فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است .

فوت و فن پرورش و نگهداری فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین، گونه ای گیاه گلدار است که در راسته گل سرخ سانان قرار دارد. اصالت اصلی این گیاه جنگل های استوایی آسیا به ویژه هندوستان است. فیکوس بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است.

بنجامین یا همان فیکوس بنجامین گیاهی بسیار پر طرفدار برای نگهداری در خانه ها و شرکت ها است. این گیاه با شکوه فضای خانه تان را شیک و مدرن می کند!
فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیر مثل هند و استرالیا است اما به عنوان یک گیاه خانگی می تواند به راحتی در آب و هواهای سرد تر هم پرورش یابد. فیکوس در بیرون از خانه تا 15 متر هم می تواند رشد کند! اما در فضای خانه رشد کمتری دارد.

شرایط نگهداری و پرورش فیکوس بنجامین

نور: روشن ترین قسمت خانه را برای قرار دادن گلدان بنجامین تان انتخاب کنید. بهترین مکان نقطه ای است که بسیار روشن باشد و در عین حال هم مقدار زیادی آفتاب مستقیم و شدید به گیاه نرسد. در صورت قرار دادن گیاه در آفتاب شدید، مخصوصا اگر فضای خانه به اندازه کافی مرطوب نباشد، برگ ها قهوه ای و سوخته می شوند. در زمستان گیاه را در نقاط گرم تر خانه قرار دهید و در تابستان حتی می توانید گیاه را به بیرون از خانه و به حیاط یا بالکنی که مقدار زیادی از روز سایه دارد هم انتقال دهید!

آبیاری :گیاه را زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد می تواند مشکلات جدی برای فیکوس تان به وجود بیاورد. در فصول رشد (بهار و تابستان) گیاه را به طور منظم آبیاری کنید اما از مرطوب کردن مکرر خاک اجتناب کنید. اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند به قهوه ای شدن، لوله ای شدن یا ریزش برگ ها بیانجامد. در زمستان و پاییز میزان آبیاری و دفعات آن را کاهش دهید و قبل از آبیاری مجدد گیاه ابتدا اجازه دهید چند سانتی متر از سطح خاک خشک شود.

دما: دمای ایده آل برای بنجامین بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد است. فیکوس نوسانات دمایی را دوست ندارد و همچنین در دماهای سرد شروع به ریختن برگ هایش می کند. تا جایی که می توانید سعی کنید گیاه را در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید!

فیکوس بنجامین

 پرورش فیکوس بنجامین

رطوبت: چون بنجامین بیشتر بومی مناطق استوایی است، در هوای اندکی مرطوب رشد بهتری دارد. در صورت نرسیدن رطوبت مناسب، گیاه شروع به ریزش برگ هایش می کند.

برای افزایش رطوبت می توانید روزانه فیکوس را با آبپاش غبار پاشی کنید. چون گیاه خشکی هوا را دوست ندارد آن را از معرض هیتر، بخاری و رادیاتور و هر گونه وسیله خشک کننده هوایی دور نگه دارید.

کود دهی: از اواخر بهار تا اوایل پاییز بنجامین را هر 2 تا 4 هفته یک بار کود بدهید تا آن را به رشد و برگ دهی تشویق کنید و از زرد شدن برگ ها جلوگیری کنید. مقدار کمی از محلول کودی را با مقداری آب ترکیب کنید و گیاه را به خوبی تغذیه کنید تا همیشه سالم و شاداب بماند.

تعویض گلدان: فیکوس هر چند سال یک بار نیاز به تعویض گلدان و انتقال به گلدان بزرگ تردارد در غیر این صورت ریشه ها از گلدان کوچک بیرون می زنند و رشد گیاه دچار اشکال می شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه اوایل بهار است. برای تعویض گلدان فیکوس:
– گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان قبلی آن بزرگ تر باشد ( حدود 5 سانتی متر)
– نصف گلدان جدید را با خاک گلدانی تازه و با زهکشی خوب، پر کنید.
– گلدان بنجامین تان را بردارید و به آرامی گیاه را از آن خارج کنید.
– فیکوس را در گلدان جدید بکارید و بقیه گلدان را هم با خاک پر کنید. سپس گیاه را خوب آبیاری کنید.

بنجامین را خیلی جا به جا نکنید. فیکوس بنجامین بسیار به نور، رطوبت، دما و دیگر فاکتورهای محیطش حساس است و حتی کم و زیاد شدن میزان نور خورشید هم می تواند باعث ریزش برگ هایش شود. به همین علت بهتر است که نقطه مناسبی از خانه را از نطر نور دما و غیره برای گیاه تان پیدا کنید و آن را همانجا به حال خودش بگذارید و مدام جابه جایش نکنید. اگر مجبور به جا به جایی بنجامین شدید یا آن را به بالکن و حیاط انتقال دادید، چند هفته طول می کشد تا گیاه تان به شرایط جدیدش عادت کند اما نگران نباشید فیکوس تان آسیب نمی بیند.
با رعایت همین موارد ساده گفته شده در متن می توانید این گیاه استوایی را به راحتی در هر آب و هوایی در خانه پرورش دهید و از ظاهر فوق العاده ای که به دکوراسیون تان می دهد مسحور شوید!

راهنمای نگهداری و پرورش فیکوس بنجامین

4.736
این مطلب مفید بود ؟342
برگرفته از فوت و فن -/ ر
وبگردی