شاطر گنبد ساری
شاطر گنبد در 27 مرداد 1364 به ثبت ملی رسید و متعلق به قرن نهم هجری قمری عصر تیموریان است که واقع در شهر ساری می باشد.

آشنایی با شاطر گنبد ساری

  • نام:شاطر گنبد
  • کشور:ایران
  • استان:مازندران
  • شهرستان:ساری
  • تاریخ ثبت ملی 27 مرداد 1364

-----------------------------------------------------

مختصری درباره ساری

ساری پرجمعیت ترین شهر استان مازندران و از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در شمال کشور است.این شهر همچنین یکی از قدیمی ترین شهرهای شمال ایران محسوب می شود. این شهر در تابستان 92، ساری به عنوان پنجمین شهر برتر گردشگر پذیر ایران با بیش از یک میلیون و هشتصد هزار سفر تابستانی شناخته شد.

شاطر گنبد ساری

شاطر گنبد در ساری

معرفی شاطر گنبد در ساری

شاطر گنبد نام بنای مکعب آجری است که رابینو از آن یاد کرده و در حوالی سمسکنده واقع در شش میلی شمال شهر ساری و نزدیک جاده شاه عباس واقع بوده است.

شاطر گنبد یا گنبد شاطر یک بنای آرامگاهی و متعلق به قرن نهم هجری قمری برابر با عصر تیموریان در یک کیلومتری جنوب شهر ساری است. این سازه تاریخی برای مدت طولانی در محاق قرار داشت و به دلیل عدم توجه به آن دچار آسیب های فراوان شده است. در حال حاضر اطراف و سقف این بنا درختان و گیاهان خود رو سبز شده اند که اگر توجه جدی نشو منجر به تخریب بنا خواهد شد.

 شاطر گنبد کجاست

آشنایی با شاطر گنبد در ساری 

تاریخچه شاطر گنبد

شاطر گنبد در تاریخ 27 مرداد 1364 با شمارهٔ ثبت 1670 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج شاطر گنبد واقع در گنبد محله جنوب شرقی روستای بالادرزا و در یک کیلومتری جنوب شهر ساری، در حاشیه غربی رودخانه تجن، ازجمله بناهای آرامگاهی با ارزش منطقه است. این بنا چهار ضلعی بوده و از آجر و گچ ساخته شده است و برای احداث گنبد در داخل، چهار کنج بنا را با چهار گوشواره پر کرده و پایه ای هشت ضلعی برای گنبد هشت وجهی احداث کرده اند و تزئینات این بنا در محل اتصال ساقه به گنبد عبارت است از یک قطار قرنیز گچ کاری شده، سینه کفتری و بالای هر قرنیز، یک ردیف قرنیز نیمه بیضی است. در ورودی بنا در جهت شرقی قرار دارد.

شاطر گنبد ساری در کجاست و تاریخچه شاطر گنبد چیست؟

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی