فلج طوطی

ریزش طوطی از آسمان؟!

کد مطلب : 89137زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعدادی از مردم با دیدن طوطی هایی که به شکلی عجیب از آسمان سقوط کرده و روی زمین می افتند شوکه شدند؛ دانشمندان دلیل را نگران کننده دانستند.

ریزش طوطی های استرالیایی از آسمان

اتفاقی عجیب و غریب، یا بهتر است بگوییم تکرار سقوط پرنده ها از آسمان که پیش از این آن را به باران پرنده تشبیه کرده بودند، بار دیگر موجب نگرانی دانشمندان شد. تعداد زیادی طوطی به شکلی غیرمنتظره از آسمان سقوط کرده و روی زمین می افتند؛ ماجرایی که پشت پرده اش را در این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند.

سقوط طوطی از آسمان به دلیل نوعی فلج

سندرم فلج لوریکیت یک نوع بیماری فصلی است که هر ساله بین ماه های اکتبر و ژوئن رخ می دهد و باعث می شود که طوطی های استرالیایی ها به زمین بیفتند؛ اما آیا به نظرتان واقعا دلیل خاصی دارد؟ اگر خیلی کنجکاو هستید، تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

پرنده شناسان و دامپزشکان سال هاست که از سندرم فلج لوریکیت خبر دارند، اما علی رغم تلاش های فراوان شان، نتوانسته اند دلیلی برای این بیماری پیدا کنند. این بیماری سالانه هزاران پرنده را تحت تأثیر قرار می دهد.

آن ها می دانند که این سندروم نمی تواند در نتیجه سم و آلودگی ناشی از آفت کش ها یا هر چیز دیگری باشد و از طرفی یک بیماری عفونی هم نیست.

سقوط طوطی

مدتی بود که محققان علت این بیماری را با مسمومیت ناشی از سرب، کمبود تیامین، روی یا سلنیوم مرتبط می دانستند و برخی از دامپزشکان معتقد بودند که این بیماری در اثر آسیب به مهره های گردن ایجاد می شود.

اما قابل قبول ترین دلیل، گیاهی است که لاریکت ‌ها در بین ماه‌ های اکتبر و ژوئن از آن تغذیه می ‌کنند. فصلی بودن این بیماری و رخ دادن آن در یک سری مناطق خاص؛ درستی این فرضیه را اثبات می کند، اما تاکنون هیچ کس نتوانسته تشخیص بدهد که این گیاه چه گیاهی است.

یافتن علت این بیماری وحشتناک به قدری دشوار است که کارشناسانِ پرندگان از عموم مردم خواسته اند تا اگر لاریکتی را در حال خوردن یک گیاه خاص می ‌بینند؛ از آن عکس بگیرند تا بررسی های لازم انجام شود.

علائم بالینی سندرم فلج لوریکیت از نظر شدت متفاوت است و شامل ناتوانی در پرواز، فلج تمام اندام ها و گردن، فلج زبان، ناتوانی در بلع و حتی ناتوانی در پلک زدن می شود. برخی از پرندگان در اثر ناتوانی در خوردن غذا جانشان را از دست می دهند و برخی به دلیل ناتوانی در حرکت؛ توسط اتومبیل ها زیر گرفته یا توسط شکارچیان شکار می شوند.

انقباض پنجه ها هم باعث می شود تا این طوطی ها نتوانند روی شاخه ها فرود بیایند و متاسفانه سقوط کنند.

ریزش طوطی از آسمان؟!

410
این مطلب مفید بود ؟82
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی