مبلمان منزل
برای دکوراسیون اتاق پذیرایی باید وقت بیشتری را اختصاص دهید و دیزاین درست آن حتی می تواند نشان دهنده سلیقه شما هم باشد.

نکات کلیدی انتخاب مبلمان مناسب با اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی که ما در آن از مهمانان خود پذیرایی می کنیم، یکی از مهم ترین فضاهایی است که در خانه ما وجود دارد. معمولا در هنگام ورود مهمان اولین اتاقی که به آن وارد می شوند، اتاق پذیرایی است و زمان زیادی هم در آن سپری می شود. به همین دلیل هم برای دکوراسیون این فضا باید وقت بیشتری را اختصاص دهید و دیزاین درست آن حتی می تواند نشان دهنده سلیقه شما هم باشد.

1.توجه به اهمیت مبلمان پذیرایی

بهتر است برای دیزاین این فضا برنامه ریزی داشته باشید تا بتوانید خود و مهمانانتان از حضور در آن لذت ببرند. یکی از مهم ترین نکاتی که توجه به آن در دکوراسیون پذیرایی اهمیت دارد، چیدمان مبلمان است که باید متناسب با فضای پذیرایی انتخاب شود. در حالت کلی سه سبک مبل وجود دارد که از جمله آنها به سبک مبل مدرن، کلاسیک و سلطنتی می توان اشاره کرد. این سه مورد با عنوان مبل راحتی یا اسپرت، استیل و نیمه استیل هم شناخته می شوند و مواردی مثل انواع مبل ایتالیایی یا مبل چستر با توجه به مدل زیر مجموعه هر یک قرار می گیرند. قیمت هر کدام از این مبلمان هم در بازار متفاوت است. شما در هنگام خرید یک دست مبل شیک، جدید و مدرن باید علاوه بر اینکه آن را متناسب با اتاق پذیرایی خود در نظر می گیرید، به سقف بودجه هم توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی چند نکته مهم در این زمینه می پردازیم.

2. برنامه ریزی برای اتاق پذیرایی

چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی

برای آنکه بهترین انتخاب را برای مبل پذیرایی منزل خود داشته باشید، بهتر است برای آن برنامه ریزی داشته باشید. در نظر گرفتن اندازه اتاق اولین قدم است که به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزهایی را می توانید در آن جای دهید. شما می توانید برای این کار طرح خود را روی کاغذ بکشید تا با این روش طرح های مختلف چیدمان اتاق پذیرایی را ببینید.

  • نباید فراموش کرد که در هنگام اندازه گیری فضای پذیرایی باید به فاصله مبلمان تا دیوار هم توجه کرد تا مجبور نشویم به دلیل سایز بزرگ آنها، مبلمان را به دیوار بچسبانیم. بهتر است برای آسیب ندیدن احتمالی دیوارها هم از انواع کاور لوازم خانگی استفاده کنید. انواع کاور مبل راحتی و کاور مبل استیل در طرح ها و قیمت های مختلفی در بازار وجود دارند که مدل های کاور ژله ای، کاور پارچه ای و کاور آماده را می توانید به راحتی پیدا کنید. 
  • اگر محل زندگی شما و در نتیجه فضای پذیرایی شما کوچک است بهتر است مبلمان کوچک تری را انتخاب کنید تا مدیریت تا بتوانید برنامه ریزی بهتری برای فضای خود انجام دهید. این موضوع در ارتباط با فضاهای بزرگ هم صحیح است و شما نباید برای یک پذیرایی بزرگ از مبلمان و صندلی های کوچک استفاده کنید، زیرا خوب به نظر نمی رسند. بهتر است تلویزیون هم در این فضا در یک نقطه کانونی قرار بگیرد و میز پذیرایی و میزهای عسلی نیز برای همه در دسترس باشد.

3.تهیه چک لیست برای مدیریت بهتر فضای پذیرایی

داشتن یک چک لیست به نظم گرفتن ذهن و فضای شما در هنگام خرید کمک می کند. این چک لیست باید شامل موارد زیر باشد.

اندازه گیری:با استفاده از متر و نوار اندازه گیری باید ابتدا ابعاد اتاق خود را اندازه گیری کنید. در این زمینه فرو رفتگی ها را نیز در نظر داشته باشید.

تهیه یک نقشه طبقه بندی: این نقشه کمک می کند تا میزان فضای قابل استفاده را بیشتر درک کنید. چند ایده را بر روی آن ترسیم کنید و فضای موجود در میان آنها را نیز برای رفت و آمد و قرار دادن میزها در نظر بگیرید.

اندازه گیری درهای خانه:بهتر است در خانه را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید مبلمانی که سفارش می دهید از درب به راحتی وارد و خارج شود.

در نظر گرفتن نحوه استفاده از اتاق:اگر تنها برای پذیرایی از مهمان می خواهید مبل انتخاب کنید، می توانید با خیال راحت از مبلمان ظریف و شیک تر استفاده کنید. اما اگر برای استفاده روزمره می خواهید مبل تهیه کنید بهتر است کیفیت آن را بیشتر مد نظر داشته باشید تا عمر مفید بیشتری هم در منزل شما داشته باشد.

4.انتخاب قطعات مبلمان اتاق پذیرایی

مبلمان اتاق پذیرایی
انواع صندلی راحتی، مبل، میز قهوه خوری، میزهای کناری، مبلمان استیل و غیره می توانند برای این فضا انتخاب شوند. خرید انواع این لوازم به صورت اصل و با کیفیت بالا موجب می شود تا مبلمان عمر طولانی تری داشته باشند و مجبور نشوید آنها را هر سال یک بار تعویض کنید.
برای انتخاب پارچه مبلمان هم انتخاب یک پارچه مرغوب اهمیت بسیاری دارد. این نوع پارچه ها موجب راحتی بیشتر شما شده و مجبور نیستید آنها را زود به زود بشویید. پارچه های با کیفیت ماندگاری بیشتری داشته و در برابر انواع لک هم مقاوم بوده و به راحتی پاک می شوند. این انتخاب برای خانواده هایی که فرزندان کوچک یا حیوانات خانگی دارند، بسیار معقول است. برای راهنمایی بیشتر درباره انتخاب بهترین نوع پارچه برای مبلمان این مطلب را بخوانید.

5.هماهنگی مبلمان اتاق پذیرایی

همه قطعات در اتاق پذیرایی باید نه تنها به صورت تکی، بلکه در کنار یکدیگر هم خوب به نظر برسند. در غیر این صورت فضای شما در هم ریخته به نظر خواهد رسید. برای این کار می توانید یک سبک دکوراسیون را برای خود انتخاب کنید. برای مثال اگر سبک دکوراسیون مدرن را دوست دارید، باید مبلمانی را خریداری کنید که با این سبک هماهنگ باشند.
زمانی که تمام قطعات مورد نیاز برای این فضا را مشخص کردید، قطعات جانبی دیگر را نیز مشخص کنید و این را نیز در نظر داشته باشید که فضایی برای جابجایی آنها در این میان در نظر بگیرید.
6.توجه به ساخت مبلمان اتاق پذیرایی
کیفیت مهم ترین نکته در هنگام خرید مبلمان است. بهترین انتخاب خرید مبلمان از جنس چوب جامد(پوب کاملا طبیعی) و دست ساز است. در واقع دوام این نوع چوب بسیار بالا است و نه تنها در ظاهر زیباتر است، بلکه عمر مفید بیشتری هم دارد. پس توجه به زیبایی ظاهری را پس از بررسی کیفیت مبلمان مد نظر قرار دهید.
 

قدم های مهم برای انتخاب مبلمان مناسب با اتاق پذیرایی شما

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی