تغییر نام
نارضایتی از نام و اقدام به تغییر آن اغلب در خانمها رایج تر از مردان است که می تواند در هر زمانی از زندگی آنها رخ دهد.اما علت واقعی این نارضایتی چه می تواند باشد و چرا افراد بعد از مدت نسبت به تغییر نام خود اقدام می کنند؟

علل میل تغییر نام خانم ها

زمانیکه  افراد حضور بیشتری در اجتماع پیدا می کنند اغلب تغییراتی را در شخصیت خود اعمال می کنند. تغییراتی از قبیل نحوه پوشش و نحوه گفتار و رفتار.اما برخی پا را فراتر گذاشته و نام خود را در شناسنامه نیز تغییر می دهند.در این میان خانمها تمایل بیشتری به تغییر نام خود دارند.

دلیل تغییر نام در خانمها

تغییر نام شناسنامه ای

کامل همتی با تأکید بر این که علت گرایش بیشتر زنان برای تغییر نام در مقایسه با مردان می تواند ریشه ی روانی داشته باشد، گفت:علت این امر در جامعه امروز باید ریشه یابی شود.

این روانشناس  اظهار کرد:موضوعات انسانی به علت پیچیدگی نوع بشر و به تبع آن مسایل اجتماعی ناشی از آن، از جمله موضوعاتی هستند که برای درک جامع باید از منظرهای مختلف اجتماعی، فرهنگی، زیستی، روانی و مواردی از این قبیل بررسی شوند.

 
در واقع با نگاه کلی به انسان از مهد پیدایش تاکنون و با توجه به آموزه های دین مبین اسلام، متوجه می شویم که انسان به سبب فطرت کمال گرای خود جهت تعالی همواره به دنبال برطرف کردن کمبودها و نیازهایی است که خلاء آن را در درونش حس کند.
 
نمود اولیه این مسأله را می توان در انتخاب بت ها به عنوان آفریدگار دید، در حالی که با گذر زمان، پیشرفت سریع جوامع، گذر بشر از سنت به مدرنیته و توانایی نداشتن نوع بشر در برطرف کردن آن، این نیاز درونی تغییر شکل یافته و به اشکال دیگری مثل زندگی با حیوانات و جراحی های زیبایی ظاهر شده است.
 
 البته این جریان نیز با توجه به سبک های زندگی و شخصیتی متفاوت افراد دارای طیف وسیع و مجزایی است، از سوی دیگر برداشت فرد از خود، مسایل مربوط به عزت نفس پائین، خودکم بینی و کمال گرایی نیز در میزان انتخاب سبک زندگی بسیار تأثیرگذار است.از بعد زیستی نیز به نظر می رسد سطح پائین «سرتونین» و سایر موارد دخیل در بروز مسایل خلقی در شکل گیری تفاوت های جنسیتی بین زن و مرد بی تأثیر نیست.
 
این روانشناس ادامه داد:در واقع اگر بخواهیم از نقطه نظر مسایل فردی نگاهی به این موضوع داشته باشیم باید بگوییم در بسیاری موارد فرد برای کسب رضایت طرف مقابل نسبت به این تغییرات ظاهری اقدام می کند، متأسفانه یک مثال آشکار از این مسأله زنانی هستند که احساس می کنند مشکلات رابطه ای آنان با همسر و طرد شدن شان در گرو تغییر ظاهر، نام و مواردی از این قبیل است.
 
از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز مسایلی مثل پیشرفت جوامع، مدرنیته شدن، شکل گیری الگوهای جدید، تظاهر و طرد برخی اسامی کهن، چشم و هم چشمی ها، فعالیت بیش از پیش زنان و پا به عرصه اجتماع گذاشتن آنان نیز در شکل گیری این قبیل جریان ها دخیل است.
 
کامل همتی خاطر نشان کرد:همواره بسیاری از افراد را می بینیم که با ورود به دانشگاه و اجتماعات جدید دست به چنین اقدامی می زنند و سئوالی که ذهن روان شناسان و جامعه شناسان را به خود درگیر می کند، این است که چه امری مردان را از این امر مهم باز می دارد؟ اما باید در نظر داشته باشیم که مردان به علت ویژگی های خاص و متمایز روانی، شخصیتی و زیستی نسبت به زنان گرایش کمتری برای تغییر نام دارند.
 
این روان شناس همچنین گفت :از سوی دیگر از همان عهد باستان عنصر برتری دهنده مردان «قدرت» و مسایلی از این دست بوده که امروزه به صورت شرکت در فعالیت های رزمی نمود می یابد، در حالی که زنان عنصر برتری را «ظاهر» خود عنوان می کنند، این در حالی است که زنان با ارتقای وضعیت سلامت جسمانی، افزایش مطالعه و اطلاعات عمومی، هم چنین درک موقعیت اجتماعی خود و این که می توانند مانند مردان دکتر، نویسنده، گوینده اخبار و ورزشکار موفقی باشند، می توانند اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و تنها راه خوشبختی و آرامش را تغییرات ظاهری ندانند.

علت گرایش بیشتر خانم ها به تغییر نام چیست؟

3.113
این مطلب مفید بود ؟85
برگرفته از ایسنا-/ف
برچسب : سبک زندگی
وبگردی