تولد
شستن ظروف سرامیکی
ظروف سرامیکی به دلیل سطح نچسبی که دارد بسیار کاربردی می باشد اما برای افزایش طول عمر این ظروف باید طرز صحیح شستشوی آن ها را بدانید.

نکاتی درباره قابلمه و ماهی تابه سرامیکی و شستشوی آنها

ظروف سرامیکی به دلیل داشتن سطح نچسب خیلی زود بین افراد محبوب شدند اما استفاده نادرست خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی از این وسایل موجب شده که کیفیت اولیه خود را از دست دهند. به همین دلیل در این بخش از سبک زندگی نمناک روش ها و نکاتی را در رابطه با شست وشوی ظروف سرامیکی بیان می کنیم.

چگونه می توان از سوختن مواد غذایی داخل تابه های سرامیکی جلوگیری کرد؟

اشتباه اصلی خیلی از خانم ها هنگام سرخ کردن مواد غذایی، اضافه نکردن روغن داخل تابه است. به یاد داشته باشید حتی تابه های سرامیکی با خاصیت ضد چسبندگی به مقداری روغن نیاز دارند.

سرخ کردن بدون روغن باعث گرم شدن بیش از حد ظروف می شود و در مدت زمان کوتاهی پوشش سرامیکی آسیب دیده و خاصیت نچسبی خود را از دست می دهد. علاوه بر این، توجه به درجه حرارت و روغنی که از آن استفاده می کنیم بسیار مهم است، پس در تنظیم حرارت خیلی دقت کنید.

ظروف سرامیکی

چطور ظروف سرامیکی را تمیز کنید؟

قابلمه و وسایل آشپزی سرامیکی جدید را ابتدا باید با دست و آب گرم خوب بشویید و با پارچه نرم خشک کنید تا ذرات گرد و غبار سرامیکی و کثیفی هایی که در حین ساخت و حمل و نقل روی سطح آن جمع شده اند کاملا پاک شوند.

ظروف سرامیکی باید بعد از هر بار استفاده شسته شوند تا ذرات غذا از بین بروند. هر چند وقت سطح ظروف را از نظر تغییر رنگ بررسی کرده و برای از بین بردن لک ها زمان صرف کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

مواد و وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن ظروف:

 • اسفنج یا پارچه ظرفشویی نرم
 • آب گرم
 • مایع ظرفشویی
 • جوش شیرین (اختیاری)
 • پراکسید هیدروژن (اختیاری)

مواد شستن ظرف سرامیکی

انجام مراحل زیر به منظور افزایش طول عمر ظروف سرامیکی:

اجازه دهید قابلمه های سرامیکی خنک شوند:

به یاد داشته باشید ظروف سرامیکی به تغییرات سریع و شدید دما پاسخ خوبی نمی دهند. به همین دلیل همیشه قبل از شستشو وسایل سرامیکی چند دقیقه اجازه دهید تا کاملاً خنک شوند سپس سینک را با آب و مایع ظرفشویی پر کنید و ظروف را بشویید.

ظروف را با اسفنج بشویید:

یکی دیگر از نکات ساده و موثر برای تمیز کردن ظروف سرامیکی استفاده از اسفنج نرم است .به کاربردن اسفنج مناسب از خط و خش ظروف جلوگیری می کند

از هرگونه ساینده خودداری کنید:

برای شست وشوی ظروف سرامیکی هرگز از سیم ظرف شویی، اسکاج سیمی یا پاک کننده های ساینده استفاده نکنید. اینها می توانند باعث خراشیدگی و آسیب به سطح ظروف شوند.

شستن ماهیتابه سرامیکی

ظروف را بشویید و خشک کنید:

بعد از شست و شوی ظروف و قابلمه ها با آب گرم آنها با دستمالی نرم خشک کنید و یا اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.

غذای چسبیده را با جوش شیرین از بین ببرید:

یکی از مشکلاتی که تمامی خانم های خانه دار با آن دست و پنجه نرم می کنند چسبیدن غذا به قابلمه است، اجازه دهید قابلمه ها حداقل 30 دقیقه در آب گرم و مایع خیس بخورند سپس اسفنجی مرطوب را به جوش شیرین خشک آغشته کرده و از آن برای از بین بردن باقی مانده مواد غذایی استفاده کنید.

اگر غذا به راحتی از بین نرفت، کف قابلمه را جوش شیرین بپاشید و یک تا دو قاشق غذاخوری آب داغ به آن اضافه کنید، اجازه دهید مخلوط 30 دقیقه بماند و با حرکت دایره ای بشویید. در صورت نیاز این کار را تکرار و سپس بشویید و خشک کنید.

تغییر رنگ را با هیدروژن پراکسید از بین ببرید:

پس از استفاده های فراوان پوشش های سرامیکی می توانند تغییر رنگ دهند. برای روشن سازی قابلمه ها، پراکسید هیدروژن 3درصد را به اندازه کافی کف ظرف بریزید تا سطح را بپوشاند. پراکسید هیدروژن باید حباب بزند، اگر اینگونه نباشد محلول تازه نیست و به یک محلول تازه نیاز دارید.

اجازه دهید محلول به مدت 30 دقیقه در ظرف بماند، سپس آن را بشویید و خشک کنید. سفید کنندگی پراکسید، باعث براق شدن سطح رنگ می شود.

تمیزکردن طرف سرامیکی

نکاتی برای تمیز نگه داشتن ظرفهای سرامیکی و آشپزی

 1. ظروف سرامیکی را همیشه با دست بشویید. مواد شوینده ماشین ظرفشویی حاوی سفید کننده ها و اسیدهای سیتریک هستند.
 2. همیشه هنگام پخت و پز داخل ظروف سرامیکی از کفگیر و ملاقه پلاستیکی، سیلیکونی، چوبی یا نایلونی استفاده کنید.
 3. هرگز غذاها را با چاقو در ظروف سرامیکی برش ندهید تا از خراش روی سطح آن جلوگیری کنید.
 4. وقتی پوشش سرامیکی ساییده شد، از تمیز کردن قابلمه ها با اسیدهایی (مانند لیمو یا سرکه) خودداری کنید. اسید بالا باعث آسیب سریعتر ظروف می شود.
 5. هنگام پخت و پز از دمای بالا استفاده نکنید.
 6. ظروف سرامیکی را بدون پد روی هم قرار ندهید تا از ایجاد خراش بین قطعات جلوگیری شود.

ترفند اصلی شستشوی ظروف سرامیکی + نکان

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی