سم زدایی دیجیتالی
امروزه اعتیاد به دستگاه های دیجیتال از کودکان تا بزرگسالان، زندگی افراد را مختل کرده است و مضراتی را به همراه دارد اما با سم زدایی دیجیتالی می توان سلامت جسم و روح را حفظ کرد.

فواید سم زدایی دیجیتالی برای سلامت جسم و روح

این روزها که استفاده از دستگاه های دیجیتال بیش از همیشه رواج پیدا کرده است و افراد مدام پای آن ها هستند، باید چاره ای اندیشید و راهکارهایی را پیدا کرد که افراد بتوانند مدت زمانی از این دستگاه ها دور باشند و به زندگی حقیقی و واقعی خود هم بپردازند. یکی از این راهکارها سم زدایی دیجیتالی می باشد که در این قسمت از نمناک فواید آن را بیان خواهیم کرد.

از بین بردن اعتیاد

اعتیاد به دستگاه های دیجیتال ممکن است برای خود شخص مشهود نباشد اما واقعیت دارد. اعتیاد یعنی این که شما به صورت روزانه و ساعات بسیار طولانی با این دستگاه ها سر و کار دارید.

مثلاً 83 درصد از دانش آموزان هستند که بیشتر اوقات روز خود را در حال بازی های دیجیتالی در یک اتاق نشسته اند. در نتیجه این سم زدایی عاملی برای از بین بردن اعتیاد به لوازم دیجیتالی در این افراد است.

سم زدایی دیجیتالی

کاهش افسردگی و اضطراب

استفاده بیش از حد از هر چیزی برای افراد مخرب خواهد بود و همین موضوع می تواند برای تکنولوژی هم اتفاق بیفتد. تحقیقات رابطه مثبت بین استفاده از تکنولوژی به صورت مداوم و اضطراب را نشان می دهد.

اضطراب در این افراد با دریافت نوتیفیکیشن های مختلف از شبکه های اجتماعی افزایش پیدا می کند اما سم زدایی دیجیتالی می تواند عاملی برای افسردگی و این نوع اضطراب در افراد باشد.

کاهش اضطراب

افزایش خلاقیت در کار

پیشرفت تکنولوژی عاملی برای پیشرفت کمپانی ها و حتی خود کارمندان هنگام انجام کار شده است. به همین دلیل آن ها زمان زیادی را پای تکنولوژی می نشینند اما مطالعات نشان می دهد که افراد یک سوم زمان خود را پایه تکنولوژی هدر می دهند.

60 درصد از کارمندان برای انجام کار های خود به تکنولوژی نیاز دارند اما زمانی که این مدیریت را داشته باشند و تا حدی سم زدایی دیجیتالی انجام دهند، می توانند سطح خلاقیت خود را بالا ببرند.

فایده سم زدایی دیجیتالی

مودب بودن

مطالعه ای در سال 2009 نشان می دهد 90 درصد دانش آموزان بر این عقیده هستند که استفاده از گوشی موبایل داخل سالن تئاتر بی ادبی است اما یک چهارم آن ها این کار را انجام می دهند.

در واقع نور حاصل از موبایل در سالن های سینما یا تئاتر می تواند حواس بقیه را پرت کند اما بعضی از افراد تا حدی به آن اعتیاد دارند که نمی توانند این موضوع را رعایت کنند. پس سم زدایی دیجیتالی می تواند به مودب بودن شما با استفاده نکردن از موبایل در مکان های مورد نظر کمک کند.

فعال بودن کودکان

کاهش فعالیت فیزیکی مخصوصاً در بین کودکان وضعیت آن ها را از هر لحاظ بد تر می کند و باعث می شود که به سمت دستگاه دیجیتال روی بیاورند.

کودکانی که در بیرون از منزل بازی نمی کنند، عادت به استفاده از این دستگاه ها را دارند اما امروزه باید حداقل چندین ساعت را حتی در آخر هفته بیرون از منزل باشند. زمانی که سم زدایی دیجیتالی انجام شود، قطعاً می توانید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید که از هر لحاظ برایتان مفید خواهد بود.

فعالیت کودکان

صرفه جویی در مصرف پول

اصلا جای تعجب نیست که افراد زیادی ماهانه قبض موبایل، پول اینترنت، وای فای و دستگاه دیجیتالی مختلفی را پرداخت می کنند و در نتیجه زمانی که سم زدایی دیجیتالی انجام دهید و اعتیاد خود را بکاهید، می توانید در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید.

بهبود وضعیت خواب

در بخش های قبلی بهداشت و سلامت نمناک به این مهم بارها اشاره شد که دستگاه های دیجیتالی به شدت مخرب خواب انسان ها هستند و وضعیت آن را به هم می ریزند و نور مصنوعی حاصل از آن ها عاملی برای خواب در افراد است.

همچنین دریافت محرک هایی مثل نوتیفیکیشن ها یا پیام های متنی از شبکه های اجتماعی قطعاً وضعیت را بدتر می کند و با کنار گذاشتن آن ها می توانید خواب خود را بهبود ببخشید.

بهبود خواب

بهبود عادات غذایی سالم

مطالعه ای در این زمینه نشان می دهد دانش آموزانی که پرخوری دارند، معمولاً بیش از حد از شبکه های دیجیتالی استفاده می کنند زیرا زمانی که پای این دستگاه ها هستند، چند کار را انجام می دهند و متوجه میزان غذا خوردن شان نیستند و در نتیجه بیشتر از همیشه می خورند. پس سم زدایی اجتماعی می تواند عاملی برای جلوگیری از پرخوری در افراد و بهبود عادات سالم غذایی باشد.

بهبود رفتار

یکی از فواید سم زدایی دیجیتالی و دوری از لوازم الکترونیکی این است که افراد می توانند مهارت ها و رفتارهای خوبی از خودشان نشان دهند. زمانی که شما پای میز شام بنشینید و مدام از تلفن خود استفاده کنید و ارتباط چشمی با افراد دور و برتان نگیرید، قطعاً نمی توانید به عنوان یک شخصیت خوب در بین دیگران جلوه کنید.

بهبود رفتار در بین دیگران

بهبود روابط

از هر 5 نفر، 3 نفر اظهار می کنند که بیش از این که با همسرشان وقت بگذرانند، بیشتر پای دستگاه های دیجیتالی هستند. در نتیجه این می تواند یک تهدید برای رابطه ها در زندگی واقعی باشد و زمانی که متوجه شدید که نمی توانید به خاطر استفاده از این دستگاه ها به قرار شامتان برسید، بهتر است که به فکر سم زدایی دیجیتالی باشید.

اتفاق خوبی که بعد سم زدایی دیجیتالی در بدن میافتد

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی