عدس پلو
یکی از غذاهای مهم برای نذری در ماه های محرم و صفر عدس پلو است اما نکات خاصی وجود دارد که دانستن و رعایت آنها فرمول خوشمزگی عدس پلوهای نذری است.

عدس پلو نذری هیئتی برای ١٠٠ نفر

از غذاهای مخصوص نذری که در ماه های محرم و صفر و همینطور ماه رمضان طبخ می شود می توان به عدس پلو اشاره کرد که برای خوشمزه تر شدن دارای ترفند خاصی می باشد.

اگر چه شاید برخی از افراد فکر کنند که عدس پلو با برنج آبکش شده و عدس که به صورت لای به لای قرار میگیرد تمام می شود اما این فکر کاملا اشتباه است بلکه برای پخت این غذای خوشمزه و لذیذ به نکات ریزی باید توجه کنیم تا هر چه بیشتر غذایمان لذیذ تر شود.

همه چیز درباره شیوه پخت عدس پلو نذری

با توجه به مناطق مختلف کشورمان، عدس پلو دارای دستورهای پخت متفاوتی می باشد اما در کل دو نوع پخت برای آن وجود دارد.

عده ای به عدس پلو کشمش و گوشت اضافه می کنند و عده ای هم خرما و کشمش و یا گوشت و رب می زنند البته عده ای هم هستند که هیچکدام را استفاده نمی کنند و فقط به عدس و برنج بسنده می کنند.

در بعضی از دستور پخت های عدس پلو برای خوش طعم شدن غذا از چرخ کرده یا گوشت مرغ استفاده می کنند. البته افزدون مواد به عدس پلو بسته به سلیقه و ذائقه ی افراد دارد.

عدس پلو نذری

طرز تهیه عدس پلو مجلسی برای مهمانی ها

مقدار برنج برای عدس پلو نذری به تعداد ١٠٠ نفر

هر کیلو برنج برای ٧ یا ٨ نفر کفایت می کند، بنابرای برای ١٠٠ نفر می توان گفت ١5 کیلو برنج لازم است. البته نوع برنج و مرغوبیت و خارجی و ایرانی بودن آن نیز تا دو کیلو می تواند اختلاف جزئی به وجود دارد.

با ما همراه باشید تا با مراحل پخت عدس پلو نذری برای ١٠٠ نفر آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه عدس پلو نذری برای 100 نفر

مواد لازممقدار
برنج15 تا 16 کیلوگرم
عدس5 تا 6 کیلوگرم
پیاز5 کیلوگرم
گوشت چرخ کرده4 تا 5 کیلوگرم
رب گوجه فرنگی(دلخواه)1 تا 1/5 کیلوگرم
زرشک برای تزئینبه مقدار لازم
روغن2 کیلوگرم
زعفران آب کردهبه مقدار لازم
کشمش پلویی(دلخواه)3 تا 4 کیلوگرم
ادویه مخصوص عدس پلوبه میزان لازم
کره(دلخواه)1 تا 2 کیلوگرم

طرز تهیه عدس پلو نذری

برای پخت عدس پلو نذری به تعداد بالا، مراحل زیر را دنبال کنید:

عدس پلو

راز خوشمزه شدن عدس پلوهای نذری

مرحله اول

ابتدا اقدام به پاک کردن برنج کرده و سپس یک شب قبل از پخت آن را در آب کافی با مقدار مناسبی نمک بخیسانید.

و بعد عدس ها را نیز کاملا پاک کرده و خوب بشویید می توانید قبل از پخت به مدت دو ساعت در آب خیس کنید یا با کمی نمک در قابلمه ریخته و اجازه دهید عدس ها بپزند.

مرحله دوم

توصیه می شود درب قابلمه را نگذارید تا پوست عدس ها هنگام پخت جدا نشوند. دقت کنید که از عدس های نوع زودپز نخرید چراکه با پخته شدن، زود پوستشان جدا می شود.

در ضمن عدس ها را به طور کامل نپزید و قبل از پخت کامل، از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم

در این مرحله آب جوش را برای برنج آماده کنید. در فاصله به جوش آمدن آب، برای برنج باید مواد زیر را تهیه و آماده کنید

در این بخش دو روش پیش روی تان است:

 • ابتدا نصف پیاز ها را به شکل خلالی خرد کرده و تفت دهید و برای تزئین نگه دارید و نصف دیگر پیاز ها را به شکل نگینی خرد کرده و باز تفت دهید.
 • سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز تفت داده شده بیافزایید و باز تفت دهید و در نهایت نمک و ادویه مخصوص پلویی را نیز اضافه کنید البته برای خوش رنگ شدن می توانید از زعفران دم کرده نیز استفاده کنید.
 • یا اینکه اگر برای تزئین پیاز نمی خواهید همه ی پیازها را به شکل نگینی خرد کنید و به گوشت چرخ کرده اضافه نمایید.

مرحله چهارم

رب گوجه فرنگی را به گوشت چرخ کرده اضافه کرده و کمی تفت دهید. (در اینجا می توانید از رب استفاده نکنید و کاملاً بستگی به ذائقه شما دارد) و بعد مواد را به خوبی ترکیب کرده و اجازه دهید روغن و رب گوجه کمی با هم تفت بخورد و پس از آن شعله را خاموش نمایید.

مرحله پنجم

کشمش را شسته تا گرد و غبارِ روی آن کاملا پاک گردد و بعد برای چند دقیقه با آب خیس کنید و سپس درون آبکش بریزید تا کاملا آبش گرفته شود.

در ظرف مورد نظر مقداری روغن ریخته و کشمش ها را تفت دهید. می توانید از چند قطره زعفران دم کرده هم برای خوش رنگ و لعاب شدن استفاده کنید.

کشمش ها را مرتب هم بزنید تا نسوزند چراکه در صورت سوخته شدن طعم تلخی به خود می گیرند.

مرحله ششم

بعد از اینکه آب جوشید؛ آب نمکی را که قبلا برنج را در آن خیسانده اید دور ریخته و برنج را به داخل قابلمه ی آب جوش بریزید و با یک کف گیر دسته بلند برنج را هم بزنید. حرارت شعله را بالا برده و در قابلمه را بگذارید تا آب و برنج به جوش آید.

به علت زیاد بودن نسبت برنج به عدس لذا از جوشاندن زیاد برنج باید پرهیز کنید و در نهایت عدس را به برنج افزوده و بعد برنج را درون آبکش بریزید.

عدس پلو خوشمزه

مرحله هفتم

در این مرحله برنج را با آب سرد آبکش کرده و اجازه دهید تا آب برنج گرفته شده و بعد داخل قابلمه ریخته و بگذارید تا دم بکشد.

در این بخش به دو شکل می توان عمل کرد:

 • هم می توانید کف قابلمه ته دیگ بگذارید یا بدون ته دیگ لابه لای برنج گوشت چرخکرده بریزید و همچنین می توانید گوشت و کشمش ها را در کنار غذا نیز به طور جداگانه سرو کنید.
 • اگر خواستید می توانید روی برنج، از گوشت تفت داده، پیاز خلالی، زرشک تفت داده، کشمش تفت داده و زعفران دم کرده نیز استفاده کنید.

نکات طلایی برای تهیه عدس پلو نذری

 • بهتر است در هنگام خیساندن برنج مقداری نمک به آن بزنید؛ ولی زمان پختن، آب برنج را خالی کرده و با آب سرد بشویید. البته نه تاحدی که نمک آن کاملا از بین برود.
 • اگر برنج را به روش کته درست کردید به اندازه ی هر پیمانه برنج یک پیمانه آب برای پخت در نظر بگیرید و اندازه ی آب عدس نیز به گونه ای باشد که به اندازه یک بند انگشت روی عدس ها را آب بپوشاند و در آخر همان یک بند انگشت آبی که از پخت عدس مانده را به برنج بیافزایید.
 • اگر از تخم گشنیز و زیره آسیاب شده استفاده کنید بوی زهم گوشت از بین رفته و کوفته ریزه ها لذیذتر میشود.
 • چنانچه می خواهید غذایتان خوشمزه باشد ابتدا باید حوصله و دقت کافی به خرج دهید و دوم از مواد اولیه مرغوبی استفاده کنید.
 • استفاده از زعفران هم فراموش نشود چراکه طعم و عطر غذا به وجود زعفران نیز بستگی دارد.
 • برای ته دیگ می توانید کمی روغن ته قابلمه ریخته و روی آن کنجد بپاشید و بعد نان لواش را قرار دهید که بسیار خوشمزه می شود.
 • بسته به سلیقه و ذائقه تان می توانید از گردو، خرما، خلال بادام، خلال پسته و پوست نارنج یا پرتقال نیز استفاده کنید.

برای طبخ عدس پلو برای 50 نفر

اگر قصد داشتید عدس پلو را برای پنجاه نفر بپزید مقدار مواد ذکر شده در متن فوق را نصف کنید. باقی مراحل مشابه مراحل توضیح داده شده هستند.

طرز تهیه عدس پلو نذری رستورانی+ مواد اولیه و راز سرآشپز

513
این مطلب مفید بود ؟130
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ن.ح
وبگردی