اختلال دوقطبی

نشانه های مطمئن اختلال دوقطبی

کد مطلب : 85277زمان مطالعه : 3 دقیقه
اختلال دوقطبی یک بیماری ذهنی است که در آن افراد مدام روحیه شان تغییر می کند. علائم و نشانه های این اختلال را بشناسید تا در خود یا دیگران سریعتر تشخیص دهید.

نشانه های بارز اما نادیده گرفته شده اختلال دوقطبی

شاید تشخیص این که بعضی از افراد مدام روحیه شان تغییر می کند یا به اصطلاح دو قطبی هستند، کار سختی باشد. به همین دلیل شما باید در مورد این موضوع مطالعه کنید و اطلاعات و آگاهی داشته باشید تا نشانه های بارز اختلال دو قطبی را در خود و نزدیکانتان تشخیص دهید.

اختلال دوقطبی چیست؟

دو نوع رایج اختلال دوقطبی وجود دارد. اما به طور کل یک بیماری ذهنی است که در آن روحیه فرد مدام تغییر می‌ کند و احساساتش خیلی زیاد یا کم می‌ شود. افرادی که به اختلال دوقطبی دچار هستند، حتی ممکن است در دوره‌ ای به افسردگی هم مبتلا شوند.

اختلال دوقطبی نوع دوم رایج‌ تر است و معمولاً علائم خفیف تری دارد و ممکن است فرد در یک لحظه کاملاً عادی و معمولی باشد و در لحظه دیگر پر از هیجان و یا تنش شود اما به طور کلی این وضعیت موقتی است‌. تشخیص اختلال دو قطبی کار سختی است و باید علائمش کاملاً تحت نظر گرفته شود. در این قسمت از سلامت روان نمناک علائم اختلال دوقطبی را به شما معرفی می کنیم.

اختلال دوقطبی

گاهی اوقات افسرده می شوید

افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند، معمولاً در وضعیت افسردگی قرار می‌ گیرند و احساس می‌ کنند از موضوعی ناراحتند و انرژی‌ ‌شان کاهش پیدا می‌ کند، اشتها و خوابشان دچار مشکل می‌ شود، خیلی تمرکز ندارند و همین باعث می شود که شرایط زندگی برای شان سخت باشد.

نمی توانید بخوابید

کاملاً طبیعی است که گاهی اوقات ما به خاطر فشار زندگی یا استرس دچار بی خوابی می شویم اما افرادی که به اختلال دوقطبی دچار می‌ شوند، کم تر از افراد معمولی می خوابند. حتی ممکن است تا چند روز هم اصلاً نخوابند اما باز هم انرژی داشته باشند. پس حتماً به این علامت توجه کنید.

بی خوابی

حال تان بیش از حد خوب است

هیچ کس بدش نمی آید که همیشه حال خوبی داشته باشد؛ اما گاهی اوقات حالِ خوب به صورت عجیب و غریبی اتفاق می‌ افتد. اگر احساس می کنید که گاهی اوقات بیش از حد حالتان خوب است، خیلی خلاقیت و انرژی دارید و دوست دارید چیز های مختلف را کشف کنید و به مدت یک هفته یا بیشتر این گونه هستید و سر از پا نمی شناسید، بدانید که ممکن است مشکلی در کار باشد.

خیلی راحت حواس تان پرت می شود

مشکل تمرکز یا پریدن به موضوعات مختلف، بدون آمادگی قبلی می تواند به خاطر استرس باشد و اگر بیش از حد غیر متمرکز هستید، و خیلی راحت حواس تان پرت می شود، باید این مسئله را بیشتر پیگیری کنید.

کلافگی غیر طبیعی دارید

بعضی از افراد حتی با این که در شرایط خوب قرار گرفته‌اند و اتفاقات محیط اطراف آن ها هیچ تغییری نکرده است؛ اما به طرز غیر طبیعی و عجیب و غریبی دچار کلافگی می‌ شوند. این احساس کلافگی ممکن است چند ساعت یا حتی چند روز طول بکشد.

کلافگی

خیلی سریع فکر می‌ کنید و حرف می زنید

سریع صحبت کردنِ زیاد، اصلا اتفاق طبیعی نیست. اگر خیلی سریع صحبت می کنید، خیلی سریع فکر می کنید، ممکن است به اختلال دو قطبی دچار شده باشید، زیرا آرامش ندارید و مدام کار های عجیب و غریب می کنید.

اعتماد بنفس خیلی بالایی دارید اما تصمیمات خوبی نمی گیرید

عزت نفس در حالت معمولی اتفاق خوبی است اما فردی که به اختلال دوقطبی دچار می‌ شود، اعتماد به نفس بالایش گاهی اوقات کار دستش می دهد، او را بیش از حد بلند پرواز می کند، کار های عجیب و غریب انجام می‌ دهد و به خودش و دیگران صدمه وارد می‌ کند.

از دارویی بیش از حد استفاده می کنید

استفاده از دارویی به شکل کنترل نشده، می‌ تواند جزو علائم افراد دوقطبی باشد، زیرا می‌ دانند که برای شان مضر است اما باز به انجام این کار ادامه می دهند که معمولاً در دوران افسردگی هم بیشتر این اتفاق می‌ افتد.

نشانه های مطمئن اختلال دوقطبی

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی