رفع تشنگی
تشنگی های کاذب می توانند به علل مختلفی رخ دهند افراد برای رفع آن باید از میوه ها و نوشیدنی های ضد عطش تغذیه کنند تا بتوانند وضعیت خود را به حالت عادی بازگردانند.

عطش شدید و علل و عوامل خطر برای تشنگی بیش از حد

چرا من همیشه تشنه هستم؟

چه چیزی موجب تشنگی بیش از حد می شود؟

آیا گلوی شما هر قدر هم که آب مینوشید، خشک می ماند؟

آیا در شب احساس تشنگی می کنید؟

اگر پاسخ مثبت است باید بگوییم که شما تنها نیستید.تشنگی بیش از حد یک نشانه نسبتاً شایع است که می تواند یک مساله سلامت اساسی را نشان دهد و حتی ممکن است در برخی موارد نیاز به توجه پزشکی داشته باشد. اگر می خواهید بدانید چه چیزی باعث اتفاقات شدید تشنگی و نحوه مدیریت آن می شود، به خواندن این مقاله ادامه دهید!

رفع عطش بعد از غذا

موثرترین کارهایی که می توان برای رفع تشنگی انجام داد

تشنگی بیش از حد چیست؟

تشنگی شدید که حتی بعد از نوشیدن مقدار زیادی از مایعات آرام نمی شود، تشنگی بیش از حد نامیده می شود.اصطلاح پزشکی این شرط پلیدیپسیا است، تشنگی بیش از حد ممکن است باعث ایجاد تاری دید و خستگی در برخی از افراد شود. علائم مرتبط با تشنگی بیش از حد ممکن است نتیجه شرایط پزشکی جدی باشد. 

دلایل تشنگی بیش از حد ممکن است شامل:

-مصرف غذاهای شور و یا تند

-بیماری

-فعالیت فیزیکی شدید

-استفراغ

-اسهال

-از سوختگی رنج بردن

-کاهش چشمگیر خون

-برخی از داروهای تجویزی مانند لیتیوم، دیورتیک ها و داروهای تجویز شده خاص هستند.

 عواملی که می توانند شما را در معرض خطر بالاتر توسعه تشنگی بیش از حد قرار دهند، عبارتند از:

-کم آبی بدن

-دهان خشک

-سیگار کشیدن

-کمبود ویتامین و یا مواد مغذی

-بارداری

-اضطراب و تنش

-مصرف بیش از حد کافیین

-دیابت

-دیابت بی حسی - این نوع دیابت زمانی رخ می دهد که بدن شما قادر به تنظیم صحیح مایعات نیست. عدم تعادل آب در بدن شما می تواند باعث تشنگی و ادرار بیش از حد شود.

 -دیابت نوع 1 - این ناشی از نقص مکانیسم تشنگی است که منجر به افزایش تشنگی و جذب مایع می شود.

 -نارسایی کلیه، کبد، یا نارسایی قلبی

-دیابت بی مزه عطش آور- یک واکنش التهابی خطرناک از عفونت ناشی از باکتری و یا میکروب های دیگر. 

 درمان تشنگی بیش از حد معمولاً به علت اصلی نشانه ها وابسته است.

چگونه می توان تشنگی بیش از حد را درمان کرد؟

اگر تشنگی بیش از حد یک نیاز طبیعی است و به خاطر شرایط اساسی جدی نباشد، شما می توانید به راحتی با مصرف مایعات در طول روز این مشکل را درمان کنید. در بخش سلامت نمناک شرح داده ایم که یک راه خوب برای فهمیدن این که آیا بدن شما به اندازه کافی مایعات دارد، این است که باید رنگ ادرار شما را چک کند.

اگر نور است، بیشتر در حجم، و بوی قوی ندارد، نشانه این است که بدن شما به اندازه کافی آب دارد با این حال، اگر ادرار شما تاریک، کم تر در حجم است و بوی قوی پشت آن را ترک می کند، باید آب بیشتری به سیستم خود وارد کنید.

 شما باید بیشتر آب بنوشید، به خصوص وقتی که:

-بودن در هوای آزاد و هوا گرم

-فعالیت شدید بدنی

-از اسهال

-استفراغ

-تب

 اگر در موارد بالا بدن خود را با آب پر کنید، ممکن است منجر به آب زدایی شود.هم چنین شما می توانید با مصرف غذاهایی که دارای مقدار آب بالایی هستند، با تشنگی بیش از حد مبارزه کنید.

بیماری تشنگی مفرط

رفع تشنگی و عوامل وابسته به آن

غذاهایی با محتوای آب بالا:

شما می توانید غذاهای غنی از آب زیر را مصرف کنید:

-کرفس

-هندوانه

-گوجه فرنگی

-پرتقال

-طالبی

-تمشک

-خیار

-فلفل سبز

-اسفناج

-خربزه

 حدود 85 - 95 درصد از کل مواد غذایی بالا فقط آب است. حالا می دانید چرا وقتی در بیرون خیلی داغ است، چرا بدن شما تشنه طالب می شود؟

 بیشتر موارد تشنگی بیش از حد می تواند توسط خودتان حل شود. همچنین می توانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهایی را مصرف کنید که خیلی شور و یا تند نیستند.

با این حال اگر تشنگی بیش از حد به اذیت کردن شما ادامه دهد، وقت آن است که پزشک را برای شرایط خود ببینید. هنگامی که علت اصلی علائم شما مشخص شد، می توانید با درمان ادامه دهید تا بر احساس مداوم تشنگی غلبه کنید. 

پاسخ کارشناس به سوالات "خوانندگان":

چه زمانی به خاطر تشنگی بیش از حد باید سراغ پزشکی رفت؟

در صورت لزوم باید با پزشک خود مشورت کنید اگر: 

* با وجود نوشیدن مقدار زیادی آب، تشنگیتان همچنان ادامه هواهد داشت. 

* بینایی تار دارید، اشتهایتان افزایش یافته، و زخم ها و بریدگی هایی که التیام نیافته، دارید. 

* شما خسته یا ضعیف هستید.

 * شما بیش از 5 لیتر در روز ادرار داشته اید. 

به طور معمول چقدر به مایعات نیاز داریم؟

مصرف آب روزانه توصیه شده 3000 میلی گرم برای مردان و 2000 میلی لیتر برای زنان است. ممکن است بیش از این زمانی که درگیر فعالیت های شدید هستید و یا از دست می دهید، بیش از این نیاز داشته باشید. 

بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی چیست؟

یکی از بهترین نوشیدنی ها برای رفع تشنگی آب است. بهتر است نوشیدنی های قندی، نوشیدنی ها و آب میوه را وقتی که شدیداً تشنه هستید، آسان کنید. 

چرا شب ها این قدر آب می خورم؟

شما بدن خود را در صبح ها مرطوب نگه می دارید وقتی که با میزان آب کافی بیدار هستید. با این حال وقتی شما خواب هستید، بدن شما به مدت 7 تا 8 ساعت آب ندارد در نتیجه منجر به آب زدایی می شود.

 چرا من تمام مدت تشنه ام در حالی که دیابت ندارم؟

تشنگی بیش از حد ممکن است باعث ایجاد علل دیگری نسبت به دیابت شود. استفراغ، اسهال، از دست دادن خون، بیماری ها و حتی مصرف غذاهای شور یا تند می تواند به افزایش تشنگی کمک کند.

میزان نیاز روزانه بدن به آب

علت تشنگی و چگونگی رفع و درمان آن

درمان های خانگی و گیاهی طب سنتی برای تشنگی بیش از حد

ادامه این بخش از سلامت نمناک را به معرفی نسخه های گیاهی طب سنتی برای درمان و رفع عطش و تشنگی شدید اختصاص داده ایم که شامل:

1. پودر دانه رازیانه برای رفع تشنگی:

دانه رازیانه را خرد کنید تا 5 قاشق چایخوری پودر دانه رازیانه را به دست آورید. پودر را به 250 میلی لیتر آب اضافه کنید، اجازه دهید تا به مدت 1 ساعت خیس بخورد، از آن مایع استفاده کنید. چند جرعه بنوشید.این درمان برای تب یا تشنگی ناشی از مالاریا بسیار موثر است. 

2. رفع تشنگی با پودر فلفل سیاه:

یک قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه بردارید، 4 فنجان آب جوش به آن اضافه کنید، خوب مخلوط کنید، بگذارید تا مخلوط خنک شود. هر بار که احساس تشنگی می کنید چند جرعه از آن را بنوشید. 

3. هندوانه برای رفع تشنگی:

نه تنها این میوه تابستانی مورد علاقه همه است، بلکه این از 92 درصد آب تشکیل شده است، همچنین یک منبع برجسته لیکوپن اسن، یک آنتی اکسیدان که موسسه مایو می گوید ممکن است خطر سرطان پروستات فرد را کاهش دهد. همچنین دارای ویتامین C، ویتامین A و ویتامین B6 است.

آن را به صورت مکعب برش دهید و سپس آن را در فریزر بگذارید. شما می توانید آن را منجمد یا یخ زده بخورید و یا آن را در طول شب آهسته در یخچال گرم کنید. 

4. کاهو مناسب برای رفع تشنگی:

کاهو شامل حدود 95 درصد آب است که آن را به سبز ایده آل برای تشنگی تبدیل می کند. بهتر است برگ های بیرونی کاهو را در یک یا دو روز بعد از خرید، زمانی که محتوای آب در بالاترین سطح خود قرار دارد، بخورید. 

5. رفع تشنگی با خوردن سینه مرغ:

گوشت سفید مرغ، حدود 69 درصد آب قبل از پخت است و 66 درصد آن از پخت را حفظ می کند. 

6. آب نارگیل عالی برای رفع تشنگی:

برای پر کردن مایعات بدن و همچنین نوشیدنی های ورزشی - و حتی بهتر از آب، آب نارگیل مناسب است. آب نارگیل، که با شیر نارگیل پر کالرییکی نیست، آبی است که از نارگیل سبز جوان گرفته می شود. شامل پتاسیم است و گاهی با سدیم غنی می شود که به افراد فعال در حفظ آب کمک می کند.

در مقایسه با نوشیدنی های معمولی ورزشی, آب نارگیل کالری کمتری دارد و سدیم کمتری دارد. 

7. رفع تشنگی با بلغور جو:

جو خشک نه فقط یک غذای مرطوب کننده است, بلکه آب و یا شیر را برای پختش اضافه کنیم. جو خشک به طرز غیرقابل جاذب است و فیبر محلول اش برای حفظ سطح قند خون و کاهش کلسترول بد شناخته شده است. 

8. خاصیت برنج برای رفع تشنگی:

برنج مانند جو در طول فرآیند پخت, خشک و غیرقابل خوردن است و یک بخش مرطوب کننده برای هر وعده غذایی ارائه می کند. یک فنجان برنج سفید پخته شده, تقریباً 177 گرم وزن دارد و از آن به اندازه 133 گرم آب است. حتی بیشتر از آن, نمک اضافه شده به آن به بدن شما کمک خواهد کرد تا مدتی آب را حفظ کند.

درمان تشنگی کاذب

مواد غذایی رفع کننده تشنگی های کاذب

9. رفع تشنگی با آووکادو:

آووکادو ترکیبی از مواد مغذی است, اما چه کسی می دانست که آن ها بین صفر تا 80 درصد آب دارند؟

آن ها به طور طبیعی غنی از ویتامین e, b سایر ویتامین ها, اسید فولیک و فیبر هستند. 

10. آب گوجه فرنگی مناسب برای رفع تشنگی:

اب گوجه فرنگی, تعادل درستی از سدیم و آب را برای مرطوب نگه داشتن بدن دارد و حاوی لیکوپن زیادی است که برای پروستات شما خوب است. 

11. رفع تشنگی با خوردن ماست:

یک فنجان ماست حاوی 85 درصد آب است, علاوه بر سایر فواید تغذیه ای, مانند باکتری های خوب برای شکم و کلسیم برای استخوان های شما. 

12. لیموناد ساده موثر در رفع تشنگی:

تنها چیزی که نیاز دارید یک نوشیدنی لیموناد سرد برای مبارزه با تابستان است. آماده کردن آن, آسان و ارزان است. کمی این مایع را بنوشید و سیستم خود را مرطوب کنید، هم سالم و هم مغذی است. 

13. رفع تشنگی با شربت زنجبیل - لیموناد:

اگر چه زنجبیل جز "گرمیجات" در اینجا است اما باید آن را با آب لیمو مخلوط کنید, سرکه سیب و یخ می تواند بهترین نوشیدنی تابستان باشد! این زنجبیل به تنظیم دمای بدن شما و همچنین بهبود هضم کمک خواهد کرد, لیموناد سم زدایی و افزایش انرژی خواهد بود.

 

بهترین نوشیدنی طبیعی برای رفع تشنگی و عطش در فصل گرما

4.4311
این مطلب مفید بود ؟27437
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : truweight / makeup / dominicavibes / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی