چشم عنکبوت

راز عنکبوت هایی که 8 چشم دارند !!

کد مطلب : 79941زمان مطالعه : 3 دقیقه
برخی از عنکبوت ها شش چشم و برخی دیگر هشت چشم دارند، حقایق بسیار جالبی در رابطه با تعداد زیاد چشمان عنکبوت وجود دارد اما دلیل چشمان زیاد عنکبوت ها چیست؟

حقایق بسیار جالب و جذاب درباره تعداد زیاد چشمان عنکبوت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از عنکبوت ها شش چشم و بعضی از آن ها هشت چشم دارند. پس قطعاً عنکبوت ها جزء حیواناتی هستند که از لحاظ بینایی و داشتن چند چشم، با دیگر حیوانات متفاوت می باشند.

انسان ها دو چشم در جلوی صورت دارند. چشم های ما انسان ها به خوبی در تشخیص شکل ها و رنگ ها عمل می کند. داشتن دو چشم بزرگ در قسمت جلوی سر، به معنای این است که این چشم ها هماهنگ با یکدیگر کار می کنند تا بتوانند دور بودن اجسام را متوجه شوند و در نتیجه بسیاری از حیواناتی که شبیه به انسان دو چشم در جلوی سر خود دارند، راحت تر از حیوانات دیگر می توانند شکار کنند.

عنکبوت ها شکارچیانی هستند که نیاز به این چشم ها دارند تا بتوانند غذا پیدا کنند. پیش از این در مطالب جالب نمناک خواندید که در حقیقت بیشتر عنکبوت ها بینایی خوبی ندارند و از حس لامسه و چشایی برای کشف و اطراف خود استفاده می کنند اما این نوع چشم هایی که دارند، کمک بسیاری به آنها در مورد غذایی که می خورند و زندگی که در پیش دارند میکنند.

 عنکبوت 8 چشم

چشم های عنکبوت برای زندگی

عنکبوت های جهنده شکارچیان فعالی هستند و شبیه به بعضی از شیر های کوچک عمل می کنند؛ یعنی شکار خود را کامل دنبال می کنند که شکار آن ها معمولاً حشرات و زنبورها هستند و برای به دام انداختنشان از هشت چشم استفاده می کنند.

دو عدد چشم در جلوی صورت آن هاست که بزرگتر از بقیه است و یک دید واضح از رنگ و تصویر و فاصله به آن ها می دهد و چشم های کناری، حرکت موجودات اطراف را شناسایی می کنند. این عنکبوت ها نیاز به دو عدد چشم بزرگ در جلوی سر خود دارند تا بتوانند حدس بزنند که فاصله شکار با آن ها چقدر است.

چشم های عنکبوت 

بعضی از عنکبوت ها برای به دام انداختن شکار از تار استفاده می کنند. تنیدن تار عنکبوت هم نیاز به بینایی برای تعیین فاصله مناسب دارد. بعضی از آن ها در تنیدن تار خبره هستند و علت آن هم چشم های مشکی با بینایی تیز است که می توانند کاملاً به مستقیم خیره شوند و به آن ها عنکبوت های دیو چهره می گویند. این چشم ها باعث می شود که عنکبوت بتواند محیط وسعی از اطراف خود را ببیند و به دقت تار عنکبوت را تشکیل دهد تا شکار را به دام بیاندازد.

این عنکبوت ها از خانواده Deinopis هستند. نقاط کوچکی که شبیه به سوراخ بینی هستند، همان چشم های عنکبوت می باشند. بعضی از این عنکبوت ها در غارهایی زندگی می کنند که کاملاً تاریک است و چشم ها عملاً برایشان هیچ کاربردی ندارد. در چنین مکان هایی معمولاً از حس های دیگر خود برای پیدا کردن غذا استفاده می کنند. آن ها برای ذخیره انرژی بدن خود در دوران تخمگذاری، چشم ها را از دست می دهند و بعضی از آن ها هیچ چشمی ندارند.

 عکس های چشم عنکبوت

با وجود همه این تفاسیر چرا اکثر عنکبوت ها چشمان زیادی دارند ؟

هم چشم انسان و هم چشم عنکبوت به آن ها کمک می کند که بتوانند در محیط های مختلف زنده بمانند. یکی از دلایلی که چشم انسان با چشم عنکبوت متفاوت است، این است که ذهن و بدن آن ها به گونه ای متفاوت ساخته شده است. به عنوان مثال عنکبوت ها گردن ندارند، بنابراین چنانچه در بخش سرگرمی نمناک اشاره شده است نمی توانند مانند ما انسان ها برای دیدن چیزهای مختلف، سر خود را بچرخانند. پس داشتن چشم های اضافه در اطراف سر، راه کمکی برای عنکبوت است که اطراف خود را بهتر ببیند و سریع تر شکار را به دام بیاندازد یا از خطر شکارچی فرار کند.

و این که چشم های بزرگ مرکزی عنکبوت های جهنده برای دیدن شکل ها عالی عمل می کند اما چشم های ساده کناری، برای مشاهده شکارچی ها مناسب تر هستند بنابراین نه انسان می تواند هشت چشم داشته باشد و نه عنکبوت می تواند با دو چشم زندگی کند اما جالب است بدانید که آن ها با وجود هشت چشم، دقیقاً عملکرد دو چشم ما را دارند و بینایی آن ها از ما قوی تر نیست.

حقایق جالب عنکبوت هایی که 6 و 8 چشم دارند !+ عکس

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : عنکبوت
وبگردی