ازدواج همسر سابق
نحوه برخورد شما با ازدواج همسر سابقتان به عوامل متعددی بستگی دارد که می توان با یادگیری رفتار های مناسب نسبت به این موقعیت واکنش درستی را از خود بروز بدهید.

وقتی خبر ازدواج مجدد همسر سابقتان شما را به هم می ریزد 

با وجود اینکه یک سری زن و مرد به علت اختلافات زناشویی از همدیگر جدا شده اند اما باز هم اکثر آنها دچار بحران های پس از جدایی شده و خیلی مواقع درگیر گذشته ای که تمام شده است می شوند، و حتی دورادور حواسشان به زندگی پس از طلاق همسر سابقشان می باشد. از رایج ترین هیجاناتی که فرد در زمان ازدواج مجدد همسر سابق خود دچار می شود حس خشم ، ترس و حسادت می باشد ، چنانچه در این مواقع احساسات بدی همچون طرد شدگی و رها شدگی به شما دست داد و اعتماد به نفستان کاهش پیدا کرد، بدانید که تنها نیستید وجود شما کسان دیگری هستند که این احساسات تلخ را تجربه کنند.

افسردگی 

شاید این جمله را که " اگر روزی همسر سابقتان تجدید فراش کند راحت می شوید" خیلی به اطرافیانتان تکرار کرده اید اما واقعیت این است که زمانیکه این اتفاق می افتد کنترل احساسات برایتان سخت خواهد شد و یورش ناگهانی احساساتی همچون حسادت، خشم و ترس شما را شوکه خواهد کرد. 

همانطور که میدانید ازدواج مجدد همسر سابق به طور موقت هیجانات دوران طلاق را برای بار دیگر زنده می کند چنانچه هرگونه تصوراتی درباره برگشتن و آشتی با همسر سابقتان را داشتید همه اش با شنیدن خبر ازدواج مجددش به صورت ناگهانی و دردناک به پایان میرسد. امکان دارد این احساسات همراه با هاله ای از احساسات عاشقانه نسبت به همسر سابقتان باشد.

عوامل تاثیر گذار در واکنش به ازدواج همسر سابق 

چنانچه شما متقاضی طلاقتان با همسر خود نبوده اید و پس از طلاق به تنهایی زندگی می کنید شنیدن خبر ازدواج مجدد همسر سابقتان رنگ و بوی خاصی برای آن خواهد داشت و امکان دارد در وجود شما بحرانی ایجاد کند که دقیقأ در دوران جدایی آن را تجربه کرده اید. بنابراین باید بدانید واکنش شما نسبت به ازدواج مجدد همسر سابقتان بستگی به عواملی دارد که در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 طلاق

این عوامل عبارتند از:

  •  میزان رضایت شما از وضعیت فعلی خود
  •  شما متقاضی طلاق بوده اید یا همسر سابقتان
  •  فاصله بین جدایی و ازدواج مجدد همسر سابق شما
  •  وضعیت تآهل شما (مجرد یا متاهل بودنتان)
  •  عکس العمل بچه ها و چگونگی روابطشان با همسر سابقتان
  •  نگرش و دیدگاه شما نسبت به ازدواج مجدد پس از جدایی 

دلایل بارز واکنش بد به خبر ازدواج مجدد همسر سابق 

از دلایل واکنش خشمگینانه به خبر ازدواج مجدد همسر سابقتان ، وضعیت و شرایط نامناسب خود شما است و در این هنگام شما همه اتفاقات تلخ پس از طلاق را به همسرتان نسبت می دهید و در این صورت از ازدواج دوباره او افسرده و خشمگین می شوید. بدانید چنانچه از زندگی خود راضی هستید ، ازدواج کرده اید و یا رضایت شغلی بالایی دارید پس نگران نباشید اگر خبر ازدواج همسرتان را بشنوید بر آشفته نخواهید شد و فردی که قرار است با او زندگی کند رقیب عشقی شما نخواهد بود در صورت این که کمی ذهنتان درگیر شود و احساس ناراحتی کنید این نگرانی و تشویش به سرعت پایان می یابد.

وضعیت نامناسب

و همینطور یکی دیگر از دلایل می تواند این باشد که چنانچه متقاضی جدایی شما بوده اید و در حال حاضر احساس گناه می کنید امکان دارد با شنیدن خبر ازدواج دوباره همسر سابقتان حس راحتی کنید ولی چنانچه دوران تلخی را سپری کرده باشید و احساساتی همچون طرد شدگی تجربه کرده اید باشید چنانچه جدایی و اتفاقات پس از آن به سرعت اتفاق افتاده اند و یا نحوه زندگی بعدی همسر سابقتان حسادت برانگیز باشد احتمال بسیار بالایی دارد که با شنیدن خبر ازدواج مجدد او ناراحت و خشمگین شوید. 

سوگواری نیمه تمام پس از جدایی 

از عوامل مهمی که کنار آمدن با ازدواج همسر سابق را سخت و طاقت فرسا می کند این می باشد که روند سوگ جدایی را به خوبی سپری نکرده اید و به طور کامل با جدایی خود و همسر سابقتان کنار نیامده اید چرا که چنانچه این موضوع را قبول کرده بودید دیگر زندگی برای شما تمام شده تلقی می شد و به هیچ عنوان در این حد دلبستگی به همسر سابقتان نداشتید که بخواهید اینطور سراسیمه و برآشفته شوید.

چنانچه هیجاناتی که به خاطر ازدواج همسر سابق تان به سراغتان آمده است قابل کنترل نمی باشد و شما را به شدت کلافه کرده و خواب و خوراک را از شما گرفته است باید برای سازگاری هر چه بیشتر با شرایط موجود برهه ای را با تجربه احساسات متعارض و متضاد بگذرانید.

خشمگینی

شما زمانی می توانید با وضعیت بعد از طلاق سازگار شوید که بعد از جدایی خشم خود را در زمان معین تخلیه کرده باشید، با عذاب وجدان های خود به حد کافی کلنجار رفته باشید، پس از آن به تمام چیزهایی همچون خانواده، آرزوهای خانوادگی، هویت خانوادگی، برنامه هایی که با همسرتان داشته اید و از دست دادید غصه خورده و اشک بریزید و در نهایت به مرحله ای دست یابید که با تمام اتفاقات و ماجراهایی که برایتان پیش آمده است بتوانید واقع بینانه مواجه شوید و آن ها را بپذیرید، و با خود بگویید آن زندگی با تمام خوبی ها و بدی هایش به اتمام رسیده است و هیچ چاره ای جز اینکه بدون همسر سابقتان زندگی کنید ندارید. در حالیکه در هر یکی از مراحل این سوگواری قرار داشته باشید امکان دارد هیجان آن دوران چندین برابر شود و شما بیش از پیش تحریک و عصبی شوید. 

برای اینکه به زندگی پس از طلاق خود باز گردید باید بدانید که شخصیت فردی خود، مدت زمان همراهیتان با همسر سابقتان، دلایل اصلی طلاق، متقاضی طلاق بوده اید یا نه همه و همه تاثیر گذار هستند اما در اکثر موارد بر اساس مدت زمانی که باهم بوده اید مطرح می شود و به ازای هر یک سال که با هم در رابطه حضور داشتید یک الی دو ماه برای سوگ عشق باید در نظر گرفت. به عنوان مثال چنانچه کل دوران آشنایی، نامزدی و ازدواج شما 6 سال طول کشیده است به 6 ماه الی یکسال زمان نیاز دارید تا بتوانید دوران سوق را بگذرانید.

ازدواج همسر سابق

معمولاً اکثر افراد این دوران را با آزمون و خطا سپری می کنند و برخی نیز به زمان بسیار زیادی نیاز دارند و گروهی دیگر در یکی از مراحل سوگ درجا می زنند و زندگی را به کام خود سخت می کنند. بعضی مواقع نیز در همان اول راه فرد با این کار فرصت تجربه کردن این درد را از خود گرفته و نوار زندگیش را متوقف می کند اما از آنجایی که زندگی همیشه در جریان است اتفاقاتی از این دست همچون یک پتک به او یادآوری می کند که باید دست از این کار بردارد و به زندگی اش سر و سامان دهد چرا که چاره ای جز این ندارد. 

با عزت نفس از دست رفته بعد از طلاق چه کنیم؟ 

تغییرات بسیار زیادی در زندگی شما به واسطه ضربه عاطفی که پس از جدایی تجربه کرده اید ایجاد می شود، که عزت نفس شما مهمترین و اصلی ترین چیزی است که این طوفان آن را متلاشی کرده است. چراکه شما با این اتفاق کسی را از دست داده اید که برای داشتنش سالها جنگیده بودید اما با از دست دادن او به طور کلی شرایط زندگی تان دستخوش تغییراتی شده و برنامه هایی که برای آینده داشته اید به هم خورده است.

ناراحتی

حتی چنانچه دوران سوگ را سپری کرده باشید باز هم ترمیم عزت نفس به این راحتی نیست و ممکن است بعضی مواقع باورهایی مثل "هیچ کسی جز من او را نمی تواند تحمل کند" و "همسر سابقم برای نگه داشتن من لیاقت نداشت" و یا "اگر من در زندگی اش نباشم تا ابد تنها می ماند" و دلخوشی هایی از این دست که مقطعی هستند به سراغ تان بیاید. حالا با شنیدن خبر ازدواج همسر سابقتان پیش داوری هایی که کرده بودید همگی بر باد می رود. حتی عزت نفس تان هم سرپناهی امن برای شما متصور نشده است که برای ساختن خود و زندگیتان بتوانید به آن اطمینان کنید.

دراین زمان است که احساسات ناامنی همچون من لیاقت نداشتم یا من خواستنی نیستم به شما حمله ور میشود و شما را بر آشفته می کند و بار دیگر عزت نفس زخمیتان به خاطر شکست خوردن و طرد شدنتان هدف ترکش قرار می گیرد. 

جای تاسف است که در فرهنگ ما داشتن همسر از جمله عوامل مهمی میباشد که محکی برای ارزشمندی یک زن یا مرد محسوب می شود به همین علت زمانی که همسر سابق ازدواج میکند شاهدی برای بی ارزشی شما تلقی می شود و این اتفاق کار شما را سخت می کند.

منزوی شدن 

چگونگی مهار کردن موقعیت ناراحت کننده بعد ازدواج همسر سابق 

در چنین مواقعی پیش از اینکه تصمیمی عجولانه ای بگیرید برای مدیریت شرایط موجود اقداماتی که در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک در اختیارتان قرار خواهیم داد را میتوانید انجام دهید. 

1. درک درستی از هیجانات و احساسات خود داشته باشید و سعی کنید ابتدا آنها را پردازش کنید و سپس رها سازید. 

خشم ، ناامیدی و ناراحتی دردناکترین احساساتی هستند که با شنیدن خبر ازدواج مجدد همسر سابقتان همه وجود شما را در بر می گیرد خیلی مهم است که فرصت بروز به همه این احساسات بدهید، و کامل آنها را درک کنید.

زمانی که از ازدواج مجدد همسر سابقتان باخبر شدید یک دل سیر گریه کرده و با یکی از دوستان خود در میان گذاشته و درد و دل کنید. پس از اینکه احساسات شما تخلیه شد نهایت سعی خود رو بکنید تا از دست این احساسات رها شوید. چراکه چنانچه بخواهید این احساسات ناخوشایند را در وجود خود پرورش داده و نگه دارید درد و غم شدیدی را در وجود خود خواهید کاشت و باید همچنان به عذاب کشیدن ادامه دهید.

گریه کردن

 2.تعریفی برای حد و مرزهای دوستان مشترکتان داشته باشید. 

چنانچه همسر سابقتان و شما هنوز هم دوستان مشترکی دارید سعی کنید به آنها نشان دهید که هیچ تمایلی برای شنیدن خبر جدیدی درباره او ندارید حتی این احتمال وجود دارد که به خاطر نیت خیر بعضی از دوستان اخبار بدی همچون "عروس جدید را دوست ندارند" و یا "جشن عروسی افتضاح بود" در مورد همسر سابقتان به گوش شما برسد تا قوت قلبی برای آرامش شما باشد ولی باید بدانید که حتی شنیدن این حرف ها نیز ناراحتی شما را دو چندان می کند. پس بنابراین تنها راهی که برای برگشت به زندگی عادی شما کمک می کند و باعث می شود که عشق سابق تان را فراموش کنید بی خبری از زندگی شخصی او می باشد. 

اگر حاصل زندگی شما یک فرزند مشترک است سعی نکنید که اطلاعاتی راجع به همسر سابقتان از او بگیرید حتی اگر او در این باره صحبت کرد شما مانع شوید و نشان دهید که تمایلی به شنیدن خبرهای جدیدی از پدرش و رابطه جدیدش ندارید، چنانچه ملاحظه کردید که فرزندتان برای تخلیه احساساتش نیاز به صحبت کردن دارد سعی کنید جایگزینی برای خود جهت شنیدن درد و دل های او پیدا کرده و ضمن اینکه او را به فرزندتان معرفی می کنید برایش توضیح دهید که به چه اندازه مطلع شدن از جزئیات رابطه همسر سابقتان برایتان قابل تحمل و هضم نیست.

درد و دل

3. در شبکه های اجتماعی همسر سابق خود را فالو نکنید 

در همه شبکه های اجتماعی همسر سابقتان را آنفالو کنید حتی گاهی نیاز است که اعضای خانواده یا دوستان مشترکی که با او دارید را نیز از لیست دنبال کننده ها حذف کنید چرا که اگر این کار را انجام ندهید ممکن است وسوسه شده و در زندگی همسر سابقتان سرک بکشید و اخباری ناراحت کننده به دست بیاورید. حتی امکان دارد پس از اینکه او را آنفالو کردید باز به سراغش بروید و به صفحه مجازی اش سر بزنید پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید در مقابل وسوسه خود بایستید و این کار را نکنید ، به خاطر اینکه شما با فالو کردن عشق سابقتان در فضای مجازی در حقیقت به نوعی خود را تنبیه می کنید و همه غیبت کردن ها و تاسف خوردن هایی که دراین پرسه زدن ها به چشم شما می خورد چیزی جز خراب کردن و بدتر کردن حال شما ندارد. 

4. شما مجبور به تبریک گفتن به همسر سابقتان نیستید 

بعضی از افراد بر این باورند که چنانچه پس از طلاق رابطه خوبی با همسر سابق شان داشته باشند باید ازدواج مجدد آنها را نیز تبریک بگویند اما چنین چیزی امکان پذیر نمی باشد پس انرژی خود را صرف چنین اقدامات بیهوده و پوچی نکنید در غیر این صورت چنانچه این کار را انجام دهید همسر سابقتان با تبریک غیر منتظره شما شوکه خواهد شد و در فکر فرو خواهد رفت که چرا هنوزم که هنوز است به فکر او هستید، بنابراین به هیچ عنوان به تبریک ازدواج مجدد همسر سابقتان فکر نکنید.

تبریک

5. سرگرم کسانی شوید که دوستتان دارند 

برای اینکه به خودتان یادآوری کنید که چه انسان فوق العاده هستید قطعأ هم به انرژی مثبت اطرافیان خود نیازمندید ، شنیدن خبر ازدواج همسر سابقتان نیاز است که روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنید و آن را ارتقا بخشید از افرادی که علاقه مند به شما هستند کمک بگیرید چراکه آنها بهترین منبع برای سرگرمی شما خواهند بود، در آن روز سعی کنید بیشتر حواستان به خودتان باشد و از خود مراقبت کنید منظور از مراقبت این است که خود را دعوت به کاری که برایتان لذت بخش است بکنید و به نوعی مهربانانه با خود رفتار کنید. 

6. نیازی به صحبت کردن در مورد ازدواج همسر سابق تان نیست 

چنانچه وارد رابطه جدیدی شده اید به هیچ عنوان درباره ازدواج همسر سابق تان صحبت نکنید حتی اشاره ای به آن نیز نکنید به این دلیل که شما متعلق به رابطه جدید هستید و بایستی گذشته را فراموش کنید. چنانچه شما سعی در صحبت کردن درباره ازدواج همسر سابقتان داشته باشید باعث می شوید که احساس ناامنی در وجود شریک عاطفی جدیدتان ایجاد شود و فکر کند که هنوز دلتان درگیر او است. 

7.همه دلایل طلاق را روی کاغذ بیاورید 

بعضی از افراد پس از اینکه جدا شدند به درستی و نادرستی تصمیمشان شک کرده و فقط در ذهن خود لحظات خوب را مرور می کنند. پیشنهاد ما به شما این است که به جای غرق شدن در خاطرات خوش گذشته لیستی از عواملی که باعث جدایی شما و همسرتان شده است تهیه کنید به همین ترتیب با این کار می توانید به یاد بیاورید که چه چیز هایی منجر به جدایی شما شده است و از این رو به درست بودن تصمیمتان اطمینان پیدا کنید.

نوشتن

8.مسئولیت رفتار ها و احساسات خود را بپذیرید 

زمانی که متوجه این باشید که چه واکنشی در برابر خبر ازدواج همسر سابق تان خواهید داشت و آگاهی لازم لازم را درباره تبعات آن داشته باشید تمام نقاط ضعف خود را می توانید به راحتی بپذیرید و در مقابل رفتار های او منطق و تآمل بسیار بالایی بروز خواهید داد. 

9. بخشش دو جانبه داشته باشید 

زمانی که با شنیدن خبر ازدواج مجدد همسر سابق تان خشمگین می شوید ثابت میکنید که هنوز هم که هنوز است وابستگی شدیدی به او دارید و آنطور که باید موضوع طلاق را با خود رفع و رجوع نکرده اید. تنها چیزی که می تواند در فرایند طلاق از حجم مسائل ناراحت کننده این اتفاق بکاهد بخشش دو جانبه می باشد، زمانی که هر دو طرف پس از طلاق تصمیم به بخشیدن همدیگر می گیرند و کینه ای از رفتارهای همدیگر به دل نمی گیرند دیگر با شنیدن خبر ازدواج همسر سابقشان خشمی سراغشان نمی آید و چنانچه ذره ای ناراحتی به آنها دست داده باشد زودگذر و موقتی خواهد بود.

بخشش دوجانبه

10. مراجعه به مشاوره تخصصی 

اگر قادر به فائق آمدن نسبت به احساسات خود نیستید و افکار مختلف پیرامون ازدواج مجدد همسر سابقتان دست از سر شما بر نمی دارد و مدام خاطراتی که با او داشته اید در ذهنتان میچرخد حتماً اقدام به مشاوره گرفتن از یک متخصص بکنید چراکه وجود احساسات و افکار ناخوشایند و ناتمام در زندگی شما تاثیر بسیار مخربی خواهد داشت و شما را در آستانه اضطراب و افسردگی قرار خواهد داد بنابراین با جدی گرفتن این نگرانی ها فرصت جدیدی برای زندگی خود خلق کنید و راه درمان اصولی در پیش بگیرید تا بحران های به جا مانده از طلاق را به کمک یک مشاور و روانشناس پشت سر بگذارید.

بهترین روش مواجهه با ازدواج همسر سابق

4.320
این مطلب مفید بود ؟173
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی