پیک چهارم کرونا

این 11 استان از پیک چهارم عبور کردند

تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1400کد مطلب : 62511زمان مطالعه : 6 دقیقه
گزارش های رسیده از استان های مختلف این امیدواری را ایجاد کرده که با کاهش نسبی موارد ابتلا، بستری و فوت، در حال خروج آرام از پیک چهارم هستیم.

همشهری- سیده زهرا عباسی:علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در روزهای گذشته از روند نزولی ابتلا در 15 استان و اوج بیماری در 10 استان خبر داده و گفته بود که 6 استان هم باید مراقب باشند، زیرا هنوز به اوج بیماری نرسیده اند و احتمالا روزهای سختی در پیش دارند. هم اکنون 198 شهر در وضع قرمز کرونایی و 157 شهر نارنجی، 84 شهر زرد و 9 شهر نیز در وضعیت آبی هستند.

بررسی آمار دانشگاه های علوم پزشکی نشان می دهد در روزهای اخیر اردبیل، بوشهر، یزد، لرستان، خوزستان، مازندران، چهارمحال وبختیاری، کرمانشاه، زنجان، گلستان و مرکزی روند کاهشی را در آمار ابتلا و فوت گزارش کرده اند، اما وضعیت شان هنوز به ثبات نرسیده است. با وجود این، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به 6 استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان هم هشدار داده است که مراقب باشند، زیرا به نظر می رسد هنوز در این استان ها به اوج بیماری نرسیده ایم.

4 شهرستان قرمز در مازندران

مازندران یکی از استان هایی است که در یکی دو هفته گذشته روند کاهشی را آغاز کرده به طوری که طی هفته گذشته 14 شهرستان این استان از وضع رنگ بندی پرخطر قرمز کرونایی خارج شدند و هم اکنون 4 شهرستان بهشهر، ساری، آمل و رامسر همچنان در وضعیت قرمز باقی مانده اند. بابل، گلوگاه، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی، نکا، قائم شهر، فریدونکنار، بابلسر، محمودآباد، نور، نوشهر و تنکابن که پیش تر در وضعیت قرمز قرار داشتند در یکی دو هفته اخیر از این شرایط خارج شده اند.

مازندران از هفته دوم فروردین با تغییر رنگ بندی 6شهرستان به طور رسمی وارد موج چهارم ویروس کرونا شده بود و طی کمتر از 3هفته به پیک بیماری رسید. در 28 فروردین شمار بیماران کووید19 بستری در بیمارستان های استان به 1644 نفر افزایش یافت که رشد 270درصدی را رقم زد، اما هم اکنون 1152 بیمار مشکوک به کرونا بستری هستند. روز گذشته 36 بیمار جدید بستری و 22 بیمار هم ترخیص شدند و 49 بیمار در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

وضع شکننده چهارمحال و بختیاری

در چهارمحال وبختیاری هم روند کاهشی شروع شده و روز گذشته بنابر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرستان اردل این استان از وضعیت قرمز شیوع کرونا خارج شد. هم اکنون شهرستان های اردل، کیار، سامان و خانمیرزا در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان های استان در وضعیت قرمز قرار دارند. با توجه به این روند اما تأکید مسئولان علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است، زیرا این شرایط شکننده است و هرگونه غفلت می تواند دوباره روند صعودی بیماری را بازگرداند. هم اکنون 473 بیمار مثبت قطعی و مشکوک به بیماری کرونا در مراکز درمانی استان تحت مراقبت و درمان هستند.

روند آرام کاهشی در لرستان

از لرستان هم خبر می رسد شتاب پیک کنونی کرونا رو به کاهش است، هرچند هنوز طبق اعلام مسئولان آمار فوتی های این استان بالاست. همه شهرستان های لرستان هنوز در وضعیت قرمز قرار دارند و هم اکنون بیش از 1100 نفر در مراکز درمانی این استان بستری هستند. آمارهای ابتلا و بستری در این استان روند کاهشی را نشان می دهد، اما با توجه به بالابودن مرگ ومیر ناشی از کووید-19 محدودیت ها و نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی با جدیت ادامه دارد. هفته گذشته آمار بستری ها بیش از 1200 نفر بود و با توجه به اعداد و ارقام به نظر می رسد روند کاهشی در لرستان بسیار آرام پیش می رود.

کاهش 18درصدی ابتلا در مرکزی

در استان مرکزی در شرایطی که تا همین چند هفته پیش مسئولان علوم پزشکی از روند افزایشی ورود بیماران کرونایی به بیمارستان ها خبر می دادند در روزهای اخیر شاهد کاهش 18درصدی ابتلا به بیماری بودیم که به نظر می رسد شیب ملایم کاهشی را برای این استان رقم بزند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک از کاهش 18درصدی میزان ابتلا به ویروس کرونا در هفته اول اردیبهشت نسبت به هفته پایانی فروردین خبر داده و گفته است که میزان ابتلا به ویروس در هفته اول اردیبهشت 5936 نفر گزارش شد درحالی که این رقم در هفته پایانی فروردین 7252 مورد بود. این استان همچنین کاهش 7درصدی فوت و 20درصدی بستری را هم تجربه می کند. هفته اول اردیبهشت 4شهرستان محلات، دلیجان، زرندیه و کمیجان این استان با خروج از وضعیت قرمز در رنگ بندی نارنجی کرونایی قرار گرفتند.

کاهش محسوس ابتلا در زنجان

در زنجان هم آمارها نشان دهنده روند کاهشی است، اما پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان تأکید می کند که هنوز گردش ویروس بالاست و به همین دلیل زنجان در وضعیت شکننده ای قرار دارد.

هم اکنون به طور میانگین روزانه بین 110 تا 105 بیمار در بیمارستان های استان بستری می شوند و روز گذشته با 88 مورد بستری جدید به نظر می رسد شیب ملایم کاهشی در زنجان ادامه داشته باشد. مسئولان این استان امیدوارند بتوانند این شیب کاهشی را در هفته های آینده حفظ کنند تا زنجان به زودی از پیک چهارم خارج شود. در هفته چهارم فروردین امسال بیش از 18 هزار بیمار مشکوک به مراکز سرپایی استان مراجعه کردند که این میزان در هفته اول اردیبهشت به 16 هزار و 558 نفر رسید.

خرداد آرام در انتظار یزد

یزد با تجربه دردناک از پیک سوم، حالا در پیک چهارم بیماری کرونا شرایط بهتری را تجربه می کند. این استان از 10 روز پیش به بعد شاهد روند با ثباتی در میزان بستری و ابتلا بود و از 5-4 روز اخیر روند کاهشی دارد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی یزد از 5 روز پیش تا امروز آمار بستری ها 20درصد کاهش یافته و این امیدواری وجود دارد که تا 2هفته دیگر روند کاهشی ادامه داشته باشد. مسئولان این استان پیش بینی می کنند یزد خرداد آرامی را پیش رو داشته باشد. هم اکنون 525 بیمار در مراکز درمانی یزد بستری هستند که از این میان 104 نفر در بخش مراقبت های ویژه به سر می برند.

براساس آخرین رنگ بندی کرونایی اردکان، یزد، تفت، مهریز و خاتم هنوز در وضعیت قرمز هستند، اما بقیه شهرستان ها رنگ نارنجی یا زرد دارند.

هفته سخت برای سیستان و بلوچستان

در سایر استان ها هم شرایط مشابه است یا حداقل شیب صعودی کند شده. با وجود این هنوز نگرانی ها برای 6استان وجود دارد. سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که برخلاف بقیه مناطق به جای پیک چهارم در پیک سوم قرار دارد و روند افزایشی بیماری در آن ادامه دارد. این در حالی است که این استان بنابر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با توجه به مجاورت با شبه قاره هند و هم مرز بودن با افغانستان و پاکستان در معرض تهدید ویروس هندی قرار دارد. محمدهادی عباسی با تأکید بر کنترل گذرگاه های مرزی به همشهری می گوید:«امیدوارم با رعایت پروتکل های بهداشتی و همراهی مردم طی یک هفته آینده از قله پیک عبور کنیم.»با این شرایط هفته سختی پیش روی سیستان و بلوچستان است. براساس آخرین آمار، 181 نفر در مراکز درمانی این استان بستری هستند و در 24 ساعت منتهی به یکشنبه، 174 مورد جدید ابتلا هم شناسایی شده است. سیستان و بلوچستان در روزهای گذشته به طور میانگین یک تا 4 مورد فوت بر اثر ابتلا را ثبت کرده است.

یک هفته تا پیک بیماری در هرمزگان

طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا علاوه بر سیستان و بلوچستان، هرمزگان، تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی هم در معرض قله پیک چهارم هستند و به آنها در این باره هشدار داده شده است. از سوی دیگر، بوشهر، هرمزگان و کرمان 3 استانی هستند که در کنار سیستان و بلوچستان در معرض تهدید ویروس هندی یا آفریقایی قرار دارند. فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این باره به همشهری می گوید:«شیب آرام بیماری در هرمزگان ادامه دارد و هنوز موارد مثبت رو به افزایش است. آمارها این را تأیید می کند که ما هنوز به قله پیک نرسیده ایم و به نظر می رسد طی روزهای آینده و حداکثر تا هفته آینده به این قله برسیم.»

انتهای پیام/م

 

این 11 استان از پیک چهارم عبور کردند

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
وبگردی