فراموشی ناگهانی
همه ما ممکن است در طول روز مقداری از برنامه هایمان را فراموش کنیم که امری کاملا طبیعی است، اما ممکن است فراموشی شما بیش از حد و مشکل ساز شود.

اطلاعاتی مهم درباره فراموشی ناگهانی و یکباره

همه ما ممکن است در بعضی از شرایط، چیز هایی را فراموش کنیم که کاملاً طبیعی است‌ و علت آن هم مشغله های زیادی است که در ذهنمان داریم اما گاهی اوقات فراموش کاری بیش از حدِ طبیعی می شود و ما به یکباره چیز های مختلف و بدیهی را فراموش می کنیم. به نظر شما چرا چنین اتفاقی می‌ افتد و به طور ناگهانی، چیزی یادمان می‌ رود؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

فراموشی یک باره و ناگهانی چیست؟

فراموشی یک باره؛ یک نوع وضعیت موقتی ذهنی یا یک مشکل استدلالی است که باعث می‌ شود شما به یکباره نام‌ ها را فراموش کنید یا چیز هایی را جابه جا سرجای شان بگذارید یا حتی فراموش کنید که قرار بود چه کاری انجام دهید.

فراموشی

چه زمانی این اتفاق می‌ افتد؟

طبق نظر پزشکان، این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌ دهد که شما از کمبود تمرکز و توجه برخوردار هستید. هنگامی که ما استرس می گیریم یا چند کار را با یکدیگر انجام می‌ دهیم یا یک کار را به طور مداوم تکرار می کنیم، مغز ما می خواهد شبیه به کنترل کروز عمل کند؛ به این صورت که انرژی زیادی را صرف می‌ کند و در نتیجه به یکباره متوقف می شود.

این فراموشی ناگهانی و موقتی تاثیر منفی روی مغز دارد؟

این فراموشی موقتی باعث می شود که ما توجه کافی نداشته باشیم یا در حال انجام کاری که تکراری هست، تمرکز خود را از دست بدهیم. به عنوان مثال وارد آسانسور می‌ شوید و ناگهان طبقه اشتباه را انتخاب می کنید، زیرا قبلا هر روز این کار را انجام دادید و مغزتان دیگر به خودش زحمت فکر کردن را نمی‌دهد و تاثیر منفی این اتفاق، معمولاً همین کار های ریز و درشت است که اشتباه انجام می شوند و ممکن است شما به اختلال نقص توجه یا مشکلاتی در یادگیری دچار شوید.

فراموشی موقتی

فراموشی ناگهانی چه چیزی را نشان می دهد؟

هنگامی که شما نام ها، مکان ها یا چیز های خاصی را فراموش می کنید که انگار نوک زبان تان است، اما نمی توانید آن ها را بیان کنید، یعنی یک خطا یا ارور در ذهن تان رخ داده است که معمولا اتفاق ترسناک یا پیشرونده ای نیست؛ اما نشان می دهد که ممکن است شما اطلاعاتی را مدت زمان طولانی استفاده نکرده اید و اکنون نمی توانید آن ها را به خاطر بیاورید یا بیان کنید و نیاز به یادآوری خیلی سریع و کوتاهی دارید که معمولاً این اتفاق به خاطر مصرف دارو، اضطراب یا کم خوابی هم رخ می دهد.

فراموشی ناگهانی می تواند نشان دهنده مشکلات بزرگ‌تر هم باشد

البته اتفاقات بالا شاید طبیعی و نرمال به نظر برسند اما بعضی از مشکلات تمرکزی نشان دهنده مشکلات جدی تر مانند آلزایمر، مشکلات ذهنی یا حتی حمله‌ های مغزی مثل تشنج هم هستند که در چنین شرایطی باید علائم را در نظر بگیرید و اگر این وضعیت را داشتید، حتما پیگیری کنید.

مشکلات فراموشی

  • پرسیدن یک سؤال تکراری بار ها و بار ها
  • فراموش کردن آدرس محل کار یا جایی که هر روز به آنجا مراجعه می کنید
  • پاک شدن حافظه بلند مدت، به عنوان مثال خاطره ‌ای که در روز عروسی تان رخ داده بود و خیلی آن را تکرار کرده بودید
  • مشکل در به یادآوری فعالیت‌ های ساده روزانه مانند آشپزی، حمام یا تماس ضروری
  • نا امیدی اعضای خانواده یا همکاران به خاطر مشکلات مربوط به حافظه شما
  • تغییر در شخصیت تان و همزمان تغییر در عملکرد حافظه
  • مشکل خواندن، نوشتن یا حل مسائل ساده ریاضی

اگر هر کدام از علائم بالا را در خودتان یا اعضای خانواده و دوست تان داشتید، حتماً در سریع ترین زمان ممکن با یک نورولوژیست مشورت کرده و قضیه را پیگیری کنید.

فراموشی ناگهانی؛ چرا یهو بعضی چیزها یادم میره؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : سلامت روان
وبگردی