تاریخ ماه محرم

تاریخ دقیق شروع و پایان ماه محرم امسال

کد مطلب : 56600تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
ماه محرم یکی از ماه های حرام می باشد و نخستین ماه تقویم اسلامی است، در ادامه از تاریخ دقیق شروع و پایان ماه محرم سال 1399 مطلع خواهید شد.

ماه محرم امسال چه تاریخ و روزی است ؟

ماه مُحَرّم یا محرم الحرام اولین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و از ماه های حرام محسوب می شود. سال قمری، دوازده ماه دارد که هریک از ماه ها یک نام دارد. ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام و ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام است. در این ماه، امام حسین علیه السلام با دشمنان جنگید و در دشت کربلا با تعدادی از فرزندان و یاران با وفایش به شهادت رسید. در ماه محرم شیعیان، حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله باگریستن برای این حضرت و یارانش، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی و معنوی در بهتر برگزار شدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری نشان می دهند. با این بخش از دین و مذهب نمناک همراه باشید تا بدانید، امسال ماه محرم از چه روزی آغاز می شود و روز عاشورا و تاسوعا مصادف با چه تاریخی از تقویم هجری شمسی است.

تاریخ ماه محرم

تاریخ ماه محرم 1399 - 2020

شروع یا روز اول (یکم) ماه محرم سال 1442 قمری برابر با روز جمعه 31 مرداد 1399 خورشیدی و مصادف با 21 اوت 2020 میلادی میباشد. شب اول عزاداری ماه محرم برابر با پنجشنبه 30 مرداد است.

پایان یا روز آخر (بیست و نهم) ماه محرم سال 1442 قمری برابر با روز جمعه 28 شهریور 1399 خورشیدی و مصادف با 18 سپتامبر 2020 میلادی میباشد.

Muharram for the year 2020 starts on the evening of Thursday, August 20th and ends at sundown on Friday, September 18th.

تاریخ ماه محرم 99

روز تاسوعا و عاشورا مصادف با چه تاریخی از تقویم هجری شمسی است ؟

نهمین روز از ماه محرم را تاسوعا می گویند و مهمترین اتفاق این روز برای شیعیان شهادت ابوالفضل العباس میباشد. روز 8 شهریور ماه (شنبه) روز تاسوعا است. عزاداری شب تاسوعا در جمعه 7 شهریور شهریور انجام می شود.

دهمین روز از ماه محرم را عاشورا می گویند که مهمترین اتفاق این روز شهادت سومین امام شیعیان امام حسین می باشد. روز 9 شهریور ماه ( یکشنبه ) روز عاشورا است. شب شنبه 8 شهریور شب عاشورا است.

روز 17 مهر ( پنچ شنبه ) روز اربعین حسینی می باشد.

روز عاشورا

ماه محرم چه ماهی است ؟

ماه مُحَرّم یا محرم الحرام اولین ماه قمری است که یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام و ماه اندوه و حزن شیعیان است. علت نامگذاری این ماه به نام محرم الحرام، حرام بودن جنگ در این ماه حتی در زمان جاهلیت اعراب بود. مسلمانان در این ماه و ماه صفر به عزاداری برای سالار شهیدان امام حسین علیه السلام می پردازند.

امام حسین علیه السلام در محرم سال 61 هجری به دعوت مردم کوفه راهی کوفه شد و با بی وفایی کوفیان مواجه شد و در دشت کربلا در روزهای تاسوعا و عاشورا که روز نهم و دهم محرم می باشد او و یارانش به مظلومانه ترین شیوه ممکن به شهادت رسیدند.

Muharram date

امام هشتم شیعیان امام رضا (علیه السلام) در درباره ماه محرم فرمود:

در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می شد و در آن نمی جنگیدند ولی در این ماه، خون های ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را درباره ذریه اش رعایت نکردند.

شیعیان در این ماه و مخصوصا در ده روز آغازین حزن و اندوه خویش را نشان می دهند و در عزاداری ها شرکت کرده و لباس سیاه می پوشند و برای فرزند رسول خدا سینه زنی کرده و می گریند. مسلمانان و عاشقان اهل بیت در ماه محرم دست از احسان و نیکوکاری نیز بر نمی دارند و به دیگران کمکهای مادی ومعنوی می کنند و غذاهایی را به عنوان نذری پخش می کنند.

با توجه به عشق و علاقه مسلمانان شیعه به امام حسین علیه السلام هر یک از شبهای دهه اول محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت های اثر گذار در واقعه کربلا نامگذاری شده است. شب اول شب مسلم بن عقیل، شب دوم ورود به کربلا، سوم شب رقیه سلام الله علیه، شب چهارم شهادت حضرت حر، شب پنجم شهادت زهیر، حبیب ابن مظاهر، عبدالله بن حسن، شب ششم شب حضرت قاسم، شب هفتم شب حضرت علی اصغر، شب هشتم حضرت علی اکبر، شب نهم تاسوعا و شهادت عباس بن علی پرچمدار سپاه، شب دهم عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام نامگذاری شده است .

تاریخ دقیق شروع و پایان ماه محرم 99

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ح.ب/ن
برچسب :
1 نظر به ثبت رسیده است
علی 1396-06-26
گذشت خاطره هامان، گذشته ها غم شد
شکست قلب زمین باز هم محرم شد
110
وبگردی