لیورگل
در ادامه این مطلب از بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک شما را با کاربردهای داروی “لیورگل” آشنا خواهیم کرد.

کاربرد های لیورگل

  • (به انگلیسی:Livergol)
  • رده درمانی:داروهای گیاهی
  • اشکال دارویی:قرص

 

لیورگل
آیا لیورگل برای لاغری تاثیر دارد؟
 

قرص لیورگل چیست

 
قرص لیورگل تهیه شده از عصاره گیاهی خارمریم (سیلی مارین) از طریق تحریک سنتز پروتئین ریبوزومال باعث افزایش قدرت نوسازی سلولهای کبدی شده لذا یک درمان کمکی کاملاً موثر برای مسمومیتهای کبدی، هپاتیت ها، جلوگیری از پیشرفت سیروز کبدی و بخصوص کبد چرب خواهد بود٠ این دارو فاقد هر گونه عارضه جانبی خواهد بود و تنها در معدودی از موارد می تواند منجر به بروز اثرات ملینی کاملاً ملایمی می گردد.
 

مواد موثر:
 خار مریم محتوی فلاوانو لیگنان ها مانند سیلی بین , سیلی کریستین , سیلی دیانین و مشتقات 2و 3 دهیدرو می باشد . مجموعه این فلاوانولیگنان ها را سیلی مارین می نامند

ترکیبات:
 هر قرص روکش دار محتوی عصاره خشک خار مریم ( Silybum marianum ) است که معادل 70 میلی گرم سیلی مارین می باشد .

مشخصه ها :
  • محافظ غشاء سلول های کبدی
  • درمان مسمومیت های کبدی
  •  آنتی اکسیدان
  •  مؤثر در نوسازی سلول های کبدی
  • تحریک آنزیم RNA پلی مراز و تحریک سنتز پروتئین
  • بهبود هپاتیت حاد و مزمن و سیروز کبدی


موارد مصرف لیورگل

 موثر در درمان کبد چرب و هپاتیت، آنتی اکسیدان قوی

مقدار مصرف لیورگل
3 نوبت در روز و در هر نوبت یک قرص 140 میلی گرمی و یا دو قرص 70 میلی گرمی لیورگل همراه با آب میل شود.

نحوه عملکرد دارویی:
کبد انسان دارای چندین عمل حیاتی مهم می باشد که عبارتند ازمتابولیسم هضم و سم زدایی مواد زاید بدن هر نوع ضایعات کبد موجب تغییراتی در سلولهای کبدی شده و از این طریق قدرت عمل کبد را تحت الشعاع قرار می دهد.

آثار فارماکولوژی
سیلیمارین مجموعه ترکیبات پلی فنلی گیاه خارمریم می باشد. استفاده از این گیاه جهت مشکلات کبدی تاریخچه ای طولانی دارد که در حال حاضر با مطالعات گسترده، این اثرات به اثبات رسیده اند. سیلیمارین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی و مستقیم عمل نموده و رادیکال های آزاد سمی را از بین می برد. گلوتاتیون داخل سلولی و سوپر اکسید دیس موتاز را افزایش می دهد. تشکیل لوکوترین ها را مهار می سازد و فعالیت آنزیم RNA پلی مراز را در هسته سلولی افزایش داده موجب تحریک سنتز پروتئین های ریبوزومال می شود که این عمل به نوبه خود قدرت نوسازی سلولی کبد را افزایش می دهد.
 
سیلیمارین در درمان هپاتیت حاد و مزمن ویروسی هردو موثر است. در یک مطالعه روی 29 بیمار مبتلا به هپاتیت ویروسی تحت درمان با سلیمارین نشان داده شده است که سلیمارین اثر چشمگیری بر روی پارامترهای افزایش یافته این بیماران مانند سطح بیلی روبین سرم و آنزیم های کبدی در مقایسه با گروه پلاسبو اعمال می نماید. پارامترهای آزمایشگاهی در گروه تحت درمان با سلیمارین بعد از دو هفته درمان در مقایسه با گروه پلاسبو بطور قابل ملاحظه ای به حد طبیعی رسید. در یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به هپاتیت ویروس مزمن، سیلیمارین موجب بهبود قابل ملاحظه ای شده است. مصرف 420 میلی گرم سیلیمارین در موارد حاد برای مدت 12-3 ماه منجر به بهبود ضایعات سلولی کبد شده است.
مقدار پروتئین خون افزایش یافته و آنزیم های کبدی کاهش یافتند. علائم معمولی هپاتیت (مانند شکم درد، کمی اشتها و خستگی) همگی بهبود یافتند. مطالعه علمی invivo , invitro نشان دهنده این است که سیلیمارین و به ویژه سیلی بین کبد را در مقابل استرس های اکسیداتیو محافظت نموده و فرآیندهای التهابی را که توسط رادیکال های آزاد و سیتوکین های ثانوی تحریک می شوند مهار می نمایند.
 
تایید شده است که استرس اکسیداتیو و التهاب در ضایعات سلولی بسیاری از نسوج دخیل بوده و منجر به واکنش های نسجی در بیماران تحت درمان با داروی ضد سرطان می شود. آثار محافظتی سلیمارین و سیلی بین در نسوج مختلف کاربرد بالینی این مواد را همراه با داروهای ضد سرطان برای کاهش آثار سمی آنها در بیماران سرطانی پیشنهاد می نماید

دارو لیورگل در بدنسازی

بسیاری از بدنسازان به دلیل مصرف بیش از حد استرویید دچار مسمومیت های کبدی و همچنین بالا رفتن آنزیم های کبد می شوند . به دلیل این که این یک داروی کاملا گیاهی بوده و موارد منعی ندارد و میتواند کبد را به وضعیت مناسب برساند طبق بروشوردارو عمل کرده و در صورت لزوم با پزشک مشورت کرده واز این دارو بهره ببرید .
 

خواص ترکیبات لیور گل در درمان بیماریهای کبد
کبــد مهمترین کارخانه ی شیمیایی بدن است. این عضو با تولید صفرا کمک به هضم چربی ها نموده و بسیاری از سموم را ازروده ها دفع می کند. قدرت کبد برای انجام این اعمال مهم، اغلب تحت تاثیر مواد متعددی که روزانه انسان در معرض آنها قرار می گیرد به خطر می افتد.
 
غذاها و بعضی از گیاهان داروئی می توانند سلول های کبدی را در مقابل این ضایعات محافظت نموده و به نقش کبد به عنوان مهمترین عضو سم زادی بدن در این امر کمک نمایند. به علت نقش بسیار مهم کبد در اعمال بدن، پیشگیری و درمان بیماری های آن ضرورت تام دارد.
 
آسیب کبد که به دنبال تخریب سلولی ناشی از فعالیت ویروسی و تغییرات التهابی ثانویه ناشی از تحریک سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود ممکن است به مدت 20-10 سال به صورت نهفته فعال بوده و تا زمان بروز سیروز کبدی هیچگونه علامت و نشانه ای از خود ظاهر نسازد. این مدت طولانی، فرصت مناسبی برای درمان بیمار، توسط داروهای گیاهی و درنتیجه کنترل بیماری و پیشگیری از آسیب جدی به کبد به شمار می رود.
بیش از 2000 سال است که از گیاه خار مریم) Silybum marianum ( در درمان پشتیبان بیماری های کبدی و اختلالات کیسه صفرا استفاده می گردد.این درحالی است که امروزه جدای از پیشینه ی تاریخی این گیاه به عنوان داروی محافظ کبدی، اثرات سودمند دیگرش در درمان بیماری های سایر اعضاء نیز شناسایی شده است.
 
میوه گیاه خار مریم دارای فلاونوئید های گیاهی مهمی همچون سیلی بین، سیلی کریستین و سیلی دیانین است که در مجموع سیلی مارین نامیده می شوند و همگی دارای اثرات محافظت کننده ی کبدی می باشند.
این خاصیت، در واقع به معنای افزایش مقاومت یاخته های کبدی در مقابل آسیب های سمی می باشد. از مهمترین اثرات این گیاه می توان اثرات آنتی اکسیدانی مستقیم، مهار پراکسیداسیون چربی ها، بازسازی ذخایر گلوتاتیون درون یاخته ای و افزایش سوپراکسیددیسموتاز را نام برد.
 
درمان بیماری های کبدی مثل سیروز، کبد چرب و هپاتیت مزمن همواره ازمشکلات پیش روی پزشکان می باشد. کارآئی داروهای موثر در درمان اختلالات کبدی نظیر اینترفرون، کورتیکو استرئیدها و … هر چند مناسب است اما در بسیاری از موارد، متناقض عمل کرده و عوارض مصرف آنها عامل بازدارنده ای برای تجویزشان می شود.
درسال های اخیر محققین به صورت گسترده ای به مطالعه ی داروهای گیاهی به عنوان جایگزینی برای درمان های شیمیائی پرداخته اند. در مطالعه ای که در سال 2004 در بین بیماران هپاتیت C مزمن در آمریکا انجام شد، شایع ترین داروی گیاهی مورد استفاده ی این بیماران سیلی مارین گزارش شده است. در مطالعه ای که در فنلاند انجام گرفت، پس از گذشت 4 هفته از مصرف داروی سیلی مارین در بیماران، مقادیر آنزیم های AST و ALT کاهش قابل ملاحظه ای داشت و در مطالعات بافت شناسی هم، روند ترمیمی یاخته ای کاملا مشخصی ، دیده شد. درمطالعات حیوانی نیز، سیلی مارین در مقابل سموم مختلف کبدی ناشی از داروهای هپاتو توکسیک، اثرات محافظتی خود را برروی یاخته های این بافت نشان داده است.
 
قرص لیـورگل با دارابودن مواد موثره ی سیلی مارین، در درمان مسمومیت های کبدی، هپاتیت های حاد و مزمن Cو B، سیروز کبدی و کبد چرب موثر می باشد.
 

موارد منع مصرف و نکات قابل توصیه:
شناخته نشده است.
 
لیورگل
کاربرد لیورگل در بدنسازی
 

عوارض جانبی :
مطالعات روی تعیین مقدار سیلیمارین در خون 3500 بیمار نشان داده است که در این بیماران عوارض جانبی دیده شده فقط شامل اختلالات بسیار مختصر گوارشی است. یک اثر ملین ملایم معمولاً با مصرف این دارو می تواند دیده شود.
 

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:
تا کنون از مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی عوارضی گزارش نشده است.
 

شرایط نگهداری :
در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید تگهداری شود.

 

عوارض و تاثیرات لیورگل در بدنسازی و تاثیر آن در لاغری

4.7481
این مطلب مفید بود ؟44932
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
وبگردی