قند خون
اگر به دنبال روشی بدون مصرف دارو و همچنین مؤثر برای کنترل سطح قند خون هستید باید عادت های مخربی که باعث اختلال در قند خون میشوند را در زندگی ترک کنید.

بدترین عادت که موجب اختلال در قند خون میشوند

قند خون منبع اصلی انرژی است و زمانی که سطح آن خیلی بالا باشد، باعث نگرانی خواهد شد، زیرا ممکن است که مشکلات جدی مربوط به بیماری قلبی و سکته اتفاق بیفتد.

همچنین می تواند عاملی برای دیابت باشد؛ بنابراین باید مراقب سطح قند خون خود باشید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک تصمیم گرفتیم که بدترین عادت ها برای قند خون را به شما معرفی کنیم.

خوابیدن کمتر از 7 ساعت در شب

خوابیدن کمتر از 7 ساعت هنگام شب برای سطح قند خون مضر است. اول از همه اینکه اگر خواب کافی نباشد، هورمون استرس بدن افزایش پیدا می کند. این هورمون ها باعث می شود که بدن به سختی بتواند از انسولین استفاده کند که همین باعث افزایش سطح قند خون خواهد شد.

دوم اینکه نخوابیدن به اندازه کافی، ریتم شبانه‌روزی و طبیعی بدن را به هم می ریزد که باز هم روی سطح قند خون تاثیر گذار است. در هر صورت اگر شما به اندازه کافی نخوابید، احتمال اینکه مواد غذایی حاوی قند و کربوهیدرات بخورید، بیشتر می‌ شود و همین سطح قند خون تان را بالا خواهد برد.

خواب کافی

خوردن غلات شیرین برای صبحانه

هرگز نباید از غلات شیرین و شکر برای صبحانه استفاده کنید؛ زیرا برای قند خون مضر است. اول از همه اینکه قند موجود در آن؛ باعث افزایش سطح قند خون می شود که برای افراد مبتلا به دیابت و دیگر اختلالات قندخون آسیب‌زننده است.

دوم اینکه این قند باعث اضافه وزن می شود، دیابت را تشدید می‌ کند و مشکلات دیگر به وجود می آورد. سوم اینکه باعث پوسیدگی دندان شده و در نهایت عاملی برای کالری های توخالی و کاهش ارزش غذایی می باشد.

مصرف آبمیوه

آب میوه های طبیعی سرشار از ویتامین مفید هستند؛ اما گاهی اوقات برای افراد مبتلا به دیابت مشکل ایجاد می کنند، زیرا آب میوه قند زیادی دارد و باعث افزایش سطح قند خون می‌ شود و در چنین حالتی مشکلات طولانی مدت مانند بیماری قلبی یا آسیب به کلیه برای فرد اتفاق می افتد.

آب میوه طبیعی

نادیده گرفتن وعده غذایی

وقتی که یک وعده غذایی را نادیده بگیرید، سطح قند خون تان افت می‌ کند و همین باعث احساس سرگیجه، سبک شدن سر یا حتی غش کردن می ‌شود. در واقع نادیده گرفتن وعده غذایی باعث می شود که بدن به سختی بتواند سطح قند خون را تنظیم کند و همین هم باعث می شود که به غذاهای شیرین بیشتر میل پیدا کرده و موقع خوردن هم زیاده روی کنید؛ پس بهترین راه این است که وعده غذایی را نادیده نگیرید و به هر سه وعده اهمیت دهید.

پرخوری از روی استرس

پرخوری عصبی یا از روی استرس برای بعضی از افراد اتفاق می‌ افتد؛ یعنی هنگامی که استرس دارند، بدنشان هورمون هایی ترشح می کند که تمایل به غذای چرب و شیرین پیدا می کنند و بیش از حد نیاز بدن آنها را مصرف می کنند که تاثیر منفی روی سطح قند خون دارد و آن را بیش از حد بالا می برد و ممکن است مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین و دیابت نوع دو را هم ایجاد کند.

نکته:چرا اندازه گیری سطح قند خون اهمیت دارد؟

سالم و متعادل نگه داشتن سطح قند خون برای سلامت کلی بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که سطح قند خون خیلی بالا باشد، باعث مشکلات جدی مانند دیابت می‌ شود. وقتی هم که خیلی پایین باشد، باعث خستگی، سرگیجه و بی حالی خواهد شد.

از این به بعد، بدون دارو قند خونت رو کنترل کن

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی