تولد
فیلتر عکاسی

فیلتر Sky Light چیست؟

کد مطلب : 84753زمان مطالعه : 4 دقیقه
فیلتر Sky Light یکی از فیلترهای ضروری برای عکاس ها است اما چرا باید از این فیلتر استفاده کنیم؟ این فیلتر چه تاثیری در عکس ها می گذارد؟ چه زمان هایی باید از این فیلتر استفاده کنیم؟

چرا فیلتر Sky Light اختراع شد؟

آن زمانی که فیلم ها و عکس های رنگی به تازگی معرفی شده بودند، دنیای عکاسی با مشکلات و دغدغه های جدیدی مواجه شد. یک مشکل قابل توجهی که در عکس ها معمولا دیده می شد، کاهش رنگ کلی عکس ها بود. 

با بررسی این مشکل متوجه شدند که تنها دلیل این موضوع وجود نور سرد آبی است. 

این نور به ویژه در آسمان و ابرها بیشتر دیده می شد؛ از این رو به فیلتر های عکاسی، فیلتری با نام اسکای لایت اضافه و به بازار معرفی شد.

به دلیل شناسایی این نور سرد آبی در آسمان ها این فیلتر با این عنوان نام گذاری شد.

فیلتر Sky Light

معرفی فیلتر اسکای لایت 

اگر این فیلتر را از نزدیک دیده باشید، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، رنگ سرخابی آن است. اما اگر این فیلتر را در دست بگیرید، متوجه ضخامت کم آن نیز خواهید شد. این رنگ سرخابی در فیلتر اسکای لایت است که عکس های سرد را گرم می کند. 

البته استفاده از این فیلتر کاربرد دیگری نیز دارد که محافظت از لنز است. به این ترتیب زمانی که دوربین شما در معرض ضربه قرار می گیرد، اولین چیزی که آسیب می بیند، فیلتر است، نه لنز. چنانچه فیلتر شما در اثر ضربه آسیب ببیند، به آسانی می توان آن را تعویض کرد.

این موضوع را باید خاطر نشان کنیم که فیلترها برخلاف لنزها گران نیستند. به همین دلیل است که از آن ها به عنوان محافظ لنز استفاده می شود. 

چرا از فیلتر Sky Light استفاده کنیم؟

عکاسان از فیلتر اسکای لایت به منظور فیلتر کردن اشعه ماورا بنفش در هنگام عکاسی هم استفاده می کنند.
طبیعی است که این اشعه بر عکس های شما تاثیر می گذارد و شکل ظاهری آن ها را خراب می کند. اگر عکس هایی که در مجاورت با این اشعه گرفته شده را نگاه کنید، مه آبی رنگی را در اطراف تصاویر مشاهده می کنید که ظاهر عکس شما را خراب می کنند. 
همچنین این اشعه سبب می شود که اجسام موجود در عکس ها مبهم به نظر برسند. این موضوع به این دلیل است که وضوح خط در اطراف تصاویر در مجاورت با این اشعه از بین می رود. گاهی حتی با دیدن این عکس ها احساس می کنید که اجسام در دوردست قرار دارند.  
تمامی این مشکلات با وجود فیلتر اسکای لایت برطرف خواهند شد. 
برای استفاده از فیلتر اسکای لایت نکات زیر را در نظر داشته باشید. 
  • پیش از هر چیز باید بدانید که دوربین عکاسی شما باید متناسب با این فیلتر تنظیم شده باشد. لازم به ذکر است که عکاسان می توانند میزان فیلتراسیون مجاز توسط این فیلتر اسکای لایت را انتخاب کنند.
  • این که شما از میان فیلترهای اسکای لایت موجود در بازار کدام برند و کمپانی سازنده را انتخاب می کنید، به نوع دوربین شما بستگی دارد. در این مورد باید به قطر لنز دوربین خود توجه کنید. 
  • پیش از عکاسی از این که فیلتر را به طور ایمن جا زده باشید، مطمئن شوید. در غیر این صورت نشت اشعه ماورابنفش از اطراف لنز ممکن است.

چه زمانی باید از فیلتر اسکای لایت استفاده کرد؟

زمانی که در محیطی با نور شدید تصمیم به عکاسی می گیرید، استفاده از فیلتر Sky Light بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این فیلتر نور شدید محیط را تعدیل کرده و به این شکل از آسیب های احتمالی وارده به عکس جلوگیری می کند. 
به عنوان مثال، معمولا در مناطقی که ارتفاع در آن زیاد است، اشعه ماورابنفش زیادی نیز وجود دارد. در این مکان ها استفاده از فیلتر اسکای لایت در عکاسی شما تاثیر می گذارد. 
جالب است بدانید که اکثرا در عکس های هوایی از این فیلتر استفاده می کنند. تنها دلیل این امر نیز این است که امواج اشعه ماورابنفش در جوهای نازک تر بیشتر است. 
همچنین در مناطق نزدیک به آب نیز این اشعه قوی تر است. حتی در مکان هایی که با پوشش برف نیز این اشعه بیشتر وجود دارد؛ به این دلیل که آب و برف هر دو منعکس کننده اشعه ماورابنفش هستند. از این رو در این مکان ها بهتر است که از  فیلتر Sky Light استفاده کنید. 

آیا استفاده از فیلتر اسکای لایت ضروری است؟

فیلتر اسکای لایت عکاسی
این روزها دوربین های دیجیتالی دنیای عکاسی را بسیار تغییر داده اند. اگر با این دوربین ها عکاسی کرده باشید، متوجه می شوید که تعادل رنگ در آن ها کمتر نقص می شود. اما همچنان بسیاری از عکاسان از فیلترهای اسکای لایت استفاده می کنند. 
از طرفی دیگر در عکاسی مدرن بیشتر تمرکز بر نورهای اصلی و طبیعی است؛ از این رو بسیاری بر این باور هستند که استفاده از فیلتر Sky Light با وجود رنگ سرخابی اضافه رنگ طبیعی پوست را خراب می کند. 

فیلترهای اسکای لایت و تاثیر آن ها در عکاسی 

در دنیای عکاسی تلاش بر این است که عکس هایی با کیفیت با نورهای واقعی داشته باشید. این در حالیست که نورهای سرد آبی رنگ تعادل رنگی و کیفیت عکس ها را به هم می ریزند. فیلتر Sky Light همان سپری است که از ورود این اشعه ها به عکس جلوگیری می کند. 
این فیلتر نورهای آبی را در مناطق مختلف از بین می برد و عکس هایی با کیفیت برای شما به جا می گذارد. 
اگر در انتخاب و خرید فیلتر اسکای لایت همچنان تردید دارید، توصیه می کنیم که با مشاوران تیم نورنگار در تماس باشید. این افراد شما را در این مسیر به خوبی راهنمایی خواهند کرد.  
برای خرید فیلتر اسکای لایت و سایر انواع فیلترها هم می توانید از برندهای معتبر موجود در نورنگار انتخاب کنید. 

فیلتر Sky Light چیست؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی