خودرو دنا پلاس
ماشین دنا پلاس یکی دیگر از محصولات جدید و محبوب مجموعه ایران خودرو است که در این گزارش به بررسی کلی “خودرو دنا پلاس” و ارزش خرید آن خواهیم پرداخت.

بررسی خودرو دنا پلاس محبوب ایران خودرو

یکی دیگر از اتومبیل های محبوب و معروف ایران خودرو، خودرو دنا پلاس است که از اسم آن مشخص می باشد که این اتومبیل نسخه بروز شده تر دنا می باشد. این خودرو برای اولین بار در سال 95 رونمایی و معرفی شد که در اصل فیس لیفت و نسخه بروز شده دنا می باشد که تغییرات جزئی را در چراغ های عقب و جلو، طراحی جلو پنجره، طراحی بدنه اتومبیل و همچنین افزوده شدن برخی قابلیت های دیگر اشاره کرد که در ادامه این گزارش به تمامی آنها خواهیم پرداخت.

خودرو دنا پلاس

بدون شک تغییرات انجام شده بر روی این خودرو، باعث اسپرت شدن جلوه این اتومبیل شده است و بیشتر جوان پسندانه است تا کلاسیک. اما عیلرغم ایجاد تغییرات در دنا پلاس، تبدیل به یک سدان اسپرت و مجهز ایرانی شده است که نسبت به نسل قبلی خود در چندین بعد تغییر یافته است. لازم به ذکر است که دنا پلاس در 3 مدل دنده ای، دنده ای توربو و اتوماتیک توربو طراحی و روانه بازار شده است که در ادامه بصورت جزئی به هر 3 اتومبیل مذکور خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

فهرست عناوین {گزینه موردنظر را انتخاب کنید}

 1. مشخصات کلی
 2. طراحی خارجی
 3. طراحی داخلی
 4. مصرف سوخت
 5. تجهیزات و آپشن ها
 6. رنگ های عرضه شده
 7. مبلغ بیمه سالانه
 8. هزینه استهلاک
 9. قیمت

مشخصات فنی دنا پلاس

مشخصات سادهتوربواتوماتیک
وزن1258 Kg 1262 Kg1275 Kg 
طول 4559 mm4559 mm 4559 mm 
عرض 1720 mm1720 mm 1720 mm 
ارتفاع 1460 mm 1460 mm1460 mm 
پیشرانه4 سیلندر EF7 4 سیلندر توربو شارژ  4 سیلندر توربو شارژ 
حجم موتور 1.7 لیتر1.7 لیتر 1.7 لیتر 
گشتاور155 نیوتن متر  215 نیوتن متر215 نیوتن متر 
گیربکس5 دنده دستی 5 دنده دستی 6 سرعته اتومات 
قدرت113 اسب بخار 150 اسب بخار 150 اسب بخار 
شتاب 13.5 ثانیه 10 ثانیه 9.5 ثانیه 
سرعت190 KM/h 205 KM/h 205  KM/h 
مصرف ترکیبی 7.9 لیتر  7.9 لیتر8.1 لیتر 
حجم باک60 لیتر 60 لیتر 60 لیتر 
سنسور عقبدارد دارد دارد 
ترمز ضد قفل ABSدارد دارد دارد 
ترمز پارک برقیندارد ندارد ندارد 
چراغ مه شکن جلودارد دارد دارد 
چراغ مه شکن عقبدارد دارد دارد 
نوع فرمانهیدرولیکی  هیدرولیکیبرقی 2 حالته 
تعداد ایربگ
سیستم تهویهاتومات اتومات اتومات 

طراحی خارجی دنا پلاس

یکی از مهمترین نقاط عطف دنا پلاس نسبت به نسل قبلی خود، طراحی آن می باشد که با تغییرات جزئی، به میزان قابل توجهی تغییر یافته است که این تغییرات را در ابتدا می توان در چراغ های عقب و جلو، جلو پنجره اسپرت و همچنین طراحی بدنه مشاهده کرد که این تغییرات در هر 3 سری از دنا پلاس ساده، توربو و اتومات توربو یکسان می باشد. با این وجود این سدان ایرانی در مقایسه با سایر اتومبیل هایی که تاکنون توسط ایران خودرو رونمایی شده اند، بسیار متفاوت می باشد و مشخصات فنی آن نیز نسبت به نسل قبلی خود تغییر یافته است.

طراحی دنا پلاس

مشخصات فنی دنا پلاس ساده نسبت به دنا تغییراتی پیدا نکرده است و اما دو خودرو دنا پلاس توربو و دنا پلاس توربو اتوماتف تغییراتی را در مشخصات فنی خود داشته اند که از مهمترین آنها می توان به قدرت موتور که در دنا پلاس توربو و هم در دنا پلاس توربو اتومات 150 اسب بخار می باشد که دنا پلاس ساده 113 اسب بخار است . همچنین یکی دیگر از مشخصاتی که در دو نسخه آخر دنا پلاس تغییر یافته است، شتاب 0 تا 100 کیلومتر می باشد که در دنا پلاس توربو 10 ثانیه و در دنا پلاس توربو اتومات 9.5 ثانیه می باشد.

طراحی داخلی دنا پلاس

کابین دنا پلاس

طراحی داخلی هر 3 نسخه دنا پلاس یکسان می باشد و تغییرات به خصوصی در آنها وجود ندارد. اما برخی از قابلیت ها هستند که شما در حین خرید دنا پلاس می توانید درخواست اضافه شدن آنها به خودرو را بدهید. از مهم ترین شاخصه های طراحی داخلی خانواده دنا پلاس می توان به فرمان با روکش چرم، مالتی مدیا با مانیتور 7 اینچی، 6 بلندگو، دوربین عقب، صندلی های 8 حالته برای سرنشینان جلو با روکش مخملی، کروز کنترل و... اشاره کرد که برخی دیگر از قابلیت ها مانند دوربین شب، ایربگ جانبی قسمت جلو، سانروف و... را می توانید بصورت سفارشی در این سری درخواست کنید. با این وجود کابین و داشبورد دنا پلاس یکی از کابین های بی عیب و نقص می باشد.

مصرف سوخت دنا پلاس

مصرف سوخت دنا پلاس

یکی دیگر از شاخصه های مهم در خرید خودرو، میزان مصرف سوخت می باشد که در خودروهای دنا پلاس کمی بیشتر از سایر محصولات ایران خودرو می باشد چرا که میزان مصرف سوخت ترکیبی یا داخل شهر در خودروهای دنا پلاس ساده و توربو، 7.94 لیتر در هر 100 کیلومتر می باشد و این در حالی است که میزان مصرف سوخت دنا پلاس توربو اتومات در داخل شهر، 8.1 لیتر می باشد. همچنین میزان مصرف سوخت خارج از شهر دنا پلاس ساده، توربو و توربو اتومات به ترتیب 6.2 لیتر، 5.7 لیتر و 6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر می باشد.

تجهیزات و آپشن های دنا پلاس

تجهیزات دنا پلاس

از مهمترین تجهیزات سری اتومبیل های دنا پلاس می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

 1. ترمز ضد قفل ABS
 2. تنظیم شیشه بالابرهای برقی
 3. سیستم صوتی مولتی مدیا
 4. فرمان هیدرولیک در دنا پلاس ساده و توربو و فرمان برقی 2 حالته در توربو اتومات
 5. ترمز جلو دیسکی خنک شونده
 6. ترمز عقب دیسکی
 7. سیستم تهویه اتوماتیک
 8. چراغ های جدید جلو و عقب
 9. چراغ های مه شکن عقب و جلو
 10. چراغ خطر سوم
 11. تنظیم زاویه نور چراغ های جلو از داخل
 12. فرمان جمع شونده
 13. سیستم روشنایی موقت
 14. آنتن سقف جدید
 15. سیستم کنترل بخار بنزین
 16. رینگ آلومینیومی
 17. سیستم ضد سرقت
 18. دوربین عقب
 19. سنسور عقب
 20. سیستم عیب یابی هوشمند
 21. کمربندهای ایمنی با تنظیم ارتفاع
 22. صندلی های 8 حالته سرنشینان جلو
 23. قفل مرکزی با ریموت کنترل

رنگ های عرضه شده دنا پلاس

رنگ هایی که برای دنا پلاس تاکنون درنظر گرفته شده اند عبارتند از سفید، مشکی و خاکستری هستند که اگر تصمیم به خرید یکی از خودروهای خانواده دنا پلاس دارید، می بایست بصورت سفارشی اقدام به خرید کنید.

مبلغ بیمه سالانه دنا پلاس

بیمه سالانه دنا پلاس

یکی از اصلی ترین کارهایی که خریداران خودروها باید بعد از خرید اقدام به آن نمایند، ثبت بیمه شخص ثالث می باشد که اگر شما تصمیم به خرید دنا پلاس دارید باید حداقل 2.350.000 تومان تا حداکثر 2.450.000 تومان در سال 99 اقدام به پرداخت هزینه بیمه شخص ثالث دنا پلاس کنید که این هزینه متغیر می باشد و بر اساس ارزش اتومبیل قیمت گذاری می شود.

هزینه استهلاک دنا پلاس

هزینه استهلاک اتومبیل هم همیشه یکی از شاخصه های اصلی در حین خرید خودرو می باشد که برمبنای قیمت خودرو متغیر می باشد. از این رو از آنجائیکه سری دنا پلاس قیمت بالایی نسبت به سایر خودروهای بازار ایران دارند، باید قبل از خرید این سری با این موضوع روبرو شوید که در طول یکسال نسبت به میزان استفاده از خودرو باید هزینه ای را درنظر بگیرید که در این سری از محصولات ایران خودرو باید بیشتر هزینه کنید که در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

مبلغ استهلاک دنا پلاس

اولین هزینه ای که باید بعد از خرید سری دنا پلاس انجام دهید، هزینه بیمه شخص ثالث است که در قسمت قبلی بصورت کامل به آن اشاره کردیم و حدودا باید 2.450.000 تومان برای آن هزینه کنید. شمع یکی دیگر از قطعاتی است که بهتر است هر 50 هزار کیلومتر تعویض بشه و برای تعویض 4 عدد شمع دنا پلاس باید حداقل 100 هزار تومان و حداکثر 400 هزار تومان هزینه کنید. برای تعویض لنت ترمزهای عقب و جلو نیز باید حدودا 500 الی 700 هزار تومان هزینه کنید.

استهلاک دنا پلاس

همچنین تسمه تایم را باید هر 60 هزار کیلومتر تعویض کنید که قیمت خرید تسمه تایم دنا پلاس باید حدودا چیزی نزدیک به 500 هزار تومان هزینه کنید. در نهایت به قیمت حدودی لاستیک دنا پلاس رسیدیم که به ازای یک جفت باید از حداقل 1.700.000 تومان تا 2.600.000 تومان هزینه درنظر بگیرید و از این رو اگر میخواهید اقدام به خرید 2 جفت لاستیک از بهترین برند کنید، باید حدودا 5 میلیون تومان هزینه کنار بگذارید. از این رو با یک جمع و تفریق ساده باید سالانه حدودا 9 میلیون تومان برای استهلاک دنا پلاس هزینه کنید.

قیمت دنا پلاس

قیمت دنا پلاس

آخرین بخشی که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت، بخش قیمت خودرو دنا پلاس می باشد که این روزها به دلیل نوسانات ارز در بازار، قیمت ثابتی برای این خودرو وجود ندارد و قیمت هایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، قیمت حدودی هستند و به احتمال زیاد شاهد برخی نوسانات باشیم.

توجه مهم : قیمت هایی که در این گزارش گفته شده اند، حدودی هستند و برای تاریخ 2 اسفند سال 99 می باشند.

نام خودروقیمت کارخانهقیمت بازار آزاد
دنا پلاس ساده166 میلیون تومان302 میلیون تومان
دنا پلاس توربو271 میلیون تومان360 میلیون تومان
دنا پلاس توربو اتومات370 میلیون تومان428 میلیون تومان

 

دنا پلاس ، نقد و بررسی همه جانبه و جزئی خودرو دنا پلاس

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن
وبگردی