قال بتن

آشنایی با کاربرد قالب بتن

کد مطلب : 81408زمان مطالعه : 4 دقیقه
تجهیزات قالب بندی بتن یکی از مهمترین ایزار برای اجرای ساختمان یا سازه های بتنی می باشد در این مطلب سعی بر این داریم تا این تجهیزات را به صورت کامل معرفی نماییم.

انتخاب درست تجهیزات قالب بندی بتن

برای ساخت یک سازه لازم است بتن تازه در قالب بتن ریخته شود. این قالب دارای انواع مختلفی می باشد. با توجه به این که مهمترین قسمت در ساخت سازه های بتنی روش قالب بندی است؛ بنابراین لازم است مجری سازه های بتنی از جزئیات ابعاد؛ مشخصات؛ روش های اجرا؛ تجهیزات قالب بتن اطلاعات کاملی در دست داشته باشد. معمولا قالب بندی برای دیوارها؛ ستون هایی در ابعاد مختلف و .... مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب فلزی بتن

یکی دیگر از قالب های فلزی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد؛ قالب فلزی بتن می باشد. این قالب دارای اندازه های استاندارد که شروع آن از عرض ده سانتی متر می باشد که تا عرض پنجاه سانتی متر ادامه دارد. طول استاندارد در قالب بتن فلزی یک؛ یک و نیم؛ دو متر می باشد. آن چه حائز اهمیت است برای مهار کردن قالب بتنی که در سقف ها و زیر پل ها مورد استفاده قرار می گیرندو بسته می شوند؛ در صورتی که حجم بتن و ارتفاع کم باشد از جک سقفی استفاده می شود. در غیر این صورت معمولا داربست مثلثی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت تولید این قالب فلزی برای استفاده کف؛ در قالب های جوشی از ورق سه میل استفاده می شود و برای تمسه های آن ورق پنج میل مورد استفاده قرار می گیرد.

 قالب بتن

قالب بتن و متعلقات مربوط به آن

برای وصل کردن قالب بتن به یکدیگر به ابزار و وسایل دیگری نیاز است. ابزاری همچون واشر دو لوله؛ گیره متوسط یا کلیپس؛ کلمپس؛ مهره بلت یا خروسک؛ تنگ تسمه ای؛ واشر کاس؛ پین و گوه؛ بلت؛ بلت عصایی و .... که جهت اتصال بتن مورد استفاده قرار می گیرند. قالب فلزی بتن دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد. معمولا برای اجرای یک پروژه در بتن ریزی سرستون؛ تیر پل و ... هزاران فوت مربع بتن مورد استفاده قرار می گیرد؛ که این قالب ها در برابر فشارهای انبوه بتن مقاومت می کنند. لازم به ذکر است وزن استاندارد و صحیح یک فوت متر مربع؛ مساوی با صد و پنجاه پوند می باشد.
لذا قالب بتن باید بتواند به آسانی حجم این وزن از بتن را تحمل کند. در غیر این صورت زیان و ضرری که متوجه پروژه می شود بسیار بالا خواهد بود. قالب فلزی بتن و چوبی در پروژه ها از گذشته مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع قالب ها همچون قالب بتنی فایبرگلاس؛ پلاستیک و رزین؛ تولید و ساخته می شود. این قالب ها نسبت به قالب فلزی از مزایای کمتری برخوردار هستند. هر چند قیمت این قالب ها ارزان تر از قالب فلزی است. اما مقاومت قالب بتن فلزی به مراتب بالاتر و دارای کیفیت بیشتری می باشد.
قالب بتن

طبقه بندی قالب بتن

با توجه به این که برای پروژه های بخصوص که حجم قالب بتن؛ مقدار جریان؛ وزن و فشاری که به قالب تحمیل می‎ شود را باید در نظر گرفت؛ مناسب ترین و با کیفیت ترین قالب بتن مورد استفاده قرار می گیرد. آن چه که طبقه بندی قالب بتن را مشخص می کند؛ محل استفاده و نوع آن می باشد. به طور مثال قالب بتن که برای پروژه های مسطح مورد استفاده قرار می گیرد؛ از سه تا دوازده اینچ متغیر می باشد. بنابراین قالب بتن فلزی به دلیل تحمل کردن وزن زیاد جهت پروژه های عمرانی بزرگ همچون دیوارهای یک طرفه و دو طرفه؛ سد و مخازن و همچنین ساخت پل ها گزینه بسیار مناسبی است.

برای اجرای پی ساختمان های بلند یا پایه پل؛ نیاز به قالب بتنی است که بتواند هزاران پوند بتن را تحمل کند. بنابراین قالب بتن با ارتفاع بین دوازده تا بیست فوت جهت این کار لازم است. به دلیل این که تحمل مقدار زیادی از این وزن باید توسط قالب بتن صورت گیرد؛ مقاومت قالب در به ثمر رسیدن پروژه نقش بسیار موثری دارد. لازم به ذکر است که بتن فلزی این قابلیت را دارد که به سرعت تمیز می شود. در صورت خراب شدن با هزینه کم تعمیر می شود و بعد از هر استفاده به سرعت برای استفاده مجدد آماده می باشد.

 قالب بتن

عواملی که در قیمت قالب بتن تاثیر مستقیمی دارد

امروزه برای تولید قالب بتن انواع ورق ها در بازار به چشم می خورد. اختلاف قیمت قالب فلزی در برخی ورق ها زیاد می باشد. با توجه به این که ورق فولاد مبارکه با کیفیت ترین و بهترین ورق برای قالب بتن می باشد؛ اما گاهی قیمت دو شرکتی که در تولید و ساخت قالب بتن فعالیت دارند نیز با یکدیگر متفاوت است. برخی مواقع یک شرکت برای تولید قالب از نیروی ماهر و زبده استفاده می کند و این افراد دستمزد مناسبی نیز دریافت می کنند در نتیجه محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار است.

گاهی کنترل و حذف هزینه های اضافی می تواند در ثابت ماندن تولید قالب بتن یک شرکت نقش مستقیمی داشته باشد. این شرکت قادر است بدون افزایش قیمت محصول خود؛ مانند قبل قالب با کیفیت و قیمت مناسب به دست مشتریان خود برساند. برخی از شرکت ها فروش زیاد با سود کمتر را در برنامه خود قرار داده اند و برخی دیگر تولید کمتر با سود بیشتر را در دستور کار خود دارند. لیست قالب فلزی در سایت مدرن سازان با ذکر مشخصات محصول ذکر شده است. آن چه مسلم است شرکتی که تولید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب را در دستور کار خود قرار می دهد از مشتریان زیادی برخوردار خواهد بود.

 قالب بتن

آشنایی با کاربرد قالب بتن

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : رپورتاژ
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی