بهتر شدن پوست
بسیاری از متخصصین پوست در واقع شاهد بهتر شدن پوست مراجعین شان با افزایش سن هستند. زنان با افزایش سن حفره های قابل مشاهده کمتری روی پوست شان دارند.

شروعی تازه برای داشتن پوستی شفاف

بسیاری از متخصصین پوست در واقع شاهد بهتر شدن پوست مراجعین شان بعد از 50 سالگی هستند، اما علت این بهبود پوست چیست؟

علت بهبود پوست پس از 50 سالگی

ببینید ما متوجه هستیم، بیدار شدن از خواب و دیدن یک خط جدید روی صورت چیزی نیست که برای شروع روزتان بخواهید و دیدن نقطه عطفی برای افزایش سن چیزی نیست که در تولد قبلی تان آرزویش را کرده باشید. شما برای این تغییرات ثبت نام نکرده اید و با وجود هزاران محصولی که به شما قول از بین بردن چین و چروک و کم کردن سن پوست تان را می دهند، بعید نیست که زمان را دشمن خود بدانید. ولی همیشه هم اینطور نیست.
بسیاری از متخصصین پوست در واقع شاهد بهتر شدن پوست مراجعین شان با افزایش سن هستند. مثلا، زنان با افزایش سن حفره های قابل مشاهده کمتری روی پوست شان دارند و بسیاری از آن ها در تشخیص عوامل بالقوه که ممکن است تبدیل به خال شوند، حرفه ای شده که این تجربه را در طول سالیان قبل بدست آورده اند. خیلی هم بد نیست، درست است؟ در ادامه مقاله، اتفاقات دیگری که در 50 سالگی و بعد از آن برایتان رخ می دهد را مطالعه نمایید.

آکنه ها بعد از 50 سالگی از روی پوست تان ناپدید می شوند

هورمون هایی که در چرخه قاعدگی دخیل هستند در زنان، پیش از یائسگی باعث ایجاد جوش و آکنه می شوند که نه تنها آزار دهنده هستند بلکه روند مراقبت از پوست را پیچیده تر و گران تر می کنند.با افزایش سن زنان، هورمون های تولید مثل، استروژن و پروژسترون، به طور طبیعی کاهش پیدا می کنند تا زمانی که دیگر دوره قاعدگی را تجربه نکنند (میانگین سن 51 سالگی).
به گفته دکتر فرانچسکا جی فاسکو Francesca J. Fusco استادیار و متخصص پوست در دانشکده پزشکی ایچان در مونت سینای، زنانی که در سال های جوانی به خاطر تغییرات هورمونی طبیعی، آکنه را تجربه می کنند، معمولا اثرات آن بعد از یائسگی از بین می رود. برای سایر زنان هم، چربی پوست کمتر در 50 سالگی و بالاتر می تواند ظهور آکنه را کاهش دهد.
ارنستین اسکالفانی Ernestine Sclafani متخصص روابط عمومی 55 ساله در لس آنجلس متوجه شد که ورود به این دهه جدید زندگی به معنی شروعی تازه برای داشتن پوستی شفاف است. او می گوید:من در تمام طول زندگی با جوش های نابه هنگام روبرو بودم تا این که بالاخره در دهه 40، این مشکل متوقف شد. به محض این که وارد دهه 50 زندگی ام شدم همه بیرون زدگی های پوستم ناپدید شدند. حس می کردم پوستم مثل یک بوم، سفید شده و دیگر نیاز به استفاده از ترفندهای معرفی شده در کتاب ها مثل خمیر دندان و بخور دادن برای از بین بردن آکنه های صورتم نداشتم.


بهتر شدن پوست

زیبایی پوست پس از 50سالگی

چربی پوست تان بعد از 50 سالگی کمتر می شود

با افزایش سن در زنان، تغییرات هورمونی باعث می شود که غدد سباسه (sebaceous glands) چربی کمتری تولید کنند. به همین دلیل افرادی که در طول زندگی با پوستی براق و چرب روبرو بودند، بعد از 50 سالگی با چربی کمتری روبرو خواهند بود.
به گفته دکتر لیندسی بوردون Lindsey Bordone متخصص پوست و استادیار مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، زنانی که در زمان جوانی به خاطر پوست چرب شان روزی دو بار صورت شان را می شسته اند، بعد از یائسگی متوجه خواهند شد که فقط روزی یک بار به شستشوی صورت شان نیاز دارند و شاید فقط به یک پاکسازی کننده ملایم نیاز داشته باشند.

منافذ پوست تان بعد از 50 سالگی کوچک تر می شوند

اخبار خوب بیشتری می خواهید؟ تولید کمتر روغن باعث کوچک تر شدن منافذ باز پوست خواهد شد. اگر کسی هست که پوستی چرب و پوسته پوسته دارد که منجر به ایجاد حفره های پوستی و جوش های سر سیاه می شود، با کم شدن چربی پوست این منافذ خود به خود کوچک تر خواهند شد.

علائم روزاسه در پوست تان بعد از 50 سالگی بهبود پیدا می کند

یکی دیگر از جوانب یائسگی این است که، زنانی که مبتلا به روزاسه** هستند با تغییرات هورمونی شاهد کمتر شدن تحریکات پوستی خواهند بود. به گفته دکتر استی ویلیامز Estee Williams متخصص پوست و استادیار دانشکده پزشکی مونت سینای، اگرچه در واقع روزاسه یک مشکل هورمونی نیست، اما در برخی بیماران تغییرات هورمونی می تواند دلیلی برای این اتفاق باشد.در این افراد وقتی که به سن خاصی می رسند، علائم روزاسه بهبود می یابد.
بدیهی است که تغییرات هورمونی با شروع یائسگی (قبل از یائسگی) ممکن است در ابتدا باعث تشدید مشکلات پوستی از جمله روزاسه و آکنه شوند، ولی به محض این که بدن تان خود را با شرایط هورمونی بعد از یائسگی تطبیق دهد، این علایم بهبود پیدا خواهند کرد.
**روزاسه:عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه ها، بینی و پیشانی). در واقع این بیماری آکنه نیست.

می توانید از مشکلات بالقوه پوست تان بعد از 50 سالگی مطلع شوید

با گذشت زمان و رسیدن به 50 سالگی بدن تان را به خوبی می شناسید و کاملا به آن آشنا شده اید و می تونید راحت تر مشکلات بالقوه بهداشتی را شناسایی کرده و هشدار های زودرس آن را شناسایی کنید.
مطالعات نشان می دهد که زنان بالای 50 سال شناخت کاملی نسبت به علایم زیبایی و خال های خود دارند، بنابراین متوجه هر خال یا لکی که ممکن است نشان از سرطان داشته باشد، می شوند.
بنیاد سرطان پوست توصیه می کند که هر ماه پوست تان را بررسی کنید (سرطان پوست در صورت تشخیص در مراحل اولیه همیشه قابل درمان است)، اگر متوجه چیز مشکوکی مانند خال، علامت یا تغییر رنگ، بافت یا تغییر اندازه شدید، بلافاصله به پزشک تان مراجعه نمایید.
علیرغم به کار گیری روش های مختلف، پوست زنان در طول زندگی تغییر می کند، ولی یک واقعیت برای همه یکسان است، هر چه مدت زمان بیشتری سپری شود احساس راحتی بیشتری با پوست تان خواهید داشت.
من متوجه شدم که زنان در دهه 50، بیشتر پوست خود را قبول دارند. ممکن است بگویند بله درست است که زیر چشمم گود افتاده، ولی نمی خواهم برای بهتر شدنش از جراحی استفاده کنم. در واقع، شما فقط پذیرش و مهربانی بیشتری نسبت به پوست خود نشان می دهید.

سلات پوست شما بعد از 50 سالگی ممکن است بهبود پیدا کند

با توجه به تغییرات پوست شما با بالا رفتن سن، مراقبت شما از پوست تان بهتر می شود و باعث می شود پوستی سالم تر داشته باشید. با بیشتر شدن سن تان، اولویت بیشتری برای سلامت پوست تان قائل می شوید، من در حال حاضر بهتر از دوره جوانی از پوستم مراقبت می کنم و متوجه درخشان تر شدن آن شده ام که قبلا تجربه اش نکرده بودم.

بهتر شدن پوست

بهبود پوست بعد از یائسگی

هرکسی با افزایش سنش باید کم کم پیری رو هم قبول داشته باشه، پوستی که خشک شده، لکه های کوچیک قهوه ای داره، وقتی پوست رو می کشیم چین و چروکها کمتر میشه، یائسگی و کاهش تولید استروژن هم خودش به نوعی یک معضله برای سنین بالای 50 سال که البته خودخوری رو هم در پی داره.

ولی با اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از پوست همیشه و هر زمانی میشه مراقب سلامتی و حفظ پوست خودمون باشیم حتی اگر سنمون بالای 50 سال باشه

چی بزنم تا بعد از 50 سالگی پوستی نرم و لطیف داشته باشم!؟

خوب خوردن و اغلب هیدرات ها

نقش یک رژیم غذایی خوب رو نباید در حفظ سلامتی دست کم گرفت پوست بدن شما برای تعمیر و تقویت سلولهای بنیادی خودش همیشه و مدام به مواد خام احتیاج داره مصرف روزانه مواد غذایی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی و همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب، کمک بزرگی برای هیدراته کردن بدن ( یعنی تأمین آب بدن) شما از درون هستند.

استفاده از مرطوب کننده ها

افزایش سن باعث کاهش تولید استروژن در بدن میشه که خودش عامل از بین رفتن تولید چرب مفید پوست میشه و این میتونه عامل اصلی؛ ترک پوست، خارش و پوسته پوسته شدن اون باشه و حتی باعث بسته شدن منافذ پوست و عامل اصلی آکنه نیز هست.بنابراین از یک مرطوب کننده قوی استفاده کنید که علاوه بر مرطوب کنندگی خاصیت ضد آفتاب و حاوی چرب مفید هم باشه.

کرم های ضد آفتاب روزانه

کرم ضد آفتاب روزانه؛ نه تنها باعث جلوگیری از سرطان میشه بلکه اون رو هم کاهش میده. سعی کنید به موقع بیرون اومدن از خونه از ضد آفتاب های SPF بالای 15 استفاده کنید

بهتر شدن پوست

مراقبت پوست بعد از 50 سالگی

استفاده از رتینوئید
رتینوئید – یک ترکیب شیمیایی مربوط به ویتامین A هست که نقش محافظتی از پوست برای:” کاهش لکه های قهوه ای، افزایش لایه برداری، تولید کلاژن ، ضخامت اپیدرم، و محافظت در برابر نور مضر و تخریب کننده خورشید رو ایفا میکنه .

فراورده های رتینوئید با برچسب “رتینول” و یا “رتینوئیدها” در دسترس هستند.فقط اینکه سعی کنید قبل از استفاده از این محصولات با یک پزشک متخصص پوست صحبت کنید تا از مزایا و یا حتی خطراتش بیشتر آشنا بشین.

روشهای کم تهاجمی

روش هایی مثل پر کردن قسمت پایین صورت که حجم خودش رو از دست داده یا حتی پر کردن قسمت های گونه صورت باشه.همچنین دیگر روشهای کم تهاجمی مثل:پیلینگ کردن پوست که باعث کاهش خطوط ریز و بهبود رنگ و صاف کردن پوست میشن. لیزر درمانی، لایه برداری و بوتاکس هم از دیگر روشهای کم تهاجمی هستن که البته و صد البته باید زیر نظر یک متخصص پوست حرفه ای و کار کشته باشه.

لایه برداری

مهم نیست که چند سالتونه! لایه برداری یک جزء کلیدی برای سلامت پوست شماست.پوست شما مدام سلولهای جدید رو تولید میکنه رفع و از بین بردن سلولهای مرده توسط لایه برداری کمک می کنه تا پوست براحتی نفس بکشه و حتی خطوط ریزی رو که که بخاطر نور خورشید بوجود اومدن تقریبا از بین برن.

استفاده از اکسفولیانت پوست (لایه بردارهای) دارای مواد طبیعی، 2 یا 3 بار در هفته توصیه میشه.

استفاده از بیشمار محصول مفید

استفاده از لوازم آرایشی مفید مثل:ضد آفتاب ها، سرم ها، شوینده ها، لایه بردارها و دیگر محصولات شامل AHA و BHA که حاوی ویتامین C و E هستن و میتونن برای ضد پیری، بهبود و تولید کلاژن ها و تقویت بافت پوست و بهبود رنگ پوست مفید باشن.

شستشوی مناسب واستفاده خوب از محصولات

استفاده از یک کرم خوب حتی اگر ارزون قیمت هم باشه میتونه یک ضد پیری خوب باشه هرچند شستشوی پوست یک عامل خیلی خوب و مفیده ولی هرگز از آب گرم برای شستن صورت و بدن خودتون استفاده نکنید که این باعث خشکی شدن پوست میشه و حتی میتونه باعث سرعت بخشیدن به پیری باشه.

علاوه بر این نوازش و مالش آروم پوست هم میتونه یک کمک خیلی بزرگ باشه.

علت بهتر شدن پوست زنان بعد از 50 سالگی

517
این مطلب مفید بود ؟170
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
وبگردی