هوای داخل چیپس

مضرات هوای داخل چیپس و پفک

کد مطلب : 22834زمان مطالعه : 3 دقیقه
چیپس و پفک از جمله خوراکی هایی هستند که برای سلامتی بدن مضرند . علاوه بر این هوایی هم که در بسته بندی های چیپس و پفک وجود دارد بسیار مضر است و سلامتی را به خطر می اندازد.

ضرر و زیانهای هوای داخل چیپس برای بدن

امروزه نظر به صنعتی شدن جوامع و سهم بالای تولیدات صنعتی غذایی در تغذیه مردم، اطمینان حاصل کردن از کیفیت تغذیه ای و بهداشتی آنها اهمیت فراوان دارد.چیپس و پفک از خوراکی هایی هستند که تقریبا همه ی ما از مضرات آنها آشنا هستیم اما هیچکدام حاضر به کنار گذاشتن و استفاده نکردن از آنها نیستیم ، حال بهتر است بدانید که این خوراکی ها در بسته بندی هایی نگه داری می شوند که هوای داخل آن هم برای سلامتی مضر است.

هوای داخل چیپس و ضررهای آن

احتمالا تازگی ها پیش آمده که بسته چیپس، پفک یا اسنک را به دست بگیرید و با سبک و سنگین کردن آن حس کنید که بخشی از این بسته بندی را هوا اشغال کرده است. اما اشتباه می کنید شما با محصولی مواجه شدید که در بسته بندی آن گاز ازت وجود دارد.


چرا ازت؟
هر نوع خوراکی و ماده غذایی از لحظه تولید در معرض فساد و آلودگی قرار دارد، بنابراین نوع و شیوه بسته بندی اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت و بهداشت مواد غذایی دارد. در شرایطی که مواد غذایی موجود در بسته بندیها با گاز نیتروژن یا گاز ازت با درجه خلوص بالا احاطه شود محیطی را به وجود می آورد که امکان فساد و خرابی ماده خوراکی به حداقل ممکن و حتی صفر می رسد. وجود ازت سبب می شودد برخی از فساد و خرابی مواد غذایی به ویژه مواد غذایی سرخ شده تحت تاثیر آن قرار گرفته و از ترشیدگی مواد غذایی که به دلیل اکسیدشدن در محیط بسته بندی ایجاد میشود، پیشگیری شود.

هوای داخل چیپس و پفک ازت است

ازت برای سلامت مضر است
گاز ازت یا نیتروژن در صورتی که خلوص بالایی داشته باشد یک گاز بدون رنگ، بدون بو و بدون طعم است که در اصطلاح به آن گاز خنثی می گویند. از این گاز در صنایع بسته بندی به وفور استفاده می شود. وجود این گاز در بسته بندی محصولات و خوراکی ها به ویژه انواع اسنک ها کمک می کند تا میزان اکسیژن در بسته بندیها به زیر یک درصد کاهش پیدا کند و فساد ناشی از باکتریهای هوازی و اکسیداسیون در بسته بندیها را به تاخیر می اندازد و به این ترتیب استفاده از این گاز موجب میشود مدت ماندگاری محصول بیشتر شده و علاوه بر سلامت غذا، شکل و ظاهر زیبای محصول نیز ماندگارتر می شود.


بهترین محصولات جهان نیز ازت دارند
علاوه بر برندهای معتبر خارجی بسیاری از برندهای داخلی تولید اسنک و مواد خوراکی نیز از گاز ازت استفاده می کنند. اما نکته جالبی که در این زمینه با جستوجویی ساده در اینترنت می توان متوجه شد این است که امروزه در جهان کارخانه های بزرگی وجود دارند که انواع دستگاهها و سیستم های تهیه گاز نیتروژن و انواع کپسول های گاز نیتروژن یا ازت را تهیه و در اختیار کارخانه های تولید محصولات غذایی قرار می دهند. در این مراکز کپسولها و مخازن نیتروژن کارخانه های تولید محصولات غذایی و تنقلات پر می شود و به نوعی سلامت و بهداشت محصولات خوراکی از این طریق تضمین می شود.

 

مضرات هوای داخل بسته های چیپس و پفک را بشناسید

ازت و ترکیبات سمی
دکتر آراسب دباغ، متخصص بهداشت درباره استفاده از نیتروژن در بسته بندی محصولات غذایی و خوراکی می گوید:«اسنکها در بسته بندیهای مختلف و متفاوتی به دست مردم می رسد که بهترین نوع بسته بندی آن اسنک هایی است که در شیوه متالایز آماده و تهیه می شوند. این نوع از بسته بندی در حقیقت دارای پوششی فلزی است که نور از آن عبور نمی کند. در این نوع از بسته بندیها که به اصطلاح دارای بسته بندی مناسبی هستند گازی وجود دارد که از آن با عنوان گاز ازت یا نیتروژن یاد می کنیم. این گاز موجب پیشگیری از اکسید شدن روغن موجود در اسنک ها می شود و از ایجاد ترکیب های سمی و مضر موجود در این بسته بندیها پیشگیری می کند. این گاز همان هوایی است که بسیاری از مردم تصور می کنند کارخانه های تهیه و تولید اسنک یا مواد غذایی برای سودجویی بیشتر از آن استفاده می کنند. در حالی که این هوای همان ازتی است که در این نوع از بسته بندیها دیده می شود.»

مضرات هوای داخل چیپس و پفک

4.238
این مطلب مفید بود ؟326
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پرشین وی -/
وبگردی