جاهای دیدنی جاده هراز
جاده هراز یکی از جاده های بکر و زیبای ایران است که بسیاری تنها برای تردد از آن استفاده میکنند و از جاذبه های گردشگردی جذاب آن بی اطلاع هستند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیاری زیبای جاده هراز

کشور ایران دارای جاذبه های گردشگری زیادی است جاده هراز و چالوس هم جزو این جاذبه های زیبا محسوب می شود. همانطور که بارها ثابت شده جاذبه های گردشگری فراوانی در کشورمان ایران وجود دارد جاذبه هایی که یکی پس از دیگری هر توریستی را ترغیب سفر می کند یکی دیگر از این جاذبه های زیبا که می توان به آن اشاره کرد جاده هراز و چالوس می باشد که در ادامه بیشتر در موردشان خواهید خواند.

جاده چالوس و هراز کجاست؟

جاده 59 (کرج-چالوس) همراه با جاده 77 یا جاده هراز یکی از مهم ترین جاده های تهران-مازندران می باشد. این جاده تاریخی و زیبا نزدیک ترین راه اصلی به قله دماوند بوده و از طریق رود هراز عبور می کند.

جاده هراز تاریخی ترین جاده جهان در سال 89 به عنوان زیباترین جاده ایران توسط مردم انتخاب شد. جالب است بدانید تاریخ دماوند و منطقه عظیم البرز ، آمل و ایران را این جاده توصیف کرده و به تصویر می کشد.

برای رسیدن از تهران به آمل و برعکس این جاده کوتاه ترین مسیر تردد بین این دو شهر میباشد. ترافیک های بسیار طولانی به موجب تردد زیاد خودروها در این جاده تجربه می شود چرا که به تخمین زده شده تنها در ایام تعطیلات نوروز بیش از 5 میلیون مسافر در این جاده تردد می کنند.

به همین خاطر اقدام به چهار بانده کردن این جاده شده و هم اکنون حدود نیمی از این جاده را چهار بانده کردند و بقیه امور در دست اقدام می باشد.

تونل های جاده هراز

یکی از خاطره انگیزترین بخش سفربه شمال کشور ، عبور از تونل ها و بوق زدن، جیغ کشیدن و روشن و خاموش کردن چراغ های ماشین در آنهاست. جاده هراز دارای 15 تونل است که مجموع طول این تونل ها به 5700 متر می رسد. طولانی ترین تونل در مسیر هراز، تونل وانا با طول 1540 متر است.

 تونل

تاریخچه جاده هراز

چنانچه در بخش جاذبه های گردشگری نمناک اشاره شده است جاده هراز یکی از جدیدترین جاده های منتهی به شمال کشور است که از سال 1342 ساخت آن آغاز شد و مراحل ساخت این جاده 23 سال طول کشید.

طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری تاریخی و تفریحی و مذهبی در این جاده باعث شده مسافران و گردشگران از مناطق مختلف کشور حتی خارج از کشور به این منطقه سفر کنند.

در راه باستانی هراز آثاری همچون تنگه بند بریده در محل تنگه بند بریده و آثار دیدنی در راه ری به آمل مشاهده می شود که حاکی از آن است محور رودخانه هراز حداقل از دوره ساسانیان به عنوان یک جاده مستقل مورد استفاده قرار می گرفته این جاده یکی از قدیمی ترین جاده های دنیا می باشد.

مسیر این جاده تا پایان سال 1389 چهار بانده شد پیمانکار این طرح قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران بود.

در کناره ی رودخانه ی هراز آثار تاریخی وجود دارد که نشان می دهد در زمان اشکانیان و هخامنشیان مردم از مسیر هراز برای مسافرت به شهرهای شمالی تردد می کردند. در جاده هراز قلعه هایی با قدمت چند صد سال نیز وجود دارد که برخی از آنها به قبل از اسلام تعلق دارند. در مسیر هراز آتشکده یا برج بیامه سی و برج گبری هم وجود دارد.

موقعیت مسیر

محل انشعاب این جاده از حد فاصل بوشهری رودهن و بومهن از جاده دماوند به فیروزکوه میباشد و پس از گذشتن از شمال شهر دماوند بالادست دره مشاء، گردنه امامزاده هاشم ، آبعلی ، آب اسک ، پلور ، لاریجان و رینه را عبور کرده و نهایتا به شهر آمل وصل میشود.

همچنین راه فرعی لاسم- ارجمند در 90 کیلومتری آمل به جاده فیروزکوه از جاده هراز اون منشعب شده است.

جاهای دیدنی و بکر جاده هراز

جاذبه های گردشگری که در این جاده ی معروف میتوان به آنها سر زد شامل:

جنگل الیمستان

در کیلومتر 20 جاده هراز جنگل بکری به نام الیمستان، وجود دارد. مسیر پرپیچ و خم رسیدن به این جنگل از دشت های پرگل عبور می کند و بیشتر وقت ها مه گرفته است. الیما نام گیاهی شبیه پیازچه است که در کنار جوی آب می روید و فصل روییدنش اردیبهشت است و از آن در خورشت استفاده می کنند.

جنگل الیمستان

پلور

پلور در 80 کیلومتری تهران قرار گرفته از روستاهای آمل مازندران است که طبیعت بکر و دیدنی دارد و آب معدنی آن بسیار معروف است. طبیعت اطراف پلور مانند دره زمانکه تنگه ایست که رودخانه باصفایی از بینش می گذرد بسیار دیدنی است.

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت در 65 کیلومتری آمل ، با ارتفاع 50 متری قرار دارد و مشرف به روستای ییلاقی شاهاندشت است. دهکده شاهاندشت در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در منطقه امیری لاریجان در جاده هراز قرار دارد.

دشت لار

سد لار بر روی رودخانه هراز قرار دارد و در 100 کیلومتری آمل و در بخش لاریجان است که در کنار آن دشت زیبایی به نام دشت لار قرار گرفته است . این دشت تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد.

آب معدنی لاریجان

یکی از شناخته شده ترین جاذبه ها در این مسیر منطقه باستانی لاریجان است که در دامنه های شمالی رشته کوه البرز قرار دارد. کوه دماوند در لاریجان واقع شده و راه های صعود به آن در لاریجان جای دارد.

بسیاری از گردشگران از طریق جاده ی هراز به سمت روستای لاریجان می روند برای رسیدن به این قله نیز باید از همین منطقه استفاده کنند. این منطقه در 70 کیلومتری آمل قرار گرفته است و منطقه ای خوش آب و هوا سرسبز با آب های معدنی شفابخش می باشد.

جاهای دیدنی جاده هراز

غار گل زرد

در منطقه پلور دشت و غار گل زرد قرار دارد که مراتع شمالی اش به روستای منظریه می رسد. در این غار چندین حوضچه آب سرد با عمق 4 متر قرار دارد که در بهار از گل های زرد پوشیده شده است.

امامزاده هاشم

امامزاده هاشم در جاده هراز بر بالای بلندی قرار گرفته، اگر از امامزاده هاشم به سمت پلور حرکت کنید به آبشار قلعه دختر می رسید.

ساحل بابلسر

از جاده هراز به سمت شرق بروید تا به بابلسر و ساحل های معروف آن برسید. در بابلسر حتما به اسکله ساحلی سری بزنید. جلوی این اسکله تکه سنگ های بزرگی به عنوان موج شکن قرار گرفته که برخورد موج های دریا با آن ها منظره زیبایی را ایجاد می کند.

دریاچه های تار و هویر

دریاچه های «هویر» و «تار» از نخستین دیدنی های جاده هراز هستند. بسیاری از مردم در فصول مختلف سال به علت بزرگی و پرآبی دریاچه ها برای تفریحاتی مثل قایق سواری، ماهیگیری و شنا به آنجا سفر می کنند.

روستای نوا

روستای نوا ، روستایی ییلاقی و مرتفع است که به علت دارا بودن چشمه های فراوان و پرآب به «چهارصد چشمه» هم معروف است. قله چهار هزار متری «پاشوره» نیز در جنوب روستا قرار دارد که به علت نوع سنگ های خاص آن به سنگ پا معروف است. آبشار «نوا» آبشاری است که در بیشتر مواقع سال یخ زده و به صورت قندیل های بزرگ روی هم قرار گرفته است.

روستای فیلبند

این روستای زیبا و سرسبز در نزدیکی جاده هراز است و جاده آسفالته دارد، به راحتی می توانید به آن برسید. این روستا به دلیل مرتفع بودن به بام شرقی مازندران معروف است که بیشتر سال پوشیده از برف است و در بقیه مواقع هم ابری و بارانی است.

از دیدنی های منطقه به چشم انداز البرز مرکزی، خانه های روستایی، چراگاه ها و مناظر جنگل های هیرکانی و چشمه های آب معدنی می توان اشاره نمود.

جاده هراز

آبگرم لاویج

آبگرم لاویج که دارای آب گوگرددار است و برای تسکین مشکلات پوستی و مفصلی مفید می باشد . لاویج از دهستان های چمستان نور در استان مازندران است و در 18 کیلومتری جنوب چمستان قرار گرفته است.

جاهای دیدنی جاده هراز؛ جنگل، آبگرم و روستاهای گردشگری

4.417
این مطلب مفید بود ؟152
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی