کشتی گیر پرویز هادی
پرویز هادی کشتی گیر آزادکار ایرانی در سنگین وزن متولد 25 آبان ماه 1366 می باشد. در ادامه زندگینامه کامل از “پرویز هادی” را مشاهده می فرمائید.

بیوگرافی کشتی گیر پرویز هادی

  • نام :پرویز
  • نام خانوادگی :هادی باسمنجی
  • تاریخ تولد :25 آبان 1366
  • قد :188 cm
  • وزن :135 کیلوگرم

زندگی کشتی گیر پرویز هادی ( قهرمان بازی های آسیایی )

پرویز هادی باسمنج  کشتی گیر اهل آذربایجان شرقی (متولد 25 آبان 1366) که در وزن 125 کیلوگرم کشتی می گیرد و یکی از سنگین وزن های خوب تیم ملی کشتی ایران است.

کشتی گیر پرویز هادی در سال 2012 موفق به کسب مدال نقره دانشجویان جهان شد و در سال 2013 مدال برنز یونیورسیاد را کسب کرد، پرویز هادی دارنده سه مدال طلای مسابقات کشتی قهرمانی آسیا در سال های 2012 و 2013 و 2016 می باشد. پرویز هادی در سال 2014 مدال طلای بازی های آسیایی را کسب کرد. هادی در سال 1393 پهلوان ایران شد.
پرویز هادی در مسابقات جام جهانی کشتی در سال های 2012 و 2014 و 2015 و 2016 عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران بود. ایران در هر چهار جام جهانی به مقام قهرمانی رسید. پرویز هادی در سال 2015 در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در لاس و گاس شرکت کرد و در نهایت به مقامی بهتر از نهمی نرسید. 
پرویز هادی در حال حاضر یکی از بهترین کشتی گیران 125 کیلوگرم تیم ملی ایران است و در کنار کمیل قاسمی و چند کشتی گیر دیگر به عنوان یکی از مدعیان کسب دوبنده تیم ملی کشتی آزاد ایران در سنگین وزن به شمار می رود.
 
 پرویز هادی

پرویز هادی قهرمان مسابقات پهلوانی کشور

پرویز هادی برای اولین بار در 10 تیر 1388 و در سن 21 سالگی در یک رقابت بین المللی کشتی بزرگسالان به نام مسابقات جایزه بزرگ طلایی در جمهوری آذربایجان شرکت کرد و در بین چهارده نفر دوازدهم شد. او در اواخر بهمن سال 1388 در مسابقات جام تختی به میدان رفت و سوم شد و مدال برنز دریافت کرد. مهدی رستم پور روزنامه نگار ورزشی، کسب مدال برنز پرویز هادی را یکی از نکات روشن جام تختی نامید و در این مورد نوشت که پس از سال ها، از استان آذربایجان یک کشتی گیر مستعد و آینده دار توانست چهره شود. پرویز هادی در 120 کیلوگرم با فیزیک بدنی مناسب و قابلیت های فنی کشتی گرفتن در سنگین وزن، کار کردن عالی با دست ها و جسارت در اجرای فنون پرتابی، به مدال برنز رسید. هادی یک سال بعد و در اسفند 1389 مجدداً در رقابت های جام تختی که این بار در جزیره کیش برگزار می شد شرکت کرد و بار دیگر سوم شد. هادی بعداً و در سال های 1392، 1393، 1394 و 1396 به مقام اول وزن 125 کیلوگرم جام تختی رسید.

پرویز هادی در مسابقات کشتی قهرمانی آسیا 2012

کشتی گیر پرویز هادی برای اولین بار به عضویت تیم ملی کشتی در آمد و نماینده سنگین وزن ایران در رقابت های قهرمانی آسیا شد. پرویز هادی در دور نخست نوبویوشی آرکیدا از کشور ژاپن را مغلوب کرد و در کشتی دوم آیال لازاریف از قرقیزستان مغلوب کرد و مرحله نیمه نهایی صعود کرد و در مقابل جارگالیسایخان از کشور مغولستان هم پیروز شد و به دیدار فینال راه پیدا کرد. هادی در دیدار فینال لیانگ لی کشتی گیر خوب از چین را در دو تایم 2 بر 0 و 4 بر 0 شکست داد و اولین مدال طلای خود را در مسابقات آسیا کسب کرد. 

پرویز هادی در مسابقات کشتی انتخابی المپیک 2012 لندن

کشتی گیر پرویز هادی در روز 11فروردین سال 1391 در رقابت های انتخابی المپیک 2012 قزاقستان شرکت کرد و در این مسابقات به آرتور تایمازوف کشتی گیر عنوان دار و پرقدرت جهان باخت و در نهایت به مقام سوم این دوره از مسابقات رسید و با توجه به اینکه نفرات فینالیست این رقابت ها سهمیه المپیک 2012 را کسب می کردند، پرویز هادی موفق به گرفتن سهمیه المپیک نشد. بعد از سوم شدن هادی در این مسابقات قرار بر این شد محمدرضا آذرشکیب به مسابقات انتخابی المپیک چین اعزام شود اما به علت آسیب دیدگی محمدرضا آذرشکیب، پرویز هادی به این رقابت ها اعزام شد و موفق شد مقابل تمام حریفانش پیروز شد و سهمیه المپیک 2012 لندن را برای ایران کسب کرد. اما پرویز هادی در مسابقات انتخابی تیم ملی ایران برای حضور در المپیک به کمیل قاسمی باخت و به مسابقات المپیک 2012 اعزام نشد.
اعزام نشدن هادی به المپیک در ابتدا باعث افت روحی او شد اما رسول خادم سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با او صحبت کرد و به او دلگرمی داد و هادی خود را از نظر روحی بازیابی کرد.

کشتی گیر پرویز هادی در مسابقات کشتی قهرمانی آسیا 2013

پرویز هادی در فروردین سال 1392 برای دومین بار به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد. او در دور نخست مسابقات لازارف از قرقیزستان را مغلوب کرد و در دور دوم آناکولف از کشور تاجیکستان و نام کیونگ جینگ از کشور کره جنوبی را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه پیدا کرد و در دیدار فینال جارگالیسایخان از کشور مغولستان را شکست داد و برای دومین بار به عنوان قهرمانی آسیا رسید.
 
پرویز هادی

پرویز هادی نفر اول مسابقات کشتی قهرمانی آسیا

پرویز هادی در مسابقات کشتی بازی های آسیایی 2014 اینچئون

پرویز هادی در 7 مهر 1393 در رقابت های کشتی آزاد سنگین وزن بازی های آسیایی اینچئون شرکت کرد. هادی در کشتی اول ژی وی دنگ از کشور چین را با نتیجه 11 بر 0 مغلوب کرد و در کشتی دوم جارکال سای خان از کشور مغولستان را با نتیجه 6 بر 0 را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد. هادی در نیمه نهایی نماینده کره جنوبی را با نتیجه 9 بر 1 مغلوب کرد و در دیدار فینال دولت شبان بای نماینده قزاقستان را 6 بر 1 شکست داد و قهرمان سنگین وزن مسابقات کشتی بازی های آسیایی اینچئون شد.
 
پرویز هادی

پرویز هادی قهرمان مسابقات بازی های آسیایی 2014 اینچئون

کسب عنوان پهلوان ایران توسط کشتی گیر پرویز هادی

پرویز هادی در روز 12 دی 1393 هجری خورشیدی در مسابقات کشتی پهلوانی ایران شرکت کرد و موفق شد به مسابقه پایانی این رقابت ها صعود کند. هادی در مسابقه پایانی با نتیجه 8 بر 2، جابر صادق زاده از مازندران را شکست داد و به عنوان پهلوان ایران در سال 1393 شناخته شد.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در روز 29 بهمن 1393 طی مراسمی بازوبند پهلوانی ایران را بر بازوی پرویز هادی بست.
 
پرویز هادی

مراسم تجلیل حسن روحانی از پرویز هادی و بستن بازوبند پهلوانی ایران بر بازوی کشتی گیر پرویز هادی

کشتی گیر پرویز هادی در مسابقات کشتی قهرمانی جهان 2015 لاس و گاس

 پرویز هادی در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی برای حضور در مسابقات جهانی 2015 موفق شد حریفانی از جمله کمیل قاسمی و جعفر شمس ناتری را شکست داد و هادی برای نخستین بار برای اعزام به مسابقات جهانی انتخاب شد.
پرویز هادی در دور نخست الکسی شیماروف از کشور بلاروس و در دور دوم سسلان گاگولوف از اسلواکی را با نتیجه 10 بر 0 مغلوب کرد و در دور سوم به بیلان ماخوف از کشور روسیه شکست خورد و با توجه به باخت بیلان ماخوف، پرویز هادی از دور مسابقات کنار رفت و به مقام نهم رسید.
البته پرویز هادی قبل از اعزام به مسابقات دچار شکستگی از ناحیه پا شد اما در مسابقات شرکت کرد.
  

پرویز هادی

شکستگی پای پرویز هادی قبل از مسابقات قهرمانی جهان 2015 لاس و گاس

پرویز هادی در مسابقات کشتی قهرمانی آسیا 2016

پرویز هادی برای سومین بار در سال 2016 نماینده کشتی آزاد ایران در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا شد، وی در این مسابقات در دور نخست زولبو ناتساگسورون از کشور مغولستان را با نتیجه 10 بر 0 مغلوب کرد و در دور دوم زمان انور از پاکستان را با نتیجه 10 بر 0 مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد، هادی در این مرحله کونجین از کشور کره جنوبی را با نتیجه 12 بر 6 مغلوب کرد و راهی دیدار فینال شد. هادی در دیدار پایانی دولت شبان بای از قزاقستان را با نتیجه 3 بر 1 شکست داد و برای سومین بار به عنوان قهرمانی آسیا رسید.
 
 پرویز هادی

فریاد پرویز هادی پس برد در فینال مسابقات قهرمانی آسیا 2016

پرویز هادی در مسابقات بازی های آسیایی 2018

کشتی گیر پرویز هادی در دور نخست مسابقات بازی های آسیایی جارکارتا سومیت ملیک کشتی گیری از کشور هند را با نتیجه 10 بر 0 شکست داد، پرویز هادی در دور دوم اولگ بولتین از کشور قزاقستان را با نتیجه 10 بر 0 مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت، کشتی گیر پرویز هادی در نیمه نهایی داویت مودزماناشویلی ( دارنده مدال برنز جهان و دارنده مدال نقره المپیک ) از کشور ازبکستان را با نتیجه 11 بر 8 مغلوب کرد و به دیدار فینال بازی های آسیایی 2018 راه یافت. کشتی گیر پرویز هادی در دیدار نهایی موفق شد ژیوی دنگ دنگ از کشور چین را در یک کشتی عالی با نتیجه 7 بر 0 پیروز شود و دومین مدال طلای خود در بازی های آسیایی را کسب کرد.

پرویز هادی بازی های آسیایی

کشتی پرویز هادی و نایب قهرمان المپیک در بازی های آسیایی 2018

پرویز هادی قهرمان بازی های آسیایی

سجده شکر پرویز هادی پس از قهرمانی در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پرویز هادی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2018

کشتی گیر پرویز هادی در رقابت های کشتی قهرمانی جهان سال 2018 با قرعه بسیار سختی مواجه شد. پرویز هادی در دور نخست موفق شد روبرت باران کشتی گیر لهستان دارنده مدال برنز اروپا را با نتیجه 11 بر صفرمغلوب کند. پرویز هادی در دور بعد مقابل ابراهیم سعیدف کشتی گیر بلاروسی (دارنده مدال برنز المپیک) را با نتیجه 11 بر 2 شکست دهد و پرویز هادی در مرحله یک چهارم نهایی شگفتی ساز شد و در یک کشتی بسیار حساس توانست با نتیجه 3 بر 2 طاها آکگول از کشور ترکیه (قهرمان جهان و المپیک) را شکست دهد وبه مرحله نیمه نهایی صعود کند. کشتی گیر پرویز هادی در مرحله نیمه نهایی در مقابل گنو پتریاشویلی (قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک)  از کشور گرجستان در یک کشتی حساس متاسفانه با نتیجه 13 بر 6 مغلوب شد و از رسیدن به فینال باز ماند و به دیدار رده بندی رفت. کشتی گیر پرویز هادی دیدار رده بندی در مقابل آنزور خیزریف از کشور روسیه قرار گرفت و توانست این کشتی گیر روسی را با نتیجه 11 بر 2 شکست دهد و به مدال برنز مسابقات جهانی برسد. بدین ترتیب کشتی گیر پرویز هادی در سن 30 سالگی نخستین مدال جهانی خود را کسب کرد. 

کشتی پرویز هادی و طاها آکگول

پرویز هادی پس از پیروزی مقابل قهرمان جهان و المپیک 

پرویز هادی نفر سوم مسابقات جهانی

پرویز هادی بر روی سکوی مسابقات کشتی قهرمانی جهان 2018 مجارستان

مدال ها و افتخارات کشتی گیر پرویز هادی

مسابقات کشتی بازی های آسیایی

طلا مسابقات اینچئون 2014 در وزن 125 کیلوگرم

مسابقات کشتی قهرمانی آسیا

طلا مسابقات گومی، کره جنوبی 2012 در ورن 120 کیلوگرم

طلا مسابقات دهلی نو، هند 2013 در وزن120 کیلوگرم

طلا مسابقات بانکوک 2016 در وزن 125 کیلوگرم

مسابقات کشتی قهرمانی جهان

برنز مسابقات جهانی مجارستان سال 2018 در وزن 125 کیلوگرم

صحبت های پرویز هادی بعد از انتخابی المپیک 2016:رسول خادم سر من کلاه گذاشت

مصاف انتخابی وزن 125 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد ایران برای حضور در المپیک ریو در حالی برگزار شد که این دیدار در پایان به درگیری و جنجال کشیده شد.

دوستان و طرفداران کشتی گیر پرویز هادی با برگزاری دیدار مسابقه انتخابی در حالیکه این کشتی گیر به تازگی در تورنمنت ارمنستان قهرمان شده بود اعتراض داشتند و معتقد بودند که رسول خادم و همکارانش در نهایت به خواسته خود یعنی باخت پرویز هادی رسیدند. البته این اعتراضات همراه با فحاشی و تخریب برخی از وسایل سالن مسابقات نیز همراه بود که با دخالت ماموران و خاموش شدن چراغ های سالن رفته رفته به کنترل در آمد.

کشتی پرویز هادی و کمیل قاسمی در انتخابی المپیک ریو 2016

کشتی گیر پرویز هادی و کمیل قاسمی ساعت 11 امروز دوشنبه 14 تیرماه در خانه کشتی شماره 2 تهران به مصاف یکدیگر رفتند که این دیدار انتخابی بصورت دو برد از سه دیدار برگزار شد و در نهایت با برتری کشتی گیر کمیل قاسمی به اتمام رسید. پرویز هادی در دیدار نخست با نتیجه 7 بر 3 کمیل قاسمی را شکست داد اما قاسمی دیدار دوم با نتیجه 2 بر 2 و کشتی سوم با نتیجه 2 بر یک پیروز شد و صاحب دوبنده 125 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت های المپیک 2016 ریو شد.

پرویز هادی، آزادکار 125 کیلوگرم اردوی تیم ملی بعد از شکست در دیدار انتخابی در برابر کمیل قاسمی در جمع خبرنگاران گفت:متاسفانه حرف های رئیس فدراسیون کشتی تناقض دارد و ظاهر و باطن رسول خادم سرمربی تیم ملی در تصمیمات این وزن با هم یکی نیست. رسول خادم را به خدا واگذار می کنم چرا که حرف و عملش با هم یکی نبود.

وی افزود:من در این مدت در تورنمنت ها و مسابقات گوناگون شرکت کردم و هر تصمیمی گرفتند تابع آنها بودم، به وقت رسیدن به ایران هم فورا به اردو تیم ملی می آمدم و سعی کردم به تصمیمات شورای فنی احترام بگذارم، اما این قول و قرارها بارها تغییر کرد و انگار می خواستند که من بازنده این دیدار شوم.

پرویز هادی ادامه داد:بارها ساعات کشتی، روز آن و نحوه برگزاری دیدار انتخابی تغییر کرد که همه اینها به ضرر من بود. من از مسئولین این اتفاق و شکست امروز نمی گذرم؛ چراکه زحمات زیادی را متحمل شده بودم، اما به حق خودم نرسیدم.

قاسمی و هادی

تصویری از برد پرویز هادی مقابل کمیل قاسمی در انتخابی المپیک 2016 ریو

بازگشت پرویز هادی به میادین کشتی و قهرمانی در جام تختی 2018
پرویز هادی پس از حدود یک سال و نیم دوری از مسابقات مهم کشتی در بهمن ماه 1396 به مسابقات کشتی برگشت و در جام تختی 2018 که در شهر تبریز برگذار می شد با پیروزی مقابل حریفانی از جمله احمد میرزاپور و جعفر شمس ناتری، مدال طلا گرفت و برای چهارمین بار قهرمان جام تختی شد. در این مسابقات پرویز هادی به شدت از سوی تماشاگران تبریز تشویق می شد.

زندگی شخصی کشتی گیر پرویز هادی( قهرمان بازی های آسیایی)

خانواده کشتی گیر پرویز هادی 
پرویز هادی در سن 6 سالگی پدرش درگذشت، پرویز هادی پس از مرگ پدرش تحت پشتیبانی برادرانش قرار گرفت. برادر بزرگتر او غلام حسین هادی در رشته کشتی فعال بود و پرویز هادی با تشویق او کشتی گیر شد. رضا هادی، برادر دیگر پرویز هادی نیز کشتی گیر است، رضا هادی در سال 1394 مقام دوم مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی آسیا را کسب کرد.

اعتقادات مذهبی کشتی گیر پرویز هادی
هادی مسلمان شیعه دوازده امامی است و در گفتگویی گفته است که همیشه به یاد خدا است. او از کودکی در هیئت مذهبی زینبیه باسمنج حضور داشته و ارادت خاصی به حضرت زینب دارد، به طوری که بر روی دوبنده او در بیشتر مسابقات لفظ یا زینب درج شده است.
 

مجموعه ای از عکس های کشتی گیر پرویز هادی قهرمان مسابقات بازی های آسیایی را مشاهده نمایید.

 

هادی و معصومی

پرویز هادی و فردین معصومی در تمرینات تیم ملی کشتی آزاد

 هادی

پرویز هادی قهرمان مسابقات کشتی پهلوانی کشور  

هادی و خادم

پرویز هادی و علیرضا رضایی و رسول خادم در مسابقات کشتی

پرویز هادی

پرویز هادی قهرمان مسابقات بازی های آسیایی در اردوی آماده سازی تیم ملی کشتی

پرویز هادی

پرویز هادی در مسابقات کشتی بازی های آسیایی 2014

پرویز هادی

پرویز هادی در مسابقات کشتی بازی های آسیایی 

هادی و قاسمی

کشتی پرویز هادی و کمیل قاسمی در انتخابی المپیک 2016 ریو 

پرویز هادی

پرویز هادی قهرمان مسابقات پهلوانی کشور

پرویز هادی

کشتی پرویز هادی و جابر صادق زاده در مسابقات کشتی پهلوانی کشور 

زندگینامه کامل و عکس های پرویز هادی

584
این مطلب مفید بود ؟840
منبع : بخش ورزش نمناک /ح.ب
2 نظر به ثبت رسیده است
علی1397-08-13
بهترین سنگ وزن دنیا
31
ناصری فر1397-08-26
کمیل در مقابل پرویز هادی نمی تواند عرض اندام بکند یاشاسین اذربایجان اولکسی ابیک قزوین
21
وبگردی