تیروئید
طبق نتایج به دست آمده،70 درصد بیمارانی که عمل غده تیروئید داشتند در روز پس از عمل جراحی و 86 درصد آن ها در روز دوم، دچار هیپوکلسمی یا کمبود حاد کلسیم شدند.

مراقبت های بعد از عمل مهم غده تیروئید

نارسایی های مرتبط با غده تیروئید امروزه افراد زیادی را در جامعه تحت تاثیر خود قرار داده است این بیماری در صورتیکه به درستی تشخیص داده نشده و روند درمانی آن طی نشود فرد بیمار را دچار عوارض های متععد می کند که گاهی این عوارض ها در روند زندگی فر اختلال جدی ایجاد می کند . در برخی از موارد درمان تیروئید نیاز به جراحی دارد.

مراقبت های پس از جراحی، اهمیت بسیار زیادی در طی شدن روند صحیح بازگشت بیمار به زندگی داشته و نقش مهمی در سلامت بعد از عمل بازی می کنند. محققین کشورمان، ضرورت چنین مراقبت هایی را بعد از عمل مهم غده تیروئید بررسی نموده اند.
طی30 سال گذشته مدت زمان بستری پس از اعمال جراحی متفاوت کاهش چشمگیری داشته است. عمل جراحی «تیروئیدکتومی» یا جراحی غده تیروئید نیز از این قاعده مستثنی نیست. این اتفاق به خاطر پیشرفت هایی بوده که در ابزار جراحی، تکنیک ها و روش های تشخیصی رخ داده است و درنهایت باعث شده تا جراحی هایی که انجام آن ها نیازمند بستری طولانی مدت در بیمارستان بود، امروزه حتی در خارج از محیط بیمارستانی نیز قابل انجام و پیگیری باشد.
بااینکه غده تیروئید، یک ارگان سطحی است و میزان مرگ ومیر بعد از عمل آن خیلی پایین است ولی به دلیل نزدیکی آن به سایر ساختارهای حیاتی در بدن، نگرانی هایی در مورد بستری کوتاه مدت بعد از عمل مربوط به بیماران مبتلابه این مشکل وجود دارد. یکی از این مشکلات، بروز پدیده «هیپوکلسمی» یا کمبود شدید کلسیم در بدن است که ممکن است منجر به مشکلات متعدد دیگری برای بیمار شود.

 عمل تیروئید

خطرکمبود کلسیم بعد از عمل تیروئید

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، موضوع فوق را مورد مطالعه قرار داده و چنین بیمارانی را چه ازلحاظ سطح کلسیم و چه ازنظر میزان ویتامین D که از پیش نیازهای جذب کلسیم در بدن است، به صورت علمی بررسی نموده اند.
این مطالعه در بیمارستان ولیعصر (عج) و به روش توصیفی تحلیلی انجام شده و 57 بیمار کاندید عمل جراحی تیروئیدکتومی کامل در آن مشارکت داشته اند.
بیماران فوق، پس ازآن که تحت عمل جراحی موردنظر با تکنیک استاندارد قرار گرفتند، برای برخی فاکتورهای خونی نیز مور سنجش واقع شدند. در این خصوص، میزان «ویتامین D» و «پاراتورمون» به عنوان پیش بینی کننده سطح کلسیم آن ها، پیش از عمل و میزان واقعی «کلسیم» آن ها، در روز اول و دوم پس از عمل اندازه گیری شد و سپس داده ها تجزیه وتحلیل شدند.
طبق نتایج به دست آمده، نزدیک به 65 درصد بیماران مورد آزمایش، دچار کمبود ویتامین D پیش از عمل بودند و میزان این ویتامین در حدود 35 درصد آن ها نیز، ناکافی ارزیابی شد.
همچنین بر اساس این نتایج، 70 درصد بیماران در روز پس از عمل جراحی و 86 درصد آن ها در روز دوم، دچار هیپوکلسمی یا کمبود حاد کلسیم شدند.
بااین حال، بین میزان ویتامین D با بروز هیپوکلسمی یک یا دو روز پس از عمل رابطه ای یافت نشد و این نتیجه، خلاف نظر سابق محققین بود که چنین رابطه ای را معنادار تلقی کرده بودند.
ولی در کل، یافته های این پژوهش که در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران منعکس گردیده اند، بر این واقعیت صحه می گذارند که سطح ویتامین D پیش از عمل در هیچ یک از بیماران موردبررسی، طبیعی نبوده و لذا، ضرورت دارد که کمبود این ویتامین به عنوان یک مشکل شایع بهداشتی در ایران موردتوجه بیشتری قرار گیرد.
همچنین به نظر می رسد که بیماران کاندید عمل تیروئیدکتومی کامل، لازم است برای رهایی از اثرات سوء هیپوکلسمی پس ازاین عمل جراحی، به شکل ویژه ای برای عنصر ضروری کلسیم مورد پایش قرار گیرند.

مراقب کمبود کلسیم بعد از عمل تیروئید خود باشید!

4.418
این مطلب مفید بود ؟162
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا -/ ر
وبگردی