پیامدهای زیانبار بعد از طلاق
جدایی و طلاق پیامدهای زیادی هم برای مردان و هم برای زنان دارد از آسیب های عاطفی گرفته تا مشکلات اقتصادی بعد از طلاق که از معضلات نگران کننده اجتماعی است.

پیامدهایی جدایی از همسر ؛ قسمت عاطفی طلاق

تبعات و پیامدهای طلاق و از هم پاشیدگی کانون خانواده یکی از معضلات مهم و نگران کننده اجتماعی است ، در شرایط حاضر به صورت متداول ترین راه حل یک ازدواج ناموفق درآمده است.حتی در بهترین شرایط، طلاق و جدایی از همسر تجربه هیجانی ناراحت کننده ای است و در بدترین شرایط، می تواند به یک شوک و سردر گمی شدید منجر شود. مشکل و آسیب دیگر حاصل از طلاق زوجها، تنهایی و مشکل سازش دوباره با اجتماع است ؛ این مقدمه ای بود تا در ادامه این بخش از نمناک به بررسی جزئیات بیشتری در این مورد بپردازیم.

 طلاق عاطفی

عوامل و پیامدهای طلاق 

پیامدها و تبعات کلی و عذاب آور طلاق روی زن و مرد

همانطور که با جدایی و طلاق روبه رو میشوید، سوال هاو نگرانی های مهمی از ذهن شما میگذرد:

کجا زندگی خواهم کرد؟

ازلحاظ مالی چگونه خواهم بود ؟

چگونه میتوانم به عنوان یک پدر و مادر تنها ،زندگی را مدیریت کنم؟

فرزندان من چگونه با این مشکل کنار می آیند؟

آیا دوستانم را از دست خواهم داد؟

آیا این دوستان طرف فرد دیگر را میگیرند؟

چگونه به عنوان یک فرد تنها میتوانم کارکنم؟

هیچ کس حاضر نیست ازمن مراقبت کند!

 پیامدهای طلاق برای مردان

طلاق چه پیامدهایی برای زن و مرد دارد؟

 

پیامدهای طلاق برای زنان و مردان

مردم اعتقاددارند که دراین دوره های عاطفی که احساس ضعف میکنندوقادر به درست فکرکردن نیستند، سیستم دفاعی وکلای طلاق و دادگستری نیزمشکلات آنهاراحل میکند ؛ بعضی از افراد همچنین معتقد هستند که استخدام یک وکیل، راهی برای انتقام گرفتن از طرف دیگر و یا بدست آوردن سریع چیزهایی که میخواند و شاسیته آن هستند ،است.متاسفانه ماهیت تهاجمی دادرسی فرایندی طولانی است و کش مکش بیش از حد مضراست و همه ی آنها غالبا یک جنگ پرهزینه میشوند ,جایی که نتیجه اش بیشتر آسیب دیدن دو طرف از زمانی که شروع کرده اند است . قانون به شماکمک نخواهد کرد تا با احساسات خود مقابله کنید ؛ احساساتی همچون اضطراب,غم,ناامیدی,خشم, خجالت,ازدست دادن,ترس,برانگیختگی, خیانت اینها تنها برخی از احساسات است که ممکن است در چندماهه گذشته تجربه کرده باشید.

احتمالا ارتباط بین شما دو نفر ازبین رفته است و شما هردو احساس ناامیدی و سوء تفاهم میکنید. درحالی که یکی از شماقبلا ذهن خود را برای پایان دادن به این رابطه آماده کرده است, فرد دیگری ممکن است امید به موندن و پذیرفتن رابطه داشته باشد و برای رسیدن به جدایی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد ، شما ممکن است برخی ازاین احساسات را که آیا شما کسی هستید که ایده جدایی را مطرح کرده است ،یااینکه کسی هستید که طلاق گرفته است را تشخیص دهید . دربرخی از موارد ممکن است احساسات متضاد هم داشته باشید:هنگامی که تنش ها به وجود می آیند و ناامیدی در بالاترین حد است شما میخواهید بروید, سپس زمانی که همه چیز آرام شد، باخودتان فکرمیکنید که"این خیلی بد نیست".

 

 پیامدهای جدایی از همسر

پیامدهای عاطفی طلاق برای مردان و زنان

 

همچنین ممکن است تفکرخود را پیدا کنید:

شاید شمااز این طریق و چیزهای دیگر مسائل را حل و فصل کنید ، باید به خاطر فرزندان خود سعی کنید. شما در زندگی تعهد و احترام به خواسته های یکدیگر را انجام دادید. همانطور که سعی میکنید تصمیم منطقی خود را برای تحمل کردن این وضعیت بگیرید, لحظه ای فکرکنید که آیا ظاهر و باطن شما باهم تطابق دارند؟ آمارها میگویند که پس از مرگ یکی از عزیزان, طلاق دومین بحران استرس زا است که مردم از آن میگذرند,بسیاری درواقع فکر می کنند که طلاق باید درقسمت بالای لیست باشد. درواقع طلاق اجازه رفتن است همانطور که مرگ نیاز به عزاداری دارد ,عزاداری برای رویایی که باهم ساخته بودید نیز نیاز است. همانطور که مسیرجدایی را درنظر میگیرید, به یادداشته باشید جدا ازمحاکمه و طلاق هردو شما نیاز دارید که بااین مسیرجدید کناربیایید,:یکی از شما ممکن است بیشتر از مسیر راطی کرده باشد و درحال حاضربرای ازدست دادن اوخودرا سرزنش میکند, درحالی که یکی دیگر هنوز درتلاش برای درک است. شماباید تصمیمات زیادی درموردجدایی,فرزندان,امورمالی و اموال خود و چگونگی گذراندن زندگی خود بگیرید.

برای فکرکردن وقت بگذارید و به همسر خود اجازه دهید ،همین کار را انجام دهد.اطلاعاتی درمورد جدایی و طلاق کسب کنید و یااگر فکر میکنید نیاز به مشاور حقوقی دارید, یک مشاوره کوتاه داشته باشید. همسرتان آماده حرکت است و شما نیستید, به اوتوضیح دهید که به کمی زمان نیاز دارید, اما درک کنید که او به طور نامحدود منتظر نخواهد ماند. درحالی که ممکن است یکی ازشما فکرکند که زمانش را هدرداده است ،باشروع نکردن اعمال قانونی,الان زمانی است که شماباید ظاهروباطنتان را باهم یکی کنید,اینکار بیشترتاثیر گذار خواهد بود، زیرا برای گرفتن تصمیم زندگیتان در جای درست قرار گرفته اید.

 پیامدهای طلاق برای فرزندان

پیامدهای طلاق و جدایی زوجین 

 

پیامدهای طلاق برای زنان

یکی از پیامدهای طلاق قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی سنگین است ، زنی که با هزار امید و آرزو پا در خانه مردی می گذارد هیچ گاه تصور پاشیده شدن کانون زندگیش را ندارد ولی زمانی که با این مسئله روبرو می شود یأس و ناامیدی است که با اینگونه زنان همراه خواهد شد و در بعضی از موارد آنها را تا مرز افسردگی نیز خواهد کشاند.

استرس و نگرانی از بازگشت به منزل پدری ، نوع برخورد اطرافیان ، ترس از سرزنش شدن در مورد عدم توانایی اداره زندگی ، و در بعضی مواقع عذاب وجدان و پشیمانی مشکلات روحی دیگری است که زنان مطلقه را دچار می سازد.

چنانچه زنی که طلاق گرفته است دارای فرزند باشد مشکلات بیشتری در انتظار اوست به دلیل اینکه حق حضانت زنان بر کودکان با توجه به سن آنها یکی از اصلی ترین نگرانی های زنان در طلاق است.

پیامدهای اجتماعی طلاق را نمیتوان نادیده گرفت عدم پذیرش فرزندان زنان مطلقه در ازدواج های بعدی ، وحشت از ازدواج با اینگونه از زنان با تصور داشتن مشکلات شخصیتی و اتفاق افتادن طلاق مجدد ، در امان نبودن از طعنه ها و کنجکاوی های اطرافیان ، سرخوردگی اجتماعی و بسیاری دیگر از این دست امور که زنان مطلقه را با چالشی سخت مواجه خواهد کرد.

  پیامدهای طلاق در جامعه

آثار و تبعات طلاق برای مردان و زنان

 

مشکل اقتصادی مشکل بزرگ دیگری است

زنانی که دارای درآمد و سرمایه مالی نیستند بعد از طلاق اگر از جانب فرد دیگری حمایت نشوند برای گذران زندگی خود نیز دچار مشکلاتی خواهند شد و اگر حضانت فرزندان را هم بر عهده گرفته باشند اوضاع بسیار سختتر خواهدبود که همین علل متاسفانه در بعضی از موارد دیده شده است که این زنان برای تأمین نیازهای اقتصادی خود به طرف فعالیت های بزهکارانه کشیده شده اند.

  پیامدهای طلاق برای زنان
پیامدهای طلاق برای خانواده
 

پیامدهای طلاق برای مردان

مردان نیز بعد از طلاق و جدایی از همسر و فرزندشان با مشکلات روحی و روانی نظیر افسردگی یأس ، ناامیدی ، کاهش اعتماد به نفس بعد از طلاق روبرو می شوند مردان همانند زنان در این دوران مستعد ابتلاء به افسردگی هستند. به گفته ی کارشناسان مردان به دلیل تفاوت در مکانیزم های دفاعییشان با زنان و بسته به شخصیتی که دارند اغلب بعد از طلاق دچار مشکلاتی نظیر بیماری های قلبی و عروقی ، بیماریهای ریوی و گوارشی و ریزش موی سر شوند. مسئله ی مهم دیگری که وجود دارد این است که مردان به دلیل داشتن مشغله های بیرون از منزل به راحتی توانایی اداره خانه و زندگی خود و نگهداری و تربیت فرزندان را ندارند و همین مسئله مهم آنها را در مشکلات قرار خواهد کرد. فراموش نکنیم که مردان نیز از پیامدهای مخرب اجتماعی طلاق در اما نمی مانند ؛ در مورد آسیبهای اجتماعی مردان بعد از طلاق می توان گفت مردان هم از این آسیب ها در امان نیستند . افزایش بزهکاری در مردان مطلقه ، اختلالات و انحرافات جنسی ، تمایل به زندگی مجردی و .. از جمله آسیبهایی است که این مردان را تهدید می کند.
 
 پیامدهای طلاق برای مردان
طلاق چه تبعاتی برای مردان دارد؟
 

نباید آسیب های اقتصادی را نادیده گرفت

در مورد آسیبهای اقتصادی باید گفت مردان با کابوسی به عنوان مهریه های سنگین مواجه هستند ، مهریه هایی که در هنگام تعیین آن با خیال چه کسی داده و چه کسی گرفته آن را پذیرفته اند و حال به دلیل وقوع طلاق مجبور به پرداخت آن هستند و حالا باید به خاطر آن بهترین سالهای زندگی را به دلیل عدم توان پرداخت در پشت میله های زندان بگذرانند و یا با پرداخت قسمتی از آن تمام سرمایه زندگی خود را از دست بدهند.
*** طلاق با این که در بعضی مواقع راه گشاست ولی همچون طوفانی عمل می کند که کسی از آسیبهای آن در امان نیست.****

 

پیامدهای طلاق ، پیامدهای زیانبار طلاق برای مرد و زن

3.750
این مطلب مفید بود ؟3713
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ک
وبگردی