عنکبوت زامبی
به تازگی زنبوری توسط دانشمندان کشف شده است، این نوع زنبور قادر است که عنکبوت ها را تبدیل به زامبی کند.

دانشمندان گونه های ترسناکی از زنبورها را کشف کرده اند که عنکبوت ها را تبدیل به زامبی می کنند!

جنگل های بارانی آمازون خانه بسیاری از موجودات ترسناک است، مانند مار آناکوندای بزرگ، ماهی پیرانای گوشت خوار، و حالا شما می توانید یک حشره جدید را به این لیست اضافه کنید، یک گونه زنبور که تخم های خود را بر روی شکم عنکبوت می گذارد و سپس آن ها را به زامبی تبدیل می کند. حشراتی عجیب و ترسناک که در این بخش از سرگرمی نمناک در موردشان خواهیم گفت در حقیقت نوعی زنبوری که قبلاً ناشناخته بود است که توسط محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) که در حوزه آمازون اکوادور کار می کنند، کشف شد.

تبدیل شدن عنکبوت ها به زامبی 

آن ها رابطه هم زیستی خود را با گونه ای از "عنکبوت های اجتماعی" مستند کردند و اخیراً برخی یافته های واقعاً وحشتناکشان را در مجله علمی اکولوجیکال انتومولوجی منتشر کردند. این زنبور تازه کشف شده، ظاهراً قادر به ربودن سیستم عصبی میزبان خود است و آن را وادار به ترک کلنی خود می کند، که در غیر این صورت به ندرت انجام می شود، از لارو زنبور محافظت می کند و در نهایت زنده خورده می شود. این کار اساساً عنکبوت اجتماعی را به شکل زامبی تبدیل می کند - مانند یک هواپیمای بدون خلبان که در آن هنگام دستور زنبور را انجام می دهد.
زنبوری بسیار عجیب و باورنکردنی

زنبوری که عنکبوت ها را تبدیل به زامبی می کند 

فیلیپ فرناندز - فورنیر، مولف اصلی این مطالعه، گفت:" دستکاری کردن رفتار عنکبوت ها قبل از این هم دیده شده بود، اما نه در سطح پیچیده مانند این، این زنبور یک گونه اجتماعی از عنکبوت را هدف قرار می دهد و او را کلونی خود قرار می دهد که البته این کار را به ندرت انجام می دهد."
 
این چیزی است که باعث می شود این گونه جدید از زنبور از دیگر اعضای سرده زیتپوتا، و بیشتر حشرات انگل واره دیگر - توانایی آن برای تغییر کامل رفتار عنکبوت های اجتماعی متفاوت باشد.
تاثیر و فرماندهی عنکبوت ها توسط زنبورهای زیتپوتا قبل از این مستند شده بود، اما این اولین بار است که رفتار مشابهی در عنکبوت آنلوسیموس مشاهده شده است.
 
فرناندز - فورنیر و تیم او در اکوادور بودند تا انگل های موجود در لانه عنکبوت آنلوسیموس را مورد مطالعه قرار دهند که یکی از 25 گونه عنکبوت های اجتماعی در سراسر جهان است. آن ها به خاطر زندگی در کلونی های بزرگ شناخته شده هستند که به ندرت سرگردان و با هم برای گرفتن طعمه حرکت می کنند و حتی وظایف والدینی را اشتراک گذاری می گذارند. بنابراین هنگامی که دانشمندان متوجه چند عنکبوت چند قدم دورتر از کلونی هایشان حرکت می کنند و رویشان پیله هایی بود، متوجه شدند که چیزی عجیب در مورد آنها وجود دارد.
تبدیل شدن عنکبوت به زامبی

تبدیل شدن عنکبوت ها به زامبی توسط نوعی زنبور

فیلیپ فرناندز - فورنیر به UBC نیوز گفت:" بسیار عجیب بود چون آن ها معمولاً این کار را انجام نمی دهند، بنابراین شروع به یادداشت برداری کردم." او و همکارانش برخی از این پیله های عجیب را به آزمایشگاه خود منتقل کردند تا ببینند چه چیزی از آن ها بیرون خواهد آمد و در کمال تعجب همه، این یک زنبور بود.
محققان UBC با جمع آوری داده ها از پروژه های تحقیقاتی مختلفی که در اکوادور بین سال های 2012 تا 2017 انجام شده بود، توانستند کل چرخه حیات این زنبور زیبا را به هم پیوند دهند و رابطه وحشتناک انگلی را با عنکبوت ریز آنلوسیموس کوچک آغاز کنند.همه اینها با یک زنبور ماده بالغ شروع می شود که تخم های خودش را بر شکم یکی از این عنکبوت های مورد نظر می گذارد.
یک لارو به زودی پس از آن بیرون می آید و خودش را با بی رحمی به آراکانید می چسباند و این زمانی است که کابوس برای عنکبوت شروع می شود. لارو شروع به تغذیه از رگ های خونی می کند که به طور پیوسته در حال رشد است و بدن میزبان خود را به دست می گیرد.
باورنکردنی؛ تبدیل شدن عنکبوت به زامبی

ماجرای تبدیل شدن عنکبوت ها به زامبی 

در یک نقطه، عنکبوت کلونی خود را ترک می کند و شروع به یافتن یک تار عنکبوت برای این لارو می کند و وقتی این کار انجام شد، عنکبوت صبر می کند تا کشته و خورده شود. بعد از خوردن میزبان، پارازیت وارد پیله می شود و به عنوان زنبور بزرگ سال، نه تا دوازده روز بعد، آماده می شود تا چرخه را دوباره شروع کند.
سامانتا استراووس، یکی از نویسندگان این مطالعه، اذعان کرد که زنبورهای پارازیتوید پیش از این کشف شده بودند، اما اشاره کردند که تکنیک کنترل ذهن گونه های جدید، "سرسخت" است.
" زنبور به طور کامل رفتار و مغز عنکبوت را کاملاً تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود کاری که هرگز انجام نمی داد را انجام دهد، مانند ترک کردن لانه و چرخاندن یک ساختار کاملاً متفاوت.
او اضافه کرد:" این برای این عنکبوت های کوچک بسیار خطرناک است."
اینکه چگونه این گونه زنبور میزبان خود را به زامبی تبدیل می کند، یک راز است، اما محققان بر این باورند که این کار ممکن است هورمون ها را به عنکبوت تزریق کند و باعث شود فکر کند که در یک مرحله زندگی متفاوت است و باعث می شود که او از کلونی اش جدا شود.
با توجه به این که چرا زنبورها به جای گونه های انفرادی، کلونی های اجتماعی را هدف قرار می دهند، تیم UBC بر این باورند که این تنها یک انتخاب عملی است.
یک کلونی به سادگی یک منبع بزرگ و پایدار میزبان را تضمین می کند. در حقیقت، آن ها مشاهده کردند که هر چه یک کلونی از این عنکبوت ها بزرگ تر باشد، احتمال اینکه توسط زنبورها مورد هدف قرار بگیرد بیشتر است.

 

زنبوری ترسناک که عنکبوت ها را زامبی می کند!

4.417
این مطلب مفید بود ؟152
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
برچسب : عنکبوت
وبگردی