فاطمه الزهرا
فاطمه الزهرا سلام اللَّه علیها را به خاطر این محدّثه نامیدند که فرشتگان از آسمان فرود می آمدند و آن حضرت را می خواندند.

حضرت فاطمه الزهرا (س)

فاطمه بنت محمد دختر محمد و خدیجه ، همسر علی بن ابی طالب و مادر حسن ابن علی و حسین ابن علی سه امام نخست شیعه و یکی از پنج عضو آل عبا است. او از شخصیت های بسیار محترم برای تمامی مسلمانان است.او نقش مهمی در رویداد مباهله داشت.

می توان فاطمه را از محبوبترین شخصیت ها در نزد شیعیان نامید، بسیاری از شیعیان برای وی مقامی والا قائلند و معتقدند که فاطمه (درود خداوند بر او) جبرئیل را می دیده است و حتی پس از فوت حضرت محمد، از او گونه ای از وحی را دریافت می نموده است که البته کیفیت این وحی با قرآن متفاوت بوده، تمامی آن، در مصحف فاطمه گرد آوری شده است که نزد امامان شیعه بوده است.از همین روی او را محدثه لقب می دهند، آنچنانکه مریم را نیز محدثه مینامند.

 

فاطمه الزهرا

نامیده شدن حضرت زهرا (س) به محدثه

 اسحاق بن جعفر می گوید:
از حضرت ابا عبد اللَّه علیه السّلام شنیدم که می فرمودند:فاطمه سلام اللَّه علیها را به خاطر این محدّثه نامیدند که فرشتگان از آسمان فرود می آمدند و آن حضرت را می خواندند همان طوری که مریم دختر عمران را صدا می زدند، باری فرشتگان می گفتند:ای فاطمه خدا تو را برگزید و پاکیزه ات نمود و بر تمام زنان عالم اختیارت کرد، ای فاطمه پروردگارت را بخوان و سجده اش نما و با رکوع کنندگان رکوع کن و بدین ترتیب حضرتش با آنها سخن می گفت و آنها نیز با جنابش حدیث و سخن می گفتند، شبی فاطمه سلام اللَّه علیها به فرشتگان فرمود:مگر مریم بنت عمران بر تمام زنان عالم برتری ندارد؟
فرشتگان عرضه داشتند:مریم بانو و سرور زنان عالم خودش بود و خداوند عزّ و جلّ تو را بانو و سرور زنان عالم خودت و عالم مریم قرار داده و بدین ترتیب تو سرور تمام زنان عالم هستی از اوّلین تا آخرین.

سر نامیده شدن حضرت فاطمه الزهرا (س) به محدثه

410
این مطلب مفید بود ؟82
برگرفته از حوزه/ی
برچسب : حضرت فاطمه
وبگردی