فیلم یلدا

جایزه بزرگ جشنواره آمریکایی برای فیلم یلدا

تاریخ انتشار : 13 بهمن 1398کد مطلب : 8699زمان مطالعه : 2 دقیقه
فیلم سینمایی یلدا به کارگردانی مسعود بخشی جایزه بزرگ هیأت داوران جشنواره ساندنس آمریکا را به دست آورد.

درخشش فیلم یلدا در جشنواره آمریکا

فیلم سینمایی یلدا به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه کنندگی علی مصفا در جشنواره ساندنس آمریکا به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیات داوران این جشنواره را دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، هیأت داوران مسابقه سینمای جهان در مهمترین جشنواره مستقل آمریکایی ساندنس، شب گذشته جایزه بزرگ خود را به فیلم یلدا ساخته مسعود بخشی اهدا کرد.

فیلم یلدا

در صفحه بنیاد سینمایی فارابی با انتشار این خبر آمده است:

در بیانیه داوران آمده است:«در جهانی که با قوانین نمایشی و فراواقعی انتقام و شرافت اداره می شود، این فیلم غیرمنتظره معنای واقعی بخشش را باز می گوید. این ملودرام پرشور شما را بر لبه صندلی می نشاند و در چهارچوب همان نمایش رسانه ای که به چالشش می کشد، به تصویر در می آید.»

یلدا در حالی با استقبال گرم تماشاگران و منتقدین آمریکایی به کسب این جایزه مهم جشنواره نائل آمد که کارگردان فیلم با اعتراض به سیاست های تبعیض آمیز دولت آمریکا از حضور در جشنواره امتناع ورزید. بخشی در نامه ای خطاب به دبیران جشنواره عنوان کرده بود:«در این شرایط به جشنواره شما نمی آیم و کنار مردمی میمانم که سال هاست تحت تحریم، فشار، تبعیض، محرومیت و ممنوعیت تمام جنگ افروزان بیمار قرار دارند.

سه سال قبل نیز جایزه فیلمساز جهانی که هر سال از سوی موسسه ساندنس و رابرت ردفورد به استعدادهای سینمای جهان داده می شود، به کارگردان «یلدا» اهدا شده بود.

صدف عسگری و فرشته حسینی

داستان فیلم یلدا درباره زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به زندان افتاده و محکوم به اعدام است و در شب یلدا مهمان یک برنامه تلویزیونی میشود و برنامه به نحوی ترتیب داده شده است که تنها فرزند مقتول هم در آن حضور داشته باشد تا شاید بتوانند از او رضایت بگیرند و ....

صدف عسگری

بازیگران فیلم یلدا عبارتند از:

صدف عسگری، بهناز جعفری، فرشته صدر عرفایی، بابک کریمی، آرمان درویش، فروغ قجابگلی، فرشته حسینی، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، فقیهه سلطانی، بهرام افشار و... در فیلم سینمایی یلدا به ایفای نقش پرداختند.

فیلم یلدا برنده جایزه بزرگ هیأت داوران جشنواره ساندنس آمریکا

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
منبع : صفحه بنیاد سینمایی فارابی / بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف
برچسب : بهناز جعفری
وبگردی