درد شکم
مشکلات مثانه یا کلیه، مشکل در روده و اختلال در سیستم تولید مثل مانند رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها از علل درد شکم در خانم ها هستند .

شایع ترین علل درد شکم در زنان چیست

بیشتر زنان درد شکم را در بازه های زمانی مختلف از زندگی تجربه می کنند. اغلب این درد با دوره قاعدگی آنها در ارتباط است. در بسیاری از موارد تشخیص علت دقیق درد دشوار است اما با توجه به ویژگی های خاص درد، پزشک می تواند مشکل را تشخیص دهد. مشکلات مثانه یا کلیه، مشکل در روده و اختلال در سیستم تولید مثل مانند رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها از علل درد پایین شکم در خانم ها هستند ، اما گاهی علل درد شکم جدی تر از این حرف هاست و پای سرطان در میان است .

هر زمان که دچار دل درد می شویم اول از همه به فکر سوء هاضمه، نفخ، یبوست یا مسمومیت غذایی می افتیم! غافل از اینکه درد در هر منطقه از شکم می تواند علل و راه های درمانی بسیار متفاوتی داشته باشد. از یک نفخ یا کرامپ ساده گرفته تا سنگ کلیه، پانکراتیت، عفونت های مثانه، آپاندیسیت، بیماری های کیسه صفرا، مشکلات کبدی و حتی سکته قلبی همگی می توانند دردهای شدید یا خفیفی را در بخش های مختلف شکم ایجاد کنند. اگرچه اغلب دل دردها بی خطر هستند و طی چندین ساعت خود به خود رفع می شود اما بعضی مداومت پیدا کرده و اگر به طور اورژانسی مورد درمان قرار نگیرند، جان تان را به خطر می اندازند

بسیاری از بیماری های جدی باعث ایجاد درد در ناحیه شکم می شود. درد ممکن است خفیف یا گاهی اوقات آن قدر شدید باشد که زندگی را مختل کند و فرد تنها کاری که می خواهد انجام دهد، استراحت است.

تشخیص و درمان به موقع بسیار ضروری است وگرنه می تواند تاثیر بسیار بد و مهلکی داشته باشد. برای پیشگیری اولین گام اصلاح وضعیت غذایی است.

 شکم درد نشانه چه بیماری هایی می تواند باشد؟

سرطان:
رشد غده سرطانی در قسمت تحتانی شکم، درد شدیدی در این قسمت ایجاد می کند.

درد شکم در زنان

بسیاری از بیماری های جدی باعث ایجاد درد در ناحیه شکم می شود

سنگ کلیه:

هنگامی که یک زن دچار سنگ کلیه می شود، سنگ به سمت مجرای ادرار حرکت می کند و این امر باعث ایجاد درد در قسمت تحتانی شکم می شود.

عفونت ادراری:
عفونت دستگاه ادراری به علت وجودباکتری ایجاد می شود و از شایع ترین عوامل درد در ناحیه تحتانی شکم است.

آندومتریوز:
آندومتریوز یک بیماری است که در آن لایه بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند. این مشکل یکی از علل عمده درد در قسمت پایین شکم است.

سالپنژیت:
هنگامی که لوله های فالوپ در داخل واژن ملتهب می شود، درد شدیدی در قسمت تحتانی شکم به همراه دارد.سالپنژیت، عفونت مجاری رحمی است که می تواند منشأ نازایی باشد. این عفونت باکتریایی اغلب در پی رابطۀ جنسی ایجاد می شود. بنابراین سالپنژیت یک عفونت جنسی قابل انتقال است.

درد قبل از قاعدگی:
درد در ناحیه تحتانی شکم می تواند نشانه ای از پیش قاعدگی باشد. برخی زنان یک یا دو روز پیش از قاعدگی احساس درد خفیف یا شدید در ناحیه شکم می کنند.

فیبروم:
درد در ناحیه شکم، گاه به علت فیبروم ایجاد می شود. فیبروئیدها رشد تومور مانند در رحم است و این بیماری باعث افزایش درد در قسمت تحتانی شکم در دوران قاعدگی می شود.

کیست تخمدان:
کیست تخمدان نیز در قسمت تحتانی شکم درد ایجاد می کند.

آپاندیسیت:
التهاب آپاندیس از علل عمده درد در قسمت تحتانی شکم محسوب می شود.

درد شکم در زنان هشدار کدام بیماری ها است ؟

4.2152
این مطلب مفید بود ؟12824
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
وبگردی