های فلانوئید ها میتوانند خطر ابتلا به عفونت در ریه ها، گلو و بینی را تا 33 درصد کاهش دهد.

سیر:

سیر حاوی ترکیبات ضد میکروبی است که میتواند به مبارزه با عفونت های تنفسی کمک کند.اگر میخواهید ویتامین C را برای کاهش شدت و مدت زمان سرماخوردگی مصرف کنید، مطمئن شوید که بیش از حد نباشد زیرا مصرف بیش از حد ویتامین C عوارض جانبی نامطلوبی دارد.

خواص سیر

نمونه های خوب و سالمی که دارای ویتامین C بالا هستند

آیا ویتامین ث واقعا تاثیری در درمان سرماخوردگی دارد؟

4.386
این مطلب مفید بود ؟7412
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی