ویروس آنفولانزا
یکی از اساتید دانشگاه دستگاهی را اختراع کرده است که تنها از روی بازدم بیمار وجود ویروس آنفولانزا را تشخیص می دهد.

دستگاهی با قابلیت تشخیص ویروس آنفولانزا

یکی از اساتید دانشگاه تگزاس در آرلینگتون موفق به ساخت دستگاهی شده که قابلیت تشخیص وجود ویروس آنفلوانزا را در بیمار با تحلیل تنها یک بازدم دارد. نمایشگر جدید دستی توان تشخیص ویروس آنفلوانزا را تنها با تحلیل یک بازدم دارد. این دستگاه جدید، شبیه به دستگاه های تحلیل بازدمیست که پلیس برای تشخیص الکل استفاده می کند. کافیست کاربر داخل دستگاه نفس بکشد تا سنسور های نیمه‎ هادی با نشانگر های زیستی مرتبط با ویروس آنفلوانزا تحریک شوند.

پرنا گوما، دانشمند ارشد انیستیتو سنجش عملکرد سیستم های پیش بینی در انیستیتو تحقیقاتی UTA و مخترع دستگاه جدید گفت:«احساس می کنم که این تکنولوژی انقلابی در تشخیص بیماری به صورت انفرادی خواهد بود. این موضوع به بیماران در پیشگیری و مهار بیماری کمک شایانی می کند. حتی می توان از این تکنولوژی برای تشخیص دیگر بیماری ها مثل بیماری ویروسی ابولا استفاده کرد. کافیست سنسور ها را متناسب با کارکرد لازم، تغییر دهیم.»

 

ویروس آنفلوانزا

تشخیص وجود ویروس آنفولانزا با نفس بیمار

 

استفاده از 3 سنسور در این دستگاه:

برای ساخت این دستگاه، گوما و تیمش ادبیات پزشکی موجود را مورد بررسی قرار دادند تا شمار نشانگر های زیستی شناخته شده موجود در نفس بیمار متناسب با هربیماری را شناسایی کنند. محققان برای تشخیص نشانگر های زیستی آنفلوانزا، از سه سنسور استفاده کردند. برخلاف دیگر دستگاههای تشخیص بیماری که تنها از یک نشانگر زیستی برای تشخیص یک بیماری استفاده می کنند، به عنوان مثال نیتریک اکسید برای تشخیص آسم و استون برای تشخیص دیابت، دستگاه جدید از سه سنسور برای تشخیص نیتریک اسید، آمونیاک و ایزوپرن استفاده می کند.

 

ویروس آنفلوانزا

تشخیص وجود ویروس آنفولانزا با نفس بیمار

 

دستگاه جدید از سه سنسور برای تشخیص نیتریک اسید، آمونیاک و ایزوپرن استفاده می کند. محققان مدعی اند که وجود هر سه نشانگر زیستی در بیمار، به معنی وجود ویروس آنفلوانزا در بیمار است. اعتقاد بر این است که توانایی دستگاه جدید در تشخیص ویروس آنفلوانزا دست کمی از تست های انجام شده در مطب پزشک ندارد. محققان امیدوارند که پای دستگاه های تحلیل-تنفس شان برای تشخیص آنفلوانزا به داروخانه ها هم باز شود. اگر استفاده از دستگاه برای عموم راحت و در دسترس باشد، می تواند به مردم در تشخیص و درمان به موقع در مراحل ابتدایی آنفلوانزا کمک کند. همچنین این دستگاه می تواند مانع خوبی در برابر گسترش و شیوع این بیماری باشد، که در این صورت هم از افراد محافظت می کند و هم از سلامتی عمومی جامعه.

تشخیص وجود ویروس آنفولانزا در بیمار با بازدم

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
وبگردی