کرم ضد لک
در این مقاله به بررسی چند نمونه از کرم های ضد لک ایرانی می پردازیم. معیار مقایسه میزان از بین برندگی لک و سفیدکنندگی این کرم ها است و در کنار آن فاکتورهای دیگری مثل عوارض جانبی این کرم ها را هم مورد مقایسه قرار داده ایم.

 آشنایی با چند نوع کرم ضد لک ایرانی

در این مقاله به بررسی چند نمونه از کرم های ضد لک ایرانی می پردازیم.معیار مقایسه میزان از بین برندگی لک و سفیدکنندگی این کرم ها است و در کنار آن فاکتورهای دیگری مثل عوارض جانبی این کرم ها  را هم مورد مقایسه قرار داده ایم.کرم های ضد لک صورت که در این مقاله با هم مقایسه شده اند عبارتند از:

کرم ملالیفت درمالیفت، کرم روشن کننده ثمین، کرم روشن کننده پیگمازوم فیکس دوکس، کرم روشن کننده ملادرم درماسیف، کرم روشن کننده صورت هیدرودرم، و کرم هیدروکینون مدیلن.

قبل از پرداختن به مقایسه کرم های ضد لک ایرانی، لازم است بدانید که قدرت بیشتر روشن کنندگی کرم لزوما نشان دهنده بهتر بودن آن نیست.

  • قوی تر بودن کرم به معنای بهتر بودن آن نسیت. به دلیل اینکه کرم های قوی تر معمولاً عوارض جانبی بیشتری هم دارند. به طور کلی درمان لک معمولاً چند مرحله است که به نوع لک و اندازه لک ها بستگی دارد.

1.در مرحله اول از کرم های ضد لک ضعیف یا با قدرت روشن کنندگی معمولی که حاوی ویتامین C، آزلائیک اسید، کوجیک اسید، آربوتین استفاده می شود. مرحله اول درمان لک معمولاً بین 3 تا 6 ماه است. 

2.اگر بعد از 2 ماه هیچ نتیجه ای از کرم های ضدلک معمولی بدست نیاید، معمولاً دکترهای پوست کرم های ضد لک قوی تر که حاوی رزورسینول، کوجیک اسید یا هیدروکینون باشند مورد استفاده قرار می گیرند

کرم هاب ضد لک

3.در صورتی که پس از مصرف کرم ضد لک قوی همچنان لک ها باقی مانده باشند، با توجه به تشخیص دکتر متخصص پوست، درمان های تخصصی لک مثل لیزر درمانی، مزوتراپی، میکرودرم ابریژن مورد استفاده قرار خواهندگرفت.

مدل کرم ملالیفت درمالیفت کرم روشن کننده ثمین کرم روشن کننده ملادرم درماسیف کرم روشن کننده ملادرم درماسیف کرم روشن کننده صورت هیدرودرم کرم هیدروکینون مدیلن
ماده ضد لک آزالائیک اسید
رزورسینول
کوجیک اسید
عصاره شیرین بیان
ویتامین C
آربوتین آربوتین
عصاره شیرین بیان
ویتامین C
آربوتین
کوجیک اسید
عصاره شیرین بیان
ویتامین C
هیدروکینون
ویتامین C
قدرت از بین برندگی لک خیلی قوی متوسط متوسط قوی قوی خیلی قوی
نوع لک قهوه ای تیره
لک جای جوش
لک ناشی از آفتاب
لک بارداری
لک های معمولی
قهوه ای کم رنگ
لک های کوچک
قهوه ای کم رنگ
لک های معمولی
قهوه ای کم رنگ
قهوه ای تیره
قهوه ای تیره لک جای جوش
قهوه ای تیره
کک و مک
لک های قرمز
میزان مصرف روزانه پوست حساس 1 شب درمیان-پوست معمولی هر شب شبی 1 بار 1 بار صبح و 1 بار عصر شبی 1 بار شبی 1 بار شبی 1 بار
طول دوره درمان 4 ماه 4 تا 6 ماه 4 تا 6 ماه 4 ماه 3 تا 6 ماه 3 ماه
مشاهده نتایج اولیه بعد از 2 هفته بعد از 4 هفته بعد از 4 هفته بعد از 3 هفته بعد از 4 هفته بعد از 3 هفته
مواد لایه بردار ندارد AHA 12% ندارد گلیکولیک اسید
اسید لاکتیک
گلیکولیک اسید AHA 10%
ایجاد حساسیت و التهاب متوسط متوسط کم کم متوسط زیاد
استفاده در دوران بارداری خیر خیر خیر خیر خیر خیر
حجم 40 میلی لیتر 50 میلی لیتر 30 میلی لیتر 25 میلی لیتر 25 میلی لیتر 50 میلی لیتر
قیمت (تومان)
(اردیبهشت 1399)
49,800 44,000 42,000 65,500 48,250 39,810

مقایسه قدرت کرم های ضد لک ایرانی

در بین کرم های معرفی شده، کرم هیدروکینون مدیلن قوی ترین کرم ضد لک ایرانی است و بیشترین تاثیر را در درمان انواع مختلف لک دارد اما عوارض حانبی آن نیز بیشتر از انواع دیگر کرم ها است. در بین مواد روشن کننده و ضد لک هیدروکینون بیشترین عوارض جانبی را دارد. به همین دلیل هم کرم هیدروکینون مدیلن فقط برای درمان لک های تیره و بزرگ، لک های بسیار مقاوم به درمان و درمان کک و مک تجویز می شود.
 
بعد از کرم هیدروکینون مدیلن، قوی ترین کرم های ضد لک ایرانی به ترتیب کرم ملالیفت درمالیفت، کرم ملادرم درماسیف و کرم روشن کننده صورت هیدرودرم هستند. ا
لبته کرم ملالیفت درمالیفت تاثیر زیادتری در درمان انواع مختلف لک ها داشته و از این لحاظ برای لک های قوی و مقاوم به درمان انتخاب بهتری به حساب می آید.و در صورتی که پوست مراجعین حساس باشد، به جای کرم ملالیفت درمالیفت، استفاده از کرم ملادرم درماسیف و کرم روشن کننده صورت هیدرودرم توصیه می شوند.
کرم های روشن کننده ثمین و پیگمازوم فیس دوکس کرم های بسیار خوبی هستند و برای درمان لک های ضعیف و معمولی، لک های قهوه ای کم رنگ و کوچک در مرحله اول درمان لک صورت مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم در مورد استفاده از کرم های ضد لک

  • کرم های ضد لک را باید به صورت پکیج و همراه با محصولات دیگر استفاده کرد.

درمان لک شامل 5 بخش است:

  1. استفاده از ژل های شستشو
  2. استفاده از کرم ها یا ماسک های لایه بردار
  3. استفاده از کرم های ضد لک
  4. استفاده از کرم های مرطوب کننده
  5. استفاده از کرم های ضد آفتاب
در صورتی که هر یک از این بخش ها را رعایت نکنید احتمال زیادی دارد که لک های شما درمان نشده یا حتی بدتر شوند و یا ممکن است پوست شما جوش بزند. پس انتخاب کرم ضد لک قوی و مناسب به تنهائی کافی نیست و برای درمان کامل لک ها نیاز به یک پکیج درمانی دارید. 
طبق تجربه ای 25 ساله ای که به عنوان دکتر داروساز داشته ام، بسیاری از مراجعین به داروخانه ما معمولاً از ژل های شستشو و کرم های مرطوب کننده استفاده نمی کنند و بعضی از افراد هم فراموش می کنند در طول دوره درمان لک و تا 1 ماه پس از درمان لک، روزها باید به طور منظم هر 3 ساعت یکبار از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند و همین موضوعات باعث می شوند، درمان لک های آن ها سخت تر شده و یا صورت شان جوش بزند.
  • تا انتهای دوره درمان حتی پس از بهتر شدن لک ها، استفاده از کرم های ضد لک را قطع نکنید.

نکته دیگری که معمولاً در مراجعین داروخانه مشاهده می کنیم، این است که افراد پس از 1 یا 2 ماه از شروع درمان لک و با کمرنگ تر شدن و کوچک تر شدن لک های صورت شان، بدون مشورت با ما یا دکتر پوست شان، استفاده از کرم های ضد لک شان را کم یا قطع کرده و پس از مدتی لک ها بر می گردد.

در انتها توجه داشته باشید که قبل از خرید این محصولات حتماً با یک پزشک متخصص پوست یا دکتر داروساز مشورت نمائید و در صورتی که برای انتخاب یا استفاده از این محصولات نیاز به مشاوره داشتید می توانید از طریق تماس با شماره 53867-021 یا مراجعه به سایت داروخانه آنلاین مهتاطب (mahtateb.com) در خصوص این موارد مشورت نمائید. 

معرفی چند کرم ضد لک ایرانی برای درمان لک صورت

4.273
این مطلب مفید بود ؟6112
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی