بازار ارز و طلا

تشدید ریزش نرخ ها در بازار ارز و طلا

تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1400کد مطلب : 62263زمان مطالعه : 3 دقیقه
در اولین روز هفته، موج جدیدی از فروشندگان وارد بازار ارز شدند. نتیجه این اتفاق، نزول قیمت دلار تا نزدیک مرز 23هزار تومانی بود.

دنیای اقتصاد: روز شنبه، صرافی های بانکی نرخ فروش دلار خود را به کانال 22هزار تومانی بردند؛ امری که نشان می داد، بازارساز به دنبال افت بیشتر قیمت هاست. به باور فعالان، اگر خبر غیرمنتظره ای به بازار مخابره نشود، اسکناس آمریکایی در معاملات خیابان فردوسی نیز به کانال 22هزار تومانی خواهد رفت.

در اولین روز هفته، سرعت کاهش قیمت دلار تندتر شد. روز شنبه، اسکناس آمریکایی 450 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 23 هزار و 50 تومان رسید. این در حالی بود که روز پنج شنبه، دلار 190 تومان افت قیمت را به ثبت رسانده بود. دلار تا ساعت 15:30 دیروز سعی کرد کانال 23 هزار تومانی را حفظ کند ولی در بازار صرافی های بانکی، قیمت خیلی زودتر وارد محدوده کانال پایین تر شد. ساعت 2بعدازظهر دیروز، صرافی های بانکی قیمت فروش دلار خود را 22 هزار و 900 تومان تعیین کردند که اختلافی 450 تومانی با روز پنج شنبه داشت. ورود دلار به کانال پایین تر در صرافی های بانکی نشان می داد که بازارساز به دنبال افت بیشتر قیمت این ارز در بازار آزاد است. همین موضوع نیز در انتظارات کاهشی معاملعه گران اثر داشت. «دنیای اقتصاد» در گزارش قبلی خود اشاره کرده بود که در صورت از دست رفتن حمایت 23 هزار و 500 تومانی، دلار با سرعت بیشتری نزول خواهد کرد و هدف 22 هزار و 900 تومانی را پی خواهد گرفت. پس از ساعت 4 بعدازظهر فشارهای کاهشی در بازار وجود داشت و ممکن است این مساله موجب شود که قیمت دلار در روز یکشنبه در کانال 22 هزار تومان آغاز به کار کند. با این حال بیشتر فعالان اعتقاد دارند که افت قیمتی دلار تحت تاثیر خوش بینی به مذاکرات وین صورت گرفته است. خبرهای مثبتی که از مذاکرات منتشر شده است، چنین تصوری را ایجاد کرده است که حداقل بخشی از تحریم ها در ماه دوم سال برداشته خواهند شد. این مساله موجب شده است که بخشی از سرمایه گذاران خرد نیز در موقعیت فروش قرار بگیرند. در مقابل نهنگ ها و معامله گران بزرگ بازار در انتظار یک خبر منفی هستند تا به دنبال آن با قدرت در موقعیت خرید قرار بگیرند. تا آن زمان به نظر می رسد این گروه مداخله خاصی در بازار نداشته باشند.

حمایت آتی بازار دلار

تحلیلگران فنی به دنبال بازخورد بازار از حمایت 22 هزار و 900 تومان هستند. در صورتی که دلار زیر آن تثبیت شود، محدوده حمایتی 22 هزار و 500 تومان فعال خواهد شد و حمایت بعدی 21 هزار و 800 تومان خواهد بود. بازار تنها در اواخر دی ماه 99 چنین ارقامی را تجربه کرد و پس از آن عمدتا بالاتر از سطح 23 هزار و 500 تومان نوسان کرد. ثبت رکوردهای کاهشی جدید، امید معامله گران برای نزول بیشتر را افزایش می دهد. با این حال نمی توان از خاطر برد که اسکناس آمریکایی در دی ماه 99 به کانال 21 هزار تومانی رفت و پس از آن، ظرف مدت کوتاهی تا مرز 26 هزار تومانی رشد کرد.

سکه 200 هزار تومان افتاد

کاهش بهای دلار در بازار آزاد موجب شد که معامله گران زیادی در بازار سکه موقعیت فروش بگیرند. نتیجه افزایش فروش ها در بازار فلز گرانبهای داخلی، از دست رفتن 200 هزار تومان از ارزش سکه بود. سکه ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه در محدوده 9 میلیون و 750 هزار تومان معامله می شد. در این میان، افت بهای طلا در بازارهای جهانی نیز در کاهشی شدن سکه اثر داشت.

انتهای پیام/م

 

تشدید ریزش نرخ ها در بازار ارز و طلا

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : نرخ طلا
وبگردی