زود خوابیدن کودک
با کمی جستجو و مطالعه، متوجه این خواهید شد که بهترین زمان برای خواب کودک، ساعت 9 شب می باشد. با این وجود آیا خوابیدن ساعت 9 شب فایده ای هم دارد؟

دلیل ، فواید و اهمیت زود خواباندن کودک 

هر چقدر که کودک دیرتر بخوابد، رفتارش عجیب و غریب تر می شود و در نتیجه خواباندن او هم سخت تر می گردد بنابراین خانواده ها باید سعی کنند زودتر برای خواباندن کودک خود اقدام کنند. اما به نظر شما خوابیدن کودک در اول شب یعنی ساعت 9 چه فوایدی دارد؟

زمانی که والدین به پزشک مراجعه می کنند و از نخوابیدن فرزندان شان شکایت دارند، اولین چیزی که به ذهن متخصص می رسد، دیر خواباندن کودک است. به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم که در این قسمت از نمناک فواید خوابیدن کودکان در اول شب را به شما معرفی کنیم. 

کودکی سالم تر

کودکانی که شب ها زود می خوابند، از لحاظ عاطفی، ذهنی و  جسمی سلامت بیشتری دارند. مطالعات نشان می دهد کودکان 18 ماهه که شب ها زودتر می خوابند، از لحاظ حرکتی، زبانی و رفتار های اجتماعی عملکرد بهتری دارند. نداشتن خواب کافی شبانه باعث می شود که توانایی ذهنی کودک کاسته شود و در روز بعد هم دچار مشکل باشد.

کودکی سالم

همچنین رابطه مستقیمی بین بهبود خواب و استقامت و پایداری عاطفی برای کودکان بین 7 الی 11 سال وجود دارد و خوابیدن هنگام شب تاثیر منفی روی عملکرد آن ها در مدرسه دارد. مطالعات در این باره نشان می دهد که کمبود خواب در این سنین معمولاً باعث کاهش نمره هایشان می شود.

کودکانی که شب ها دیر به رختخواب می روند، معمولاً عادات رژیمی ضعیف تری هم دارند. شاخص توده بدنی آن ها نسبت به کسانی که زودتر می خوابند، بیشتر است؛ یعنی چاق تر هستند و همچنین یک و نیم برابر احتمال بیشتری برای چاقی و تنبلی دارند. 

کمتر بیدار شدن هنگام شب

نوزادانی که شب ها زود به رختخواب می روند، معمولاً شب ها زودتر می خوابند و خواب آن ها سریع تر اتفاق می افتد و همچنین در بین خواب شبانه بیدار نمی شوند و همین باعث می شود که صبح روز بعد سرحال تر باشند اما کودکانی که شب ها دیر می خوابند، بیش از حد خسته خواهند شد. خستگی بیش از حد سطح آدرنالین را در آن ها بالا می برد که باعث حس بد و خستگی هنگام صبح خواهد شد.

رشد بهتر

کودکانی که زود به خواب می روندو خواب صحیح و به موقع دارند، رشد بهتری نسبت به سایر کودکان دارند زیرا در ساعت 10 شب، 12 شب و 2 بامداد هورمون های رشد در بدن کودک بالاترین میزان ترشح را دارند. برای رشد بهتر کودک باید در این زمان در مرحله خواب REM باشد.

خواب نوزاد

مقاومت کمتر در برابر خوابیدن 

وقتی که کودکان دیر به رختخواب می روند، برای خوابیدن از خودشان مقاومت نشان می دهند و رفتار منفی و بدی دارند. خواب ضعیف هنگام شب قطعاً مقاومت کودکان را در این باره افزایش می دهد و آن ها را بد اخلاق می کند اما کودکانی که زودتر می خوابند، با این مشکلات مواجه نیستند. 

بهره وری و کارایی بالا در طول روز 

کودکانی که قبل از ساعت 9 شب به رختخواب می روند، کارایی بهتر و تمرکز بالاتر در طول روز دارند زیرا خواب کافی و به موقع در کودکان باعث بالا رفتن تمرکز و بهره وری بیشتر آنان می شود. پژوهش ها نشان داده است، علائم کم خوابی و ADHD (اختلال کم توجهی–بیش فعالی) در کودکان از جمله بی توجهی و رفتار های تکانشی تقریبا دقیقا مانند هم هستند!

 کارایی بالای کودک

کیفیت زمان قبل از خواب 

کودکانی که زود به رختخواب می روند، معمولاً فضا و زمان کافی برای انجام کارهای مورد علاقه شان دارند  زیرا در طول روز سرحال هستند. همه چیز آن ها سرجایش است و درنتیجه زمان آن ها با کیفیت می شود و می توانند از این کیفیت بالا برای زندگی بهتر استفاده کنند. 

تایم خواب قابل پیش بینی 

وقتی شما کاری  کنید که کودکتان عادت کند شب ها زودتر بخوابد، در نتیجه زود خوابیدن به یک عادت در او تبدیل می شود و می توانید زمان خواب او را پیش بینی کنید و در نتیجه زندگی شما و فرزندتان نظم بیشتری پیدا کرده و همه چیز به موقع و سرجایش انجام خواهد شد. 

تایم مشخص خواب

سریع تر خوابیدن

زودتر رفتن به رختخواب و ساعت خواب منظم باعث می شود که کودک از لحاظ احساسی و عاطفی حس امنیت داشته باشد و وارد یک وضعیت آرامش بخش شود  زیرا بدن ساعت بیولوژیکی دقیق و منظمی دارد، در نتیجه سریع تر و راحت تر می خوابد. مطالعات نشان داده کودکانی که قبل از ساعت 9 شب می خوابند، نسبت به سایر کودکان 78 دقیقه خواب بیشتر دارند.

عادت سالم خوابیدن

وقتی که کودک از همان اول یک ساعت منظم مخصوص خواب داشته باشد، قطعاً در آینده دچار مشکل نمی شود. عادات سالم هنگام خواب باعث می شود که او در آینده هم هیچ مشکلی نداشته باشد و همیشه خواب منظمی را تجربه کند. 

خوابیدن سالم

خواب بیشتر کودک

کودکانی که زودتر می خوابند، معمولاً تایم بیشتری را می خوابند و صبح خیلی زود بیدار نمی شوند. همین باعث می شود که نیاز بدنش به خواب کافی تامین شود و استراحت لازم را داشته باشد. 

بیدار شدن صبح زود معمولاً به دلیل شب دیر خوابیدن در کودکان اتفاق می افتد. شاید برایتان منطقی نباشد اما این قضیه کاملاً بیولوژیک است. کودکانی که شب ها زود می خوابند، صبح خیلی زود بیدار نمی شوند. خواب آن ها کاملاً اندازه است اما کودکانی که شب ها دیر می خوابند، صبح زود از خواب بیدار می شوند و کلافه هستند و اطرافیان را هم کلافه می کنند.

چگونه کودکمان را ساعت 9 شب بخوابانیم؟ 

دو ساعت قبل از خواب کودک اجازه ندهید که او با وسایل الکترونیکی مانند موبایل یا تبلت بازی کند زیرا نور آبی منتشر شده از این وسایل سبب سخت به خواب رفتن کودک می شود. اگر قبل از خواب کودک وسایل الکترونیکی را از او دور کنید، موجب ترشح ملاتونین (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب و بیداری) در بدن کودک می شود.

اگر می خواهید کودکتان زودتر بخوابد شما باید الگوی او باشید نه اینکه او را به اجبار به اتاق خواب بفرستید و خودتان با صدای بلند تلویزیون ببینید یا با تلفن صحبت کنید. برای زودتر خوابیدن کودک با او به اتاق خوابش بروید و کتاب مورد علاقه کودکتان را برایش بخوانید و یا وانمود کنید که شما هم خواب هستید. 

فواید باورنکردنی زود خوابیدن کودک + راه حل

4.458
این مطلب مفید بود ؟517
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : خواب کودک
وبگردی