نان و غلات
توصیه می شود همه کسانی که رژیم کاهش وزن دارند، حتما از گروه نان و غلات استفاده کنند و فقط از میزان مصرف آنها بکاهند.

نان و غلات را می توان از برنامه غذایی خذف کرد؟

نان و غلات منبع بسیار خوب ویتامین های گروه B هستند که در متابولیسم بدن نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. با حذف آنها از برنامه غذایی، از سطح این ویتامین در بدن کاسته می شود و فرد مستعد آسیب های عصبی می شود. یک پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با سلامانه، اظهار کرد:«نان و غلات در پایه هرم غذایی قرار داد که شامل نان، برنج، سیب زمینی و ماکارانی است و یک فرد سالم و بالغ باید بین 6 تا 11 واحد از خانواده نان و غلات استفاده کند. دروواقع یک چهارم بشقاب غذایی باید به آن اختصاص پیدا کند.»

دکتر پیام فرح بخش گفت:«شرط اصلی سالم زیستن، داشتن تغذیه صحیح است. اصول تغذیه صحیح پیروی از هرم غذایی یا الگوی myplate (بشقاب غذایی) است. بنابراین اگر فردی قصد دارد که از یک رژیم اصولی و صحیح پیروی کند باید از تمامی گروه های غذایی موجود در هرم غذایی استفاده شود نه اینکه درصدد حذف یکسری از موادغذایی باشد.»

وی در ادامه افزود:«مهم ترین نکته در رسیدن به وزن ایده آل کم کردن کالری دریافتی است. از این رو توصیه می شود همه کسانی که رژیم کاهش وزن دارند، حتما از گروه نان و غلات استفاده کنند و فقط از میزان مصرف آنها بکاهند.»

 

 نان و غلات

حذف نان و غلات از رژیم غذایی

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بسیاری از افراد به دنبال رژیم های غلط غذایی مثل رژیم پروتئینی می روند و حتی این گونه رژیم ها را به دیگران پیشنهاد می دهند، بیان کرد:«اگرچه در این افراد کاهش وزن اتفاق می افتد ولی به علت اینکه از رژیم درستی پیروی نمی کنند، وزن کم شده ناشی از کاسته شدن چربی نیست بلکه آب میان بافتی بدن کاهش یافته و عضلات بدن تحلیل رفته است.»

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی هشدار داد:«وقتی که آب میان بافتی از بین برود، چین و چروک صورت زیاد می شود، پای چشم گود می افتد، پوست حالت خشکی پیدا می کند. به علاوه، اضافه بار عملکردی بر کلیه تحمیل می شود که می تواند فرد را مستعد ابتلا به نارسایی کلیه کند. به علاوه، ریزش مو و خشکی پوست و بروز چین و چروک در صورت از عوارض جدی و شدید رژیم های پروتئینی است.»

دکتر فرح بخش درنهایت با تاکید بر اینکه نان و غلات منبع بسیار خوب ویتامین های گروه B هستند که در متابولیسم بدن نقش بسیار مهمی ایفا می کنند، گفت:«با حذف این گروه از برنامه غذایی، بدن در معرض کمبود ویتامین های گروه های B قرار می گیرد که فرد را مستعد آسیب های عصبی می کند. حتی ممکن است آسیب هایی در اثر عدم متابولیسم کافی غذاها (کربوهیدرات، چربی و پروتئین) در بدن ایجاد شود و بسیاری از واکنش های شیمیایی روند طبیعی و اصلی خود را طی نکنند.»

آیا حذف نان و غلات در برنامه غذایی درست است؟

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از اقتصاد نیوز/ی
برچسب : غلات
وبگردی