تولد
ژل سیلیکا
ژل سیلیکا یا همان بسته های کوچک بوگیر که داخل جعبه های کفش و برخی از لوازم شما قرار داده می شود می تواند یکی از لوازم پرکاربرد در خانه ی شما باشد.

 مواد مصرف و کاربردهای موثر سیلیکا ژل در خانه

ژل سیلیکا به دانه های بوگیر درشت بسته بندی شده گفته می شود که با داشتن اثر خشک کنندگی قادر به جذب رطوبت و یا بخار هستند. ممکن است تعجب کنید که هدف از ساخت ژل سیلیکا برای تولید کنندگان چیست. ژل سیلیکا را می توان در بسته بندی هر کالای یافت، زیرا محصولات ممکن است برای مدتی در انبارها بمانند و رطوبت به راحتی باعث خرابی آن ها شود. در عوض، بسته ها هر گونه رطوبت را جذب و از رشد کپک جلوگیری می کنند.

بسته های ژل سیلیکا را دور نیاندازید چرا؟

تا به حال به این فکر کرده اید بسته های کوچکی که در اکثر جعبه های خرید شما وجود دارد په کاربردی می تواند داشته باشد ، کاربردهایی که با استفاده از آن می توانید مشکلاتی که پیش از این نمی دانستید چطور رفع کنید به سادگی برطرف سازید. این بسته های به ظاهر بی مصرف دهها کاربرد جالب دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید.

بعد از خواندن این بخش از نمناک و شناخت فواید بسته های ژل سیلیکا مطمئنا از این به بعد آنها را دور نمی ریزید. در حقیقت این بسته های کوچک برای حفظ رطوبت محصولی که شما خریداری کرده اید داخل جعبه قرار می گیرد ولی کاربرد آن تنها این نیست.

قراردادن داخل بسته داروها:

اگر یک بطری ویتامین داشته باشید، می توانید یک بسته ژل سیلیکا را داخل آن پیدا کنید به این دلیل که دارو یا ویتامین را از رطوبت محفوظ نگه می دارد ،رطوبت می تواند قرص ها را خراب کند.

فواید بسته های بوگیر

استفاده از آن داخل کیف آرایشی :

اگر لوازم آرایش مایع دارید که ممکن است داخل کیف آرایشی نشت کند، چند بسته ژل سیلیکا داخل آن قرار دهید تا داخل کیف را خشک نگه دارد.

خشک و بدون کپک نگه داشتن چمدان:

قبل از اینکه بخواهید از چمدان ها به عنوان انباری استفاده کنید نیاز به فکر کردن دارید ؟

چمدان ها یکی از مواردی هستند که آنها را در زیرزمین نگه می دارید. اگر مکرر از آنها استفاده نمی کنید، بهتر است مقداری ژل سیلیکا را داخل آن قرار دهید تا از رشد کپک و رطوبت جلوگیری کنید.

نگهداری اسناد مهم :

برخی از اسناد برای ما مهم هستند و نمی توانیم آنها را جابجا کنیم. پس باید اقدامات پیشگیرانه برای ایمن نگه داشتن آن ها انجام دهید. مدارکی مانند شناسنامه را با قرار دادن آن ها داخل کیسه های پلاستیکی بزرگ به همراه ژل سیلیکا محافظت کنید.

کاربردهای ژل سیلیکا برای گوشی

جلوگیری از تیره شدن جواهرات:

آیا تا به حال جعبه جواهرات خود را باز کرده اید و متوجه شده اید که دست بند مورد علاقه تان تیره شده است؟ این به احتمال زیاد ناشی از رطوبت اضافی در هوای اطراف است.

چند بسته ژل سیلیکا را در میان جواهرات قرار دهید تا از آسیب آن محافظت کنید.

خشک نگه داشتن کفش های چرمی :

احتمالا داخل جعبه کفش های چرمی شما چند بسته ژل سیلیکا وجود دارد. اگر کفش ها را داخل جعبه خود نگه دارید، ژل سیلیکا عمر کفش ها را طولانی می سازد.

توقف گاز و بخار پنجره های اتومبیل:

آیا توجه کرده اید که گاز و بخار در پایین داشبورد چقدر شکل می گیرد؟ یک راه حل آسان این است که چندین بسته ژل سیلیکا را در امتداد لبه شیشه قرار دهید. همچنین می توانید همان کار را روی لبه پنجره خانه خود انجام دهید.

خواص سیلیکاژل

نگهداری گل ها :

آیا می خواهید گل هایی را نگهدارید که با آن خاطره ویژه ای دارید؟ می توانید آن ها را پرس کنید، اما بهترین راه حفظ شکل طبیعی آن ها خشک کردن آن ها با دانه های ژل سیلیکا می باشد. برای انجام این کار به مقدار زیادی خوشبو کننده و کیسه بزرگ نیاز خواهید داشت.

ظرفی را با حدود 1 اینچ از دانه های ژل سیلیکا در آن قرار دهید. گل ها را با گلبرگ های وارونه قرار دهید و ظرف را ببندید و یک هفته صبر کنید تا بتوانید گلها را خشک کنید.

نگهداری اسلحه :

اگر تیراندازی حرفه شماست، می دانید که سلاح و مهمات چقدر می تواند زنگ بزند. ذخیره سازی تجهیزات در کنار چند بسته ژل سیلیکا مانع از این اتفاق خواهد شد.

طولانی تر شدن عمر کدوتنبل :

حکاکی کردن کدو تنبل باعث تسریع در فساد آن می شود. در واقع می توانید رشد کپک را با قرار دادن ژل سیلیکا در داخل آن آهسته تر کنید.

بسته های ژل سیلیکا

از بین بردن بوی کتاب های قدیمی:

ممکن است بوی کتاب های قدیمی را دوست داشته باشید، اما اگر ترجیح می دهید آن را برای همیشه رفع کنید. کتاب ها را داخل کیسه پلاستیکی پر از بسته های سیلیکا قرار دهید تا بو را جذب کند.

جلوگیری از نم زدگی و کپک بین کتابهای قدیمی:

برای رفع کپک و جلوگیری از آن در بین کتابهایتان به راحتی میتوانید از این بسته ها استفاده کنید.

حفظ و نگهداری وسایل تزئین:

هر کسی دوست دارد وسایل تزئینی خود را سالم نگه دارد و از بروز هرگونه رطوبت و کپک جلوگیری کند با نگهداری آن ها در کنار بسته های ژل سیلیکا رطوبت را دور نگه دارید.

کاربرد ژل سیلیکا

خشک کردن گوشی موبایل خیس:

برای صاحب یک گوشی موبایل هیچ چیز بدتر از افتادن گوشی داخل آب و خیس شدن آن نیست. با ژل سیلیکا گوشی موبایل خیستان را خشک کنید. برای این کار سیم کارت و باطری گوشی موبایل را از آن جدا کنید و گوشی را داخل یک کاسه پر از بسته های ژل سیلیکا قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کند.

محافظت از تیغ اصلاح در برابر زنگ زدگی:

هیچ کس دوست ندارد تیغ اصلاح زنگ زده استفاده کند . برای جلوگیری از زنگ زدگی تیغ اصلاح آن را داخل فضایی مثل کابینت هایی که در حمام نصب می شوند با همراه 4 الی 5 بسته از بسته های ژل سیلیکا قرار دهید.

رفع رطوبت لباس ها:

بعد از گذراندن یک روز فوق العاده کنار ساحل و آب بازی بعضی از لباس های شما به طبع خیس خواهند بود ، شما نمی توانید به سرعت آنها را خشک و داخل چمدان قرار دهید پس بهتر است لابه لای آنها بسته های ژل سیلیکا را قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کرده و لباس های دیگر را مرطوب نکنند.

فواید ژل سیلیکا

محافظت از عکس ها:

حتما دیده اید که بعضی از عکسهای قدیمی با گذر زمان دچار تغییراتی شده اند که اکثرا ناشی از رطوبت است. اگر مراقبت از عکسهای یادگاری برای شما اهمیت دارد با قرار دادن بسته های ژل سیلیکا آنها را در برابر رطوبت مراقبت کنید.

مراقبت از بذر و دانه های کشاورزی:

باغبانان برای جلوگیری از کپک زدگی دانه هایی که قصد دارند در آینده کاشت آنها را انجام دهند می توانند با استفاده از این بسته ها مانع از کپک و فاسد شدن آنها شوند.

برای این منظور بسته ها را داخل یک پاکت قرار داده و درب آن را ببنیدید و بین دانه ها قرار دهید.

حفظ غذای حیوان خانگی برای مدت طولانی:

افرادی که حیوان خانگی دارند می توانند با کمک این بسته های کوچک غذای آنها را برای مدت طولانی تری نگهداری کنند تنها با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی حاوی چند بسته ژل سیلیکا.

ژل سیلیکا

خشک کردن دوربین های مخصوص زیر آب:

هرچند این دسته از دوربین ها برای استفاده در زیر آب طراحی شده اند اما بایستی برای حفظ این قابلیت از آنهامراقبت کنید.دو بسته ژل سیلیکا را روی لنز دوربین قرار دهید تا رطوبت را جذب خود کند.

نگهداری طولانی تر مواد غذایی:

نگهداری بسته های ژل سیلیکا کنار محل نگهداری مواد غذایی از کپک زدگی آنها جلوگیری می کند.

رفع بوی بد کیف باشگاه:

ساده ترین و رایج ترین روش استفاده از این بسته های کوچک قرار دادن داخل کیف و کوله پشتی مخصوص باشگاه است.

ژل سیلیکا

موارد دیگر استفاده از ژل سیلیکا:

آن ها را به پودر معماری اضافه کنید تا آن ها را بدون رطوبت نگه دارید.

یک بسته بزرگ ژل سیلیکا را در پایین لباس های کثیف قرار دهید تا بوی کثیفی از بین برود

بسته های ژل سیلیکا را زیر آفتاب داغ قرار دهید تا مجدد شارژ شود.

دانه های سیلیکا را برای باغبانی جهت جلوگیری از رشد کپک استفاده کنید.

آن ها را در جعبه وسایل ارزشمند یا ظروف نقره قرار دهید تا از تیرگی آنها جلوگیری کنید.

چند بسته ژل سیلیکا را داخل گیتار یا دیگر ابزارهای موسیقی نگهدارید.

از مرطوب شدن کامپیوتر با نگه داری ژل سیلیکا داخل کیس جلوگیری کنید.

اگر پودر لباس شویی را به صورت انبوه نگه می دارید، می توانید چند بسته ژل سیلیکا را برای جلوگیری از رطوبت و گلوله شدن به آن اضافه کنید.

کلکسیون سکه خود را با چند بسته ژل سیلیکا در یک شکل دست نخورده نگهداری کنید.

اگر در منطقه مرطوب زندگی می کنید، تعدادی ژل سیلیکا را داخل کشوی آرایش و لباس قرار دهید. 

35 کاربرد جالب سیلیکا ژل بوگیرهایی که دور میریزیم

4.564
این مطلب مفید بود ؟577
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ح.ب/ن
برچسب : کپک منزل
وبگردی