دریاچه الندان
دریاچه الندان یکی از جاذبه های زیبای و دیدنی گردشگری شهر ساری است که در زمستان محل زندگی اردک های وحشی است.

جاذبه گردشگری بی نظیر دریاچه الندان 

دریاچه زیبا و بی نظیری در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه ساری و در منطقه جنگلی پله الندان واقع است که آب آن تنها از راه نزولات آسمانی تامین می شود و هیچ رودخانه ای به طرف آن جریان ندارد. 

دریاچه الندان کجاست؟ 

از جاذبه های طبیعی مازندران به دریاچه الندان می توان اشاره کرد که در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه ساری و در منطقه جنگلی پله الندان قرار گرفته و اسم آن بر گرفته از این روستا می باشد.

چنانچه در بخش گردشگری نمناک گفته ایم محل قرارگیری روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه ی کوهی به نام ازنی کوه و با مختصات جغرافیایی ،53 درجه و 25 دقیقه و 2 ثانیه شرقی و 36 درجه و 14 دقیقه و 14 ثانیه شمالی و 1200 متری از سطح دریا در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) است.

ابندان پله ازنی

جاذبه دریاچه الندان ساری 

زیبایی های دیدنی دریاچه الندان

وسعت این دریاچه 17 هکتار بوده ولی در مواقعی که بارندگی زیاد است به 30 هکتار میرسد. جالب است بدانید این دریاچه در فصل زمستان محل سکونت و زندگی اردک های وحشی است و همینطور اخیراً با رها کردن ماهی در آن به کاربردهای آن افزوده شده است.

آن طرف بندان پله رودخانه جاری است که آب شرب نوشیدنی در این منطقه می باشد چرا که هیچ گونه سکونتگاه انسانی در آن وجود ندارد که منجر به آلوده شدن آب شود.درختچه های ولیک و ازگیل در نزدیکی آببندان پله در فصل پاییز پذیرای مهمانان و گردشگران می باشند.

دریاچه ساری

ساری و دریاچه دل انگیز الندان 

همه چیز درباره دریاچه الندان

همانطور که پیش از این اشاره شد منبع تامین این دریاچه فقط از راه نزولات آسمانی می باشد. نوع خاک و نحوه قرارگیری آن منجر شده حتی بر اثر بارندگی کم تمام آب های برف و باران به طرف آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده ماندگاری آب در این آب بندان زیاد شود در اوایل بهار در حوالی آب بندان انواع سبزی های دارویی و معطر ، گل بنفشه و الزی (پیازچه وحشی) می روید.

دریاچه الندان

از دریاچه الندان چه می دانید؟

فهرست جاهای دیدنی الندان به شرح زیر است: 

1. اندون 

2. رودخانه لاکبار 

3.قله ازنی 

4. آببندان پله 

5.مرقله (مارقله) 

6.افروشونه 

7.دب چاه های موجود در جنگل های ازنی 

8.قله زیبای ازنی کوه 

9. جنگلهای انبوه پله

دریاچه های ایران

دریاچه الندان و جاهای دیدنی اش

پیشنهاد ویژه برای رفتن به الندان 

چنانچه محل حرکت شما از ساری بوده بعد از حدود شصت کیلومتر سپری کردن به پمپ بنزینی در طرف چپ خود می رسید رو به روی آن یعنی سمت راست شما تابلوی الندان نصب شده است آن را انتخاب کنید و این را بدانید که ابتدای مسیر آسفالت و پس از آن تقریبا هفت کیلومتری خاکی است که باید با سرعت پایین بروید البته خاکی بودن آن از جنبه ای خوب است تا از سرعت خود بکاهید و با دیدن زیبایی های مسیر لذت دو چندان ببرید. 

نزدیکترین راهی که رسیدن شما را به آب بندان راحت می کند از طریق روستای ازنی است حتما توجه داشته باشید که امکانات رفاهی از جمله خوراک ، پوشاک و جعبه کمکهای اولیه و زاپاس اضافی را با خود ببرید.

 

دریاچه الندان کجاست و چه جاذبه های گردشگری دارد؟

4.646
این مطلب مفید بود ؟424
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /آ
وبگردی