انواع پارچه
پارچه های چهارخانه یکی از جذاب ترین انواع پارچه است که طرفداران زیادی دارد و انتخاب خوبی برای فصل پاییز هستند، پترن چهارخانه در انواع طرح ها وجود دارد.

اسم انواع پارچه های چهارخانه را یاد بگیرید

یکی از محبوب ترین مدل های لباس پاییزی، لباس هایی با پارچه های چهارخانه هستند که همیشه در دنیای مُد حضور داشته اند اما در دو سال اخیر بیشتر از پیش ترند شده اند. طرح های چهارخانه در کت، شلوار، پلیور، شال و روسری، دامن، پالتو، بلوز و حتی کفش ها به کار می روند.

بسیاری از افراد نام پارچه های چهارخانه را نمی دانند اما پارچه های چهارخانه در طرح های بسیار متنوعی در دسترس اند و هر طرح، نوع بافت و تاریخچه مختص خود را دارد. چنانچه در دنیای مد نمناک میخوانید، انواع ترند چهارخانه مناسب فصل پاییز شامل:

گینگهام

گینگهام نوعی پارچه است که الیاف به کار رفته در آن پنبه یا ترکیبی از پنبه با طرح های چهارخانه می باشد. این مدل پارچه از گینگهام بریتانیا سرچشمه گرفته شده است.

پارچه های گینگهام برای فصول زیبای بهار و تابستان بسیار محبوب هستند و پس از دهه 60 بارها جزو ترند های مد قرار گرفته اند. از پارچه کینگهام می توان برای دوخت بلوز، پیراهن و... استفاده نمود.

گینگهام یکی از پر استفاده ترین پترن های چهارخانه است که در آن یک رنگ، رنگ زمینه و رنگ دیگر به صورت نوارهای عمودی و افقی بر روی این زمینه قرار گرفته اند.

قسمت های محل تقاطع این نوارها با یکدیگر تیره تر و باقی قسمت ها روشن تر هستند.

پارچه چهارخونه

تارتان یا پیچازی

پارچه پیچازی یا تارتان همان پارچه چهارخانه است که از پشم بافته شده تهیه می شود و برای پاییز و زمستان مناسب تر است اما انواع نازک تر آن هم در بازار موجود است. چهارخانه تارتان القا کننده ی سلطنتی بودن و لوکس بودن را به تصویر می کشد.

تارتان شامل سه یا چند رنگ (اغلب قرمز، سبز و سورمه ای) است که نوارهای عمودی و افقی در هر دو جهت هم رنگ هستند و اندازه و پهنای آنها یکسان است، این نوارهای عمودی و افقی در محل تقاطعشان تیره تر و در دیگر قسمت ها روشن ترهستند.

این پترن را با خانواده سلطنتی اسکاتلند می شناسند زیرا از دیرباز تاکنون محبوب خاندان سلطنتی اسکاتلند بوده است، کیت میدلتون Kate Middleton دوشس کمبریج، اغلب لباس هایی با طرح چهارخونه اسکاتلندی که نمادی از غرور ملی است به تن می کند.

بربری

بربری(Burberry) یا باربری، شرکت بریتانیایی است که در زمینه طراحی، تولید و توزیع پوشاک و... فعالیت می کند. درسال 1856 توماس بربری انگلیسی این برند را به دنیا معرفی کرد. طراحی های چهارخانه معروف این برند و آن شوالیه سوار بر اسب لوگویش همواره مورد توجه شیک پوش ها واقع شده است.

پارچه طرح باربری

مدرس

این پارچه چهارخانه با الیاف پنبه سبک تولید می شود برای دوخت لباس های تابستانی کاربرد دارد و مشابه الگوی تارتان است اما تارتان از جنس پشم است و برای لباس های گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

در مدرس نظم وجود ندارد و پهنا و فاصله ی آن ها با یکدیگر از نظم خاصی پیروی نمی کنند. در هندوستان از این پارچه برای دوخت پیراهن یا لانگی Lungi استفاده می کنند.

گلن پلاد

پارچه‎هایی گلن پلد معمولا از جنس پشم و شامل چهارخانه های درشتی هستند که در داخل این چهارخانه ها طرح های جناغی ریز سفید و سیاه را می بینید. از طرح گلن بیشتر برای کت، کت و شلوار بلوز و پیراهن استفاده می شود.

گلن پلاد

پِلَد

در این نوع پترن نوارهای عمودی و افقی با پهناهای متفاوت، با فاصله های منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و چهارخانه ها را تشکیل داده اند. این پترن شباهت زیادی به مدرس دارد اما در آن نوارهای عمودی و افقی با نظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

هوندزتوث یا دندان سگ شکاری

کشور مبدا این طرح اسکاتلند می باشد و در این پترن چهارخانه ها به صورت مورب در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و در کناره ها دارای دندانه هستند. رنگ چهارخانه های مورب این پترن اغلب سیاه و سفید است اما به رنگ های دیگر هم دیده می شود اگرچه ممکن است از رنگ های دیگر نیز در این طرح استفاده شود.

الیاف به کار رفته در این طرح پنبه، پشم یا ترکیبی از چند نوع پشم است که در پیراهن، کت و شلوارو... از آن استفاده می شود.

هوندزتوث

پنجره ای

چهارخانه ی پنجره پنجره WindowPane Check، بسیار شیک و جذاب و بسیار محبوب است و کشور مبدا آن اسکاتلند می باشد. پترن پنجره ای یکی از درشت ترین الگوهای چهارخانه است که معمولا از دو رنگ که یک رنگ، رنگ زمینه بوده و رنگ دیگر متعلق به نوارهای عمودی و افقی یک اندازه است، تشکیل می شود. چهارخانه طرح پنجره با تنوع بیشتری در لباس خانم ها وجود دارد.

شطرنجی

این پترن کاملا به شکل یک صفحه شطرنج است و شامل چهارخانه هایی با دو رنگ متفاوت هستند. در بیشتر موارد مربع های این پترن سیاه و سفید و یا دو رنگ متضاد هستند.

طرح پارچه

تاتِ سِل

این پترن مشابه الگو پنجره ای است اما در آن از سه رنگ استفاده می شود. رنگ اول برای زمینه رنگ دوم مربع های بزرگ را تشکیل می دهد و رنگ دیگر برای خطوط عمودی و افقی است که از وسط ضلع مربع های اصلی گذشته اند و در مرکز مربع ها به یکدیگر رسیده اند.

انواع ترند و پارچه چهارخانه مناسب فصل پاییز

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ن.ح
برچسب : پارچه
وبگردی