کولر گازی
کولر گازی یک انتخاب فوق‌العاده برای روزهای گرم تابستان است اما یکی از مشکلات بزرگ و کلافه کننده برای مصرف کنندگان نشت آب از کولر گازی است.

چرا کولر گازی آب میده؟ دلایل رایج از زبان تکنسین ها

احتمالا هیچ چیز به اندازه یک کولر گازیِ خیلی قوی شما را در روز های گرم تابستان خوشحال نمی‌ کند؛ اما گاهی اوقات این کولر ها نشتی دارند و آب پس می دهند و باید هرچه سریع تر علت را پیدا کرد تا آسیب شدیدی نبیند.

اول از همه باید علت این موضوع را پیدا کنید. در این قسمت از نمناک توضیح مفصل خواهیم داد. قبل از اینکه دلیل آب دادن کولر را بدانید، بهتر است بدانید که این آب از کجاست و کجا می رود.

آب داخل کولر گازی از کجاست؟

آب داخل کولر گازی حاصل از رطوبت و بخار کویل داخل کولر است؛ یعنی یخساز یا خنک‌کننده داخل کولر که از این کویل ها عبور می‌ کند، گرمای هوا را به داخل می کشد و آن را خنک کرده و به بیرون تحویل می‌ دهد و این فرآیند بخار تولید می کند که باعث تولید آب و رطوبت می شود‌.

کولر گازی

این آب کجا می‌ رود؟

داخل کولر گازی یک پمپ وکیوم طراحی شده است که آب اضافه را داخل خودش می کشد و رطوبت را جمع می کند. لوله ای هم وجود دارد که این آب از آنجا خارج می شود.

چه چیزی باعث نشت آب از کولر گازی می شود؟

حالا نوبت به معرفی دلایل اصلی آب دادن کولر گازی میرسد که به شرح زیر است:

مسدود شدن پمپ وکیوم

اولین و رایج ترین علت، مسدود شدن پمپ وکیوم است؛ یعنی آب نمی تواند به خوبی از قسمت مکش دستگاهِ کولر گازی خارج شود‌ و در نتیجه به بیرون می ریزد.

شکستگی لوله

گاهی اوقات لوله ای که آب را به درون خودش می کشد، دچار شکستگی می‌ شود که علت می تواند گرمای بیش از حد موتور باشد و همین باعث می شود آب از کولر گازی به بیرون نشت کند.

فیلتر کولر

شل شدن پمپ وکیوم

گاهی اوقات وکیوم در سر جای خود شل می شود که در چنین حالتی آب بیرون می ریزد و نمی تواند مسیر اصلی خود را پیدا کند و همین باعث نشتی کولر گازی می شود.

کثیف بودن کویل

اگر کویل ها کثیف باشند و آلودگی و جرم گرفته باشند، کولر گازی نمی ‌تواند به خوبی آب را داخل آنها بریزد‌ و در نتیجه مقدار زیادی آب داخلش باقی می ماند که همگی به بیرون نشت می کنند.

عایق بندی آسیب‌دیده

اگر عایق بندی کویل ها دچار آسیب شوند، آب نمی تواند مسیر درست خودش را پیدا کند که همین باعث ایجاد حفره و سوراخ روی آن خواهد شد و نشتی به وجود می آورد.

میخوای دلیل اصلی نشتی و آب دادن کولر گازی رو بدونی؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : کولر
وبگردی