سیکلامن
سیکلامن گیاهی است که در تابستان به خواب فرو می رود و خشک می شود و در اواخر زمستان و اوایل بهار در سه رنگ قرمز و سفید و صورتی گل می دهد و شکوفا می شود.

گیاه سیکلامن و روش مراقبت از آن

گل سیکلامن یک گیاه ملی و ارزشمند ایرانی، در جنگل های شمال ایران از چالوس تا لاهیجان و در بعضی از جنگل های استان گلستان دیده می شود. با شرایط نگهداری این گل زیبا در منزل آشنا شوید. سیکلامن، یک سرده کوچک اما متنوع از گیاهان است که بسیاری از گونه ها به طور کلی بسیار مقاوم هستند. گل های رنگی روشن زیبا و برگ های کروی جذاب این گیاه و همچنین آسانی در پرورش و مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی باعث محبوب شدن این گیاه شده است.

گل سیکلامن

آنها گیاهان چند ساله هستند که دارای برگ های قلبی شکل و گل هایی با سایه های صورتی، قرمز و یا سفید می باشند و حتی شاخ و برگ هایش هم جذاب است و اغلب رنگی نقره ای بر روی دو طرف برگ ها وجود دارد.

این گیاهان رنگارنگ به ویژه در فصل تعطیلات زمستانه، محبوب هستند، زمانی که شما می توانید آن ها را در قفسه ها،در باغ ها و حتی فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید ؛ کل گیاه، زمانی که گل می دهد، تنها به حدود 10 سانت می رسد.

خصوصیات گل زیبای سیکلامن

سیکلامن می تواند به مدت چند هفته گل دهد و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد.

نام گیاه شناسی:

سیکلامن پرسیکوم

نام متداول:

سیکلامن

نوع گیاه:

گل خانگی یا چندساله

اندازه بالغ:

10 سانت ارتفاع

ارتفاع گل سیکلامن

نوردهی:

خورشید کامل در زمستان، بخشی از خورشید در تابستان

نوع خاک:

غنی، زه کشی دار خوب

خاک:

کمی اسیدی

زمان شکوفه دادن:

پاییز و زمستان

رنگ گل:

صورتی، سفید و قرمز

مناطق پرطاقت:

7، 8

منطقه بومی:

اروپا، آفریقای شمالی و غرب آسیا

سیکلامن

چگونه سیکلامن را می توان رشد داد؟

سیکلامن معمولاً در گلدان های داخل خانه رشد می کنند.آن ها در تابستان می خوابند، اما با مراقبت مناسب، در پاییز شکوفه خواهند کرد.دقیقاً زمانی که آن ها به طور کامل خاموش هستند، این به شرایط رشد آن ها بستگی دارد.

اگر آن ها داخل خانه باشند و در گرما بالا نگه داشته شود، با سرعت بیشتری از خواب بیدار می شوند و گل می دهند و چنانچه در این بخش از گل و گیاه در نمناک گفته ایم از طرف دیگر، برخی از آن ها به طور کامل نمی خوابند.

وقتی در بیرون از خانه رشد می کنند، سیکلامن در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفه خواهند داد.سیکلامن های گلخانه ای معمولاً تا اواخر زمستان شکوفه می دهند، اما دوران شکوفه دادن طبیعی آن ها زودتر است.

سیکلامن صورتی

نور سیکلامن:

به سیکلامن نور غیر مستقیم در زمستان که به طور فعال در حال رشد هستند، بدهید.

در تابستان بهترین کار این است که سیکلامن را در یک نقطه خنک و سایه دار با گردش هوای خوب نگه دارید. همچنین می توانید آن را در یک نقطه سایه دار در بیرون از خانه نگه دارید. فقط مطمئن شوید که آب زیادی ندهید.

خاک سیکلامن:

سیکلامن بهترین کارش را زمانی انجام می دهد، که در مخلوط گلدانی بر پایه بدون خاک باشد که کمی بالای سطحش خاک قرار دارد.

خاک سیکلامن

آب مورد نیاز گل سیکلامن:

زمانی که برگ هایش وجود دارند، گیاه به طور فعال در حال رشد است.هر زمان که خاک اش در حدود یک سانت زیر سطح خشک شد، به آبیاری نیاز دارد. از آب دادن به تاج گیاه که می تواند باعث پوسیدگی شود، خودداری کنید.

زمانی که گل ها شروع به محو شدن می کنند، به تدریج به گیاه اجازه دهید تا به مدت دو یا سه ماه خشک شود. به مرحله خفتگی می رود و آب اضافی منجر به نابودیش می شود. اگر آن را در زمان نهفتگی در فضای باز قرار دهید، حتماً ظرفی را بر روی آن بگذارید تا باران رویش نریزد. کمی آب مضر نیست، اما نباید خاکش مرطوب باقی بماند.

نگهداری از سیکلامن

دما و رطوبت گیاه سیکلامن:

سیکلامن، گرمای زیاد، فشار، یا هوای خشک را دوست ندارند.آن ها آب و هوایی که محیط بومی خودشان است را دوست دارند، دمایی بین 50 درجه فارنهایت بهترین است. رطوبت بالا مخصوصاً در طول زمستان بسیار مهم است.

سیکلامن را روی یک سینی آب، با یک لایه سنگریزه یا ریگ نگه دارید تا یک قفسه برای گلدان سیکلامن تشکیل شود و روی آن بنشیند.نگذارید پایین گلدان سیکلامن در آب فرو رود و یا ریشه هایش را از بین ببرد.

اگر برای تابستان گیاه خود را در بیرون از خانه می برید، قبل از این که هوا سرد شود، آن را به داخل خانه برگردانید.یک قاعده خوب این است که انگشتتان را داخل گلدان کنید و اگر دما هنوز برای شما خوب بود، اجازه دهید پنجره ها باز بماند.

عکس گل سیکلامن

کود مناسب گیاه سیکلامن:

هر 2 هفته یک بار به سیکلامن کود رقیق شده مایع کم نیتروژن بدهید. شما نیاز به کود دادن سیکلامن در زمانی که خواب است، ندارید.

گلدان و تعویض سیکلامن:

سیکلامن باید هر دو سال یک بار گلدانش عوض شود ؛ در پاسخ بخ سوال شما کاربران محترم نمناکی باید بگوییم که شما می توانید در حالی که گیاه در تابستان خواب است، با خاک تازه و یک گلدان که کمی بزرگ تر است، کارتان را انجام دهید.

ظرف جدید را با خاک گلدان پر کنید. گیاه را از گلدان اصلی بیرون بیاورید و خاک کهنه را از آن پاک کنید، اما آبکشی نکنید.گیاه را در گلدان جدید قرار دهید، به طوری که قسمت بالای آن حدود دو سانت از لبه فاصله داشته باشد.

آن را تا نیمه اش با خاک گلدان بپوشانید.گلدان را در یک نقطه خشک و سایه دار برای بقیه تابستان قرار دهید.از ماه شهریور آبیاری اش را شروع کنید و شاهد رشد جدیدش باشید.

 سیکلامن

انواع سیکلامن:

در رگه های سیکلامن، انواع خیلی خوبی وجود دارند و ار آنجا که آن ها برای مدت طولانی گل می دهند، شما می توانید گیاه خود را زمانی انتخاب کنید که گل هایشان باز هستند و دقیقاً می دانید که به چه چیزی نیاز دارید.

سیکلامن سیرا سیرا:

گل های بزرگ تر (5 تا 7/5 سانت) سفید، صورتی، سالمونی، ارغوانی، قرمز و بنفش

سیکلامن "سنسیشن":

تنوع فضای باز با رایحه قوی؛ و گل های صورتی و قرمز

نیاز نوری سیکلامن

سیکلامن "ویکتوریا":

تنوع باز که گل های سفید را با دهانه و حاشیه های قرمز دارد.

آیا گل سیکلامن سمی است؟

سیکلامن، اگرچه زیبا و دوست داشتنی است، اما ممکن است که موجب مشکلات هاضمه برای حیوانات خانگی شود. آن ها را از دسترس سگ ها و گربه های خانگی تان دور نگاه دارید.

آموزش کامل روش پرورش و نگهداری گل سیکلامن در خانه

4.5177
این مطلب مفید بود ؟15819
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی