تفاوت کولر آبی و گازی
افرادی که در هنگام خرید وسیله خنک کننده از میان کولر آبی و کولر گازی شک دارند، بهتر است در ابتدا از تمام تفاوت های کولر آبی و گازی به طور کامل آگاه باشند.

مقایسه برق مصرفی و دیگر فاکتورهای کولر آبی و گازی

انتخاب یک وسیله خنک کننده در روزهای گرم تابستان برای همه ما اقدامی ضروری محسوب می شود. همه ما دوست داریم که در قبض برق صرفه جویی کنیم و از طرفی در منزل هم از لحاظ استفاده از لوازم خنک کننده احساس راحتی داشته باشیم.

اساساً دو نوع خنک کننده موثر وجود دارد :کولر های آبی و کولر های گازی. هر دو گزینه مزیت های مخصوص به خودشان را دارند اما بسیاری از ما نمی دانیم که بین این دو کدام را باید انتخاب کنیم. در این قسمت از سبک زندگی نمناک ویژگی های متفاوت هر کدام از این لوازم خنک کننده را به شما معرفی خواهیم کرد.

تفاوت مصرف برق کولر گازی و کولر آبی

همانطور که حتما شما هم میدانید مصرف انرژی در کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است اما این میزان چقدر است ؟ گفتنی است میزان مصرف برق کولرهای گازی حدود 4 برابر بیش از کولرهای آبی است یعنی هر 1 ساعت استفاده از کولرهای گازی برابر است با 4 ساعت استفاده از کولرهای آبی. همچنین توان کولرهای آبی حدود 500 وات و در کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است که همین تفاوت برق مصرفی این دو کولر را نشان می دهد.

تفاوت کولر آبی و گازی

بررسی کولر های آبی

کولر های آبی یک قانون بیس و پایه دارند، هوای گرم وارد آب خنک داخل کولر می شود و دمای آن کاهش پیدا می کند. این کولر ها برای اینکه خنک شوند و فضای داخل محیط را هم خنک کنند، نیاز به آب دارند. حتی می توانید برای این که اثرگذاری آن ها بهتر باشد، چند قطعه یخ را هم داخل محل مخصوص بیندازید.

تفاوت اصلی آن ها با کولر گازی این است که موتور دارند اما کولر های گازی بر اساس کمپرسور هایی کار می کنند که باعث خنک کردن هوا می شود و به همین دلیل کولر های آبی انرژی کمتری نسبت به کولر های گازی مصرف می کنند.

سیستم کولر های آبی چگونه کار می کند ؟

سیستم کولر های آبی یک جریان طبیعی دارد و شبیه به زمان هایی است که ما تن خود را به آب می زنیم و احساس خنکی می کنیم. همین اتفاق در جذب گرمای آب توسط این کولر ها رخ می دهد. یعنی آب خنک می گیرند و آن را تبدیل به هوای خنک می کنند.

ویژگی کولر های آبی

کولرهای آبی ویژگی های متمایزی دارند که آن ها را در برابر سیستم های خنک کننده دیگر متمایز می کنند. همان طور که گفتیم داخل آن ها موتور به کار رفته و از طریق آب و موتور هوا را خنک می کنند. این موتور ها جریان برق بسیار کمی را مصرف می کنند و تنها چیزی که اهمیت دارد، این است که آب به طور گسترده در آن محیط وجود داشته باشد.

هزینه عملکرد کولر های آبی معمولاً بسیار کمتر از کولر های گازی است. معمولاً سایز های پرتابلی دارند و برعکس کولرهای گازی به سیستم تهویه نیاز ندارند و از هوا برای خنک کردن محیط استفاده می کنند و کمی هم به فضای خانه رطوبت می دهند. کولر های آبی همچنین دمای اتاق را تا 20 درجه فارنهایت کاهش می دهند.

ویژگی کولر آبی

بررسی کولر های گازی

کولر های گازی در سراسر جهان رایج هستند و در هر آب و هوای تناسب ایجاد می کنند. یک ترکیب پیچیده در این کولر ها وجود دارد که گرما را به خودش جذب می کند و همین گردش هوا باعث خنک کردن کمپرسورها می شود. انواع مختلفی از کولرهای گازی وجود دارد که برای هر شرایط و هر آب و هوایی تعبیه شده است.

ویژگی های کولر گازی

کولر گازی معمولاً در خنک کردن قوی تر عمل می کند. همانطور که گفتیم کمپرسورهای موجود در آن دمای هوا را می کاهند و به همین دلیل مصرف انرژی کولرهای گازی بسیار بیشتر از کولرهای آبی و گزینه های خنک کننده دیگر است. تقریباً 10 الی 18 درصد قبض برق شما مربوط به کولر گازی است.

کولر گازی

مقایسه کولر گازی با کولر آبی

چند فاکتور مهم در مقایسه ی این دو نوع کولر وجود دارد که شامل :

مصرف انرژی

همانطور که گفتیم مصرف انرژی در کولر آبی بسیار کمتر از کولر گازی است و اگر می خواهید هزینه برق مصرفی تان کمتر باشد، از کولر های آبی استفاده کنید.

هزینه نگهداری و عملکرد

کولر های آبی نیاز به برق و آب دارند تا هوا را خنک کنند و در نتیجه باید روزانه داخلشان پر از آب شود، از طرفی کولر های گازی فقط به برق نیاز دارند و تنها کاری که باید انجام دهید، این است که فیلتر هوا را به صورت ماهانه داخل این کولر تمیز کنید. هزینه تعمیر و عملکرد در کولر های گازی سه برابر کولر های آبی است.

عملکرد کولر گازی

رطوبت دهی

کولر های آبی از آب برای خنک کردن استفاده می کنند و در نتیجه رطوبت را وارد هوا می کنند و برای مناطق خشک فایده بیشتری دارند اما ممکن است در مناطق مرطوب عملکرد خود را از دست بدهند. از طرفی کولر های گازی اثر ضد رطوبتی در هوا ایجاد می کنند و برای مناطق مرطوب گزینه مناسب تری هستند.

سلامت محیط

کولر های گازی اثر منفی روی محیط ایجاد می کنند و ترکیب گاز CFC یا HCFC یا HFC در آن ها ممکن است تاثیر منفی روی محیط بگذارد. البته وجود این گاز ها در بعضی از کشور ها ممنوع است. معمولاً HFC امنیت بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارد اما صددرصد هم امن نیست. کولر های آبی به شکل ساده از موتور و آب برای خنک کنندگی هوا استفاده می کنند و هیچ خطر و اثر منفی برای محیط ندارند.

قابلیت حمل و نقل

بیشتر کولرهای آبی در بازار ها در دسترس و پرتابلی هستند؛ یعنی به راحتی قابل جابجایی در هر مکانی می باشند اما همه ی کولر های گازی پرتابلی نیستند و ممکن است جابجایی آن ها برای شما سخت باشد.

فرق کولر آبی و گازی

عایق کاری

سیستم کولر گازی نیاز به عایق کاری بسیار عالی دارد تا اثر خنک کنندگی آن افزایش پیدا کند زیرا همان هوا را به طور مداوم چرخانده و گرما را از آن جذب می کند و باعث خنک کردن محیط اطراف می شود اما کولر های آبی نیاز به فضای عایق کاری شده ندارند و از هوای تازه بیرون برای خنک کردن فضای داخل اتاق استفاده می کنند.

مصرف برق در کولرهای گازی دست دوم بیشتر است

بسیاری از افراد برای صرفه جویی در هزینه ها، کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) خریداری و نصب می کنند اما باید توجه نمود که مشترکان در صورت استفاده از کولرهای گازی دست دوم، مبلغ قبض برقشان افزایش چشم گیری خواهد داشت زیرا میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) بین 3 تا 4 برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود.

در روزهای شش ماهه اول سال که دمای هوا به اوج خود می رسد، به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا، مصرف برق بین 500 تا 700 مگاوات افزایش می یابد. دارندگان کولرهای گازی برای کمتر شدن مصرف برق، بهتر است کولرهای مستهلک نخرند و در ساعت های گرم روز (11 تا 16 هر روز)، دمای این نوع کولرها را بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد تنظیم نمایند. توصیه می شود اگر شرایط آب و هوایی محیط زندگی شما برای استفاده از کولر آبی مساعد است، از کولرهای آبی استفاده نمایید.

 

مقایسه کولر آبی و گازی + تفاوت قبض برق

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی