کاکتوس چانه
کاکتوس چانه مانند دیگر کاکتوس ها نیاز به مراقبت چندانی ندارد که بسیاری از افرادی که علاقه زیادی به گیاه دارند ولی زمانش را ندارند گزینه خوبی است.

کاکتوس چانه یا همان ژیمنوکالیسیم

کاکتوس چانه به کاکتوس کلاه قرمز نیز معروف است و گل ها ی این گیاه هیچ پرزی ندارند . این کاکتوس ها انواع متنوعی دارند و می توانند قد خوبی داشته باشند. ژیمنوکالیسیم که برخی آن را با نام کاکتوس چانه می شناسند گونه ای از کاکتوس ها در جنوب آمریکا است که به عنوان گیاه زینتی آپارتمانی پرورش داده می شود و همچنین به نام کاکتوس ماه نیز شهرت دارند.

کاکتوس چانه را به عنوان کاکتوس بدون کلروفیل نیز میشناسند چراکه به راحتی رشد میکند اما به علت عدم انجام عمل فتوسنتز، عمر آن در انتهای دوران نهالی به پایان میرسد مگر اینکه بر روی نوعی کاکتوس دارای کلروفیل طبیعی پیوند زده شود.

چگونگی پرورش کاکتوس چانه

کاکتوس چانه به مراقبت زیادی نیاز ندارند و مطمئنا با مشکل خاصی در پرورش آن مواجه نمی شوید. این گیاهان در گلدان و باغچه رشد خوبی دارند.

این گیاه به گیاه آلبینو یا زال معروف است، به این معنی که هیچ کلروفیلی ندارد و می توان به عنوان منبع غذایی از آن استفاده کرد و اگر بخواهید که با قسمت پایین و بالای این گیاه به طور یکسان رفتار کنید، قطعا این گیاه از بین می رود .

این گیاه نیز مانند دیگر کاکتوس ها خشکی را به آب داشتن ترجیح می دهد زیرا با آب زیاد پوسیده می شود و از طرفی باید عمیق به این گیاه آب دهید. این گیاه آب را به پایین می کشد و از طرفی نباید در معرض رطوبت باشد زیرا ریشه های آن به سرعت می گندد. این گیاه را باید در فصل رشد با کود گیاهی همراه کنید تا بهترین نتیجه را از رشد آن بگیرید.

کاکتوس چانه

 نور

گیاه کاکتوس در نور جانبی رشد خوبی دارد و از نور مستقیم لذت نمی برد و انتهای این گیاه نیز اغلب عاشق نور است، پس آن را در محیط پر نور قرار دهید که البته نور بیش از حد زیاد نیز باعث از بین رفتن رنگ گیاه می شود.

 خاک

خاک این گیاه باید ارگانیک و غنی باشد و زهکشی خوبی داشته باشد و PH آن نیز باید در حد تعادل باشد و خاک میزبان این گیاه باید بیشتر در قسمت انتهایی آن باشد.

 آب

اجازه دهید که این گیاه خشک شود و بعد به آن آب دهید اما آب دادن باید به کل گیاه باشد . این گیاه نباید در خاک لجن دار باشد و زهکشی خاک نیز باید بالا باشد. در ماه های تابستان باید آب دادن به این گیاه را افزایش داد.

گیاه کاکتوس چانه در گلدان کوچک نیاز به آب دادن هفتگی دارد و آب دادن در فصل زمستان نیز ضرورت ندارد اما رطوبت آن نباید به حد صفر برسد.

کاکتوس کلاه قرمز

دما و شرجی بودن

این گیاه قادر به تحمل شرایط سخت است و می تواند در دمای پایین تر از 8 یا 9 دوام بیاورد و البته در این میزان کاهش دما نباید زیاده روی کرد زیرا گیاه از بین می رود. 

کود گیاهی

هرگز مجبور نیستید که کود دادن به این گیاه را به طور منظم انجام دهید اما کود دادن به آن به صورت ماهانه در فصل های بین فروردین تا شهریور مناسب است. 

در گلدان قرار دادن و عوض کردن گلدان

عوض کردن این گلدان مخصوصا در فصول گرم کار ضروری است و برای عوض کردن گلدان این گیاه باید مطمئن شوید که خاک آن کاملا خشک باشد و به آرامی آن را از گلدان جدا کنید. و همچنین باید خاک قدیمی را از ریشه ها کنار بزنید و ریشه های مرده را در این فرآیند جدا کنید و همچنین قسمت های بیمار را جدا کنید. گیاه را در گلدان جدید قرار دهید و آن را با خاک جدید پر کنید و گلدان را به مدت یک هفته خشک نگه دارید تا خطر پوسیدگی ریشه ها کاهش یابد و سپس آب دادن کم را به آن آغاز کنید.

کاکتوس ژیمنوکالیسیم  

قلمه زدن کاکتوس چانه

این گیاه برای قلمه زدن چندان مناسب نیست اما اگر اصرار به این کار دارید از یک چاقوی تیز با الکل استفاده کنید و ریشه های قدیمی را برش دهید . در این قسمت قطعا یک بافت رگ دار و گرد می بینید که در مرکز ساقه ها قرار دارد . باید گیاه را به یکدیگر فشار دهید و آن را در گلدان جدید بگذارید و در همان اول از کود گیاهی برای گیاه جدید استفاده کنید.

گیاهان کاکتوس چانه گاهی اوقات در فصل تابستان، گل صورتی می دهند که بعضی از افراد اشتباها این گل ها را جزئی از خود گیاه می دانند .

پرورش و نگهداری کاکتوس چانه یا همان ژیمنوکالیسیم

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی