تولد
کالیبره باتری گوشی
اگر جدیدا باتری گوشی شما دچار مشکل خالی شدن سریع شارژ شده است، می توانید با استفاده از کالیبره کردن باتری، این مشکل را خیلی سریع رفع کنید.

کالیبره کردن باتری گوشی چیست؟

بدون شک یکی از مهم ترین شاخصه های خرید گوشی مناسب، باتری با ظرفیت بالا می باشد چرا که بتواند در طول روز کارهای ما را به بهترین شیوه ممکن پشتیبانی کند و نیاز به شارژر نداشته باشیم. هرچند باتری هایی که امروزه برای گوشی ها استفاده می شوند، لیتیوم یونی می باشند، اما در حین خرید گوشی توصیه می شود نوع باتری را از فروشنده جویا باشید.

اما بعد از حدود چند ماه و گاها چند سال شارژ کردن باتری گوشی شاید برخی از قابلیت های اصلی باتری گوشی تغییر یابد. برای مثال شاید مدت زمان شارژ شدن باتری شما افزایش یابد و یا حتی ممکن است باتری گوشی شما زمانیکه به یک عدد خاص رسید، در کمتر از 5 دقیقه گوشی خاموش خواهد شد. برای این مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی، راه حل هایی وجود دارد که اصطلاحا این مشکل را کالیبره نبودن باتری گوشی می نامند.

باتری گوشی

با این وجود اگر بخواهیم کالیبره کردن باتری گوشی را بصورت خلاصه و رسا تعریف کنیم این است که بعد از یک مدت طولانی از استفاده باتری گوشی، باتری گوشی زمانیکه به یک عدد خاص مثلا 30 درصد برسد، در طی 3 الی 5 دقیقه گوشی خاموش خواهد شد که با کالیبره کردن باتری گوشی می توانید این مشکل را حل کنید و نیاز به تعویض باتری گوشی ندارید و خودتان می توانید آنرا بدون هر گونه تخصصی رفع کنید. از این رو در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با نحوه کالیبره کردن باتری گوشی در اندروید و آیفون آشنا سازیم. همراه ما باشید.

کالیبره کردن باتری دستگاه های اندرویدی

در ابتدا قصد داریم شما را با نحوه کالیبره کردن باتری دستگاه های اندرویدی آشنا سازیم که به شرح ذیل می باشد؛

1. به پایان رساندن شارژ باتری

در اولین قدم شما باید شارژ باتری دستگاه اندرویدی خود را به اتمام برسانید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید شارژر را حتی برای یک دقیقه هم به گوشی متصل کنید! بنابراین اگر هم اکنون باتری گوشی شما هر عددی می باشد صبر کنید تا باتری به اتمام برسد و گوشی خاموش شود.

2. گوشی را روشن کنید

به دلیل تداخل کالیبره نبودن باتری گوشی، با وجود اینکه گوشی به دلیل به اتمام رسیدن باتری خاموش شده است، اما باز هم باتری گوشی شاید شارژ داشته باشد. از این رو توصیه می شود سعی کنید گوشی را بعد از خاموش شدن، روشن کنید. اگر روشن شد اجازه دهید تا مجددا خود به خود خاموش شود و اما اگر روشن نشد، مرحله بعدی را اعمال کنید.

گوشی روشن

3. خاموش ماندن گوشی

در این مرحله توصیه می شود اجازه دهید گوشی در حالت خاموش قرار گیرد. یعنی اینکه حدودا 30 دقیقه اجازه دهید تا گوشی خاموش بماند.

4. متصل کردن شارژر به گوشی

در این مرحله گوشی را بدون اینکه روشن کنید، به شارژر متصل کنید و توجه داشته باشید که در طول مدت زمانیکه گوشی شما باید به شارژر متصل باشد تا بصورت کامل شارژ شود حتی یکبار هم نباید گوشی را روشن کنید. بنابراین گوشی را حدودا بعد از یک و نیم ساعت در حالت شارژ رها کنید و بعد از گذشت این زمان گوشی را بررسی کنید که چند درصد شارژ شده است.

شارزر

5. روشن کردن گوشی

بعد از آنکه گوشی شما بصورت کامل و 100 درصد شارژ شد، گوشی را ابتدا از شارزر جدا کنید و سپس آنرا روشن کنید. اگر عدد باتری 100 بود، نشان دهنده این است که باتری گوشی شما بصورت کامل کالیبره شده است.

توجه مهم یک : اگر بعد از آنکه گوشی را روشن کردید، باتری گوشی کمتر از 100 درصد بود، گوشی را خاموش کنید و مجددا به شارژر متصل کنید تا بعد از آنکه گوشی را روشن کردید، عدد باتری 100 باشد.

توجه مهم دو : اگر گوشی شما روت شده است، می توانید از برنامه Battery Calibration جهت کالیبره کردن باتری گوشی استفاده کنید.

کالیبره کردن باتری آیفون

اما اگر شما گوشی آیفونی دارید که باتری آن از حالت کالیبره خارج شده است، می بایست طبق مراحل ذیل پیش بروید؛

1. خالی کردن باتری گوشی

در اولین قدم اجازه دهید تا باتری گوشی شما بصورت کامل به اتمام برسد و گوشی بدون اینکه شما خاموش کنید، خاموش شود. از این رو نباید گوشی را به شارژر در این میان متصل کنید و اگر تصمیم دارید تا سریعتر شارژ گوشی به اتمام برسد، می توانید اقدام به مشاهده فیلم و یا بازی های دلخواه خود کنید تا فرایند تخلیه باتری سریعتر شود.

2. 3 ساعت صبر کنید

بعد از آنکه باتری گوشی آیفون شما به کمترین میزان ممکن برسد، پیغامی مبنی بر خاموش شدن اتوماتیک گوشی دریافت خواهید کرد. از این رو نباید گوشی را به شارژر متصل کنید و باید به فرایند تخلیه باتری ادامه دهید تا باتری بصورت کامل خالی شود. اما زمانیکه گوشی بصورت اتوماتیک خاموش می شود، میزان شارژی را درون خود نگه داری می کند. از این رو بعد از آنکه گوشی شما بصورت اتوماتیک خاموش شد، به مدت 3 ساعت آنرا کنار بگذارید تا آخرین درصدهای باتری نیز به اتمام برسند.

کالیبره باتری گوشی

3. اتصال گوشی به شارژر

بدون آنکه گوشی را روشن کنید، در این مرحله گوشی را باید به شارژر متصل کنید. از این رو از زمانیکه گوشی را به شارژر متصل کردید، آنرا در حالت شارژ به مدت 2 ساعت رها کنید حتی اگر بصورت 100 درصد هم شارژ شده باشد! پس توجه کنید که باید اجازه دهید تا گوشی شما بصورت کامل و 100 درصد شارز شود.با این وجود در این مرحله باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید؛

  1. از شارژر اورجینال اپل استفاده کنید.
  2. گوشی را از طریق پورت هایی مانند پورت کامپیوتر و لپ تاپ شارژ نکنید.
  3. به هیچ وجه گوشی را در حین شارژ روشن نکنید.
  4. به مدت 2 ساعت گوشی در حالت شارژ رها شود.

4. گوشی را روشن کنید

در این مرحله باید گوشی را روشن کنید و بعد از اینکه روشن کردید، اجازه دهید گوشی بصورت کامل لود شود.

روشن کردن گوشی

5. باتری را خالی کنید

برای دومین بار باید باتری گوشی را تخلیه کنید. از این رو اینترنت گوشی را روشن کنید و شروع به بازی های آنلاین، مشاهده آنلاین فیلم و... کنید تا شارژ گوشی سریع تر به اتمام برسد و خاموش شود.

6. رها کردن 3 ساعته گوشی

در این مرحله بعد از آنکه گوشی شما بصورت اتوماتیک خاموش شد، مجددا به مدت 3 ساعت صبر کنید تا باتری گوشی شما بصورت کامل تخلیه شود.

7. اتصال گوشی به شارژر

در این مرحله باید گوشی را به شارژر متصل کنید و همانند سری اول باید آنرا بدون اینکه روشن کنید، به مدت 2 ساعت در حالت شارژ رها کنید حتی اگر عدد 100 را روی صفحه نمایش مشاهده کردید.

شارژ کردن گوشی

8. روشن کردن گوشی

اما در این مرحله که آخرین مرحله می باشد، باید گوشی را روشن کنید. بعد از روشن کردن گوشی اجازه دهید تا گوشی بصورت کامل لود شود. اینک گوشی شما بصورت 100 درصد شارژ شده است و در کنار شارژ شدن کامل، کالیبره نیز شده است و دیگر مشکل خاموش شدن سریع گوشی با رسیدن به درصدی مثلا 12 درصد نخواهید بود.

 

ترفند کالیبره کردن باتری گوشی آیفون و اندروید

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی