ترشحات چشمی
ترشحات چشمی برای همه افراد وجود دارد و زمانی مشکل ساز می باشد که این ترشحات بیش از حد باشند و رنگ آنها زرد تیره یا سبز باشد که خبر از عفونت چشم می دهد.

ترشحات چشمی و عواملی که باعث عفونت چشم می شود

همه انسان ها هنگام خواب در چشمان خود ترشح دارند . مخاط پوسته های اطراف چشم، آب دهان یا بینی یا ماده چسبناک در گوشه های چشم و مژه ها هنگام بیدار شدن ظاهر می شود . این ترشح مجموعه ای از اشک ، چربی ، سلول های پوستی و آلودگی است که در اطراف چشم هنگام خواب تجمع پیدا می کند . از آن جایی که در خواب پلک نمی زنید، آلودگی ها در یک نقطه جمع می شوند و بیرون چشم ظاهر می شوند. این ترکیب در اطراف غده های اشک ایجاد می گردند . زمانی که بیدار می شوید، آن ها را مشاهده می کنید که می توانید به راحتی پاک شان کنید.

این ماده ترشح شده معمولاً سفید یا گاهی اوقات زرد است . اگرچه بعضی از انواع ترشحات چشم هستند که نشان دهنده یک وضعیت جدی می باشد . اگر ترشحات صبحگاهی چشمان شما شبیه به رنگ زرد تیره یا سبز باشد، احتمالاً به عفونت دچار شده اید .

اگر ترشحات چشم بیش از حد طبیعی باشد، احتمالا نشان دهنده مشکلاتی در چشم تان هست . ترشحات در طول روز، بدون این که تازه از خواب بیدار شده باشید، می تواند نشان دهنده یک وضعیت جدی باشد که نیاز به درمان دارد . عموماً آب چشم تجمع پیدا کرده در اطراف چشم ، پلک و مژه ها هنگام بیداری طبیعی هستند . اگر با رنگ مختلف از این ترشحات، تاری دید ، حساسیت یا درد در اطراف چشم مواجه شوید ، ممکن است نشان دهنده عفونت و دیگر وضعیت های جدی باشد که ترشحات را ایجاد کرده اند .

ترشحات چشمی

علل ایجاد کننده ترشحات چشمی نگران کننده

لنز 

حتی اگر مدت زمان طولانی هم از لنز استفاده می کنید اما چشم شما عفونی نشده، باز هم این امکان وجود دارد که قرار دادن لنز داخل چشم ها به مدت چند ساعت بتواند عامل التهاب و حساسیت چشمانتان شود . در چنین حالتی ترشحات چشم بیش از حدِ طبیعی می شوند و هنگام صبح هم بیشتر افزایش پیدا می کند . هرگز با لنز نخوابید، مگر این که چشم پزشک از شما خواسته باشد. اگر ترشحات زیادی را هنگام صبح تجربه می کنید، در حالیکه لنز هم ندارید، احتمالاً باید لنز های خود را عوض کرده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

خشکی مزمن چشم 

علل زیادی هستند که باعث خشکی چشم می شوند اما وضعیت هایی که این ترشحات را همراه با خستگی چشم افزایش می دهند باید جدی گرفت . پس حتما به چشم پزشک مراجعه کنید تا اگر خشکی چشم مزمن دارید ، هر چه زودتر آن را برطرف کنید.

خشکی چشم

آلرژی 

گاهی اوقات آلرژی ها عامل ایجاد آبریزش چشم، قرمزی ، خارش یا ترشحات چشم هستند . ممکن است یکی از چشم ها یا هر دوی آن ها را درگیر کند اما در چنین حالتی ترشحات چشم معمولاً رنگ غیر طبیعی ندارد . آنتی هیستامین ها و قطره های چشمی یا دیگر درمانهای مربوط به آلرژی می تواند این وضعیت را بهبود ببخشد .

التهاب ملتحمه 

التهاب ملتحمه یا چشم صورتی یک نوع عفونت چشم است که با قرمزی، ورم، درد و خارش در چشم همراه است . اگر این عفونت درمان نشود ، پخش می شود و ممکن است به چشم آسیب بیشتری وارد کند . پس بسیار مهم است که چشم پزشک این وضعیت را مورد بررسی قرار دهد و درمانی را به کار بگیرد که معمولاً درمان از طریق قطره های چشم آغاز می شود .

التهاب ملتحمه

بلفاریت 

بلفاریت یک نوع التهاب در مژه ها است که باعث ورم و درد در اطراف چشم می شود و ترشحات را ایجاد می کند . علت آن هم تولید چربی در اطراف فولیکول های مو است که ترشحات آن معمولاً رنگ سبز یا زرد دارند.

کراتیت 

انواع مختلفی از کراتیت وجود دارند . کراتیت باکتریایی قارچی، هرپتیک و غیره. کراتیت باکتریایی یک نوع عفونت است که به سرعت رشد می کند و اگر درمان نشود ، باعث کوری خواهد شد . ترشحات اضافه با رنگ غیر طبیعی از علائم آن می باشد .

کراتیت قارچی روی قرنیه چشم اثر می گذارد و علائم مشابهی دارد . کراتیت هرپس هم به دلیل یک عفونت ویروسی ایجاد می شود و باعث سوزش در چشم می گردد.

کراتیت آموبیک یک عفونت است که بر اثر قرار گرفتن در معرض نور زیاد خورشید ایجاد می شود و یک نوع آفتاب سوختگی را در چشم ایجاد می کند .

کراتیت

گل مژه 

گل مژه یک مشکل چشمی است که در پلک ایجاد می شود . معمولاً فولیکول های مژه دچار عفونت می گردند که به درمان پزشکی نیاز دارد و اغلب خود به خود بهبود پیدا می کند که شبیه به جوش در حاشیه پلک می باشد و همراه با درد و سوزش است . سختی هنگام پلک زدن، یکی از علائم گل مژه است که ترشحات اضافی را ایجاد می کند .

آسیب دیدگی چشم یا ضربه 

هرگونه ضربه یا آسیب دیدگی بر اثر استفاده از عطر یا لوازم آرایش که به داخل چشم رفته است ، عامل ایجاد مشکلاتی از جمله ترشحات غیر معمول خواهد شد . اگر هنگام بیداری اتفاق بیفتد ، معمولاً ترشحات خونی دیده می شود که حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

آسیب دیدگی چشم

زخم قرنیه 

گاهی اوقات لایه سطحی چشم یا همان سطح قرنیه عفونی می شود . این زخم ترشحات سفید به همراه دارد . اشک زیاد، درد در ناحیه چشم ، قرمزی ، مشکلات باز کردن چشم و حساسیت به نور جزء علائم آن است . درمان آنتی بیوتیکی می تواند شما را از این وضعیت خلاص کند . اگر آن را درمان نکنید ، آسیب بلند مدتی وارد می کند که ممکن است به کاشت قرنیه نیاز پیدا کنید .

داکریوسیتیت 

این وضعیت باعث مسدودیت غده اشکی می شود که کمی هم دردناک است و همراه با سوزش و ورم زیر پلک پایین می باشد. آبریزش چشم ، ترشحات چسبنده ، قرمزی ، تاری دید و درد همگی با آن همراه هستند . ممکن است خود به خود خوب شود و بهبود پیدا کند اما در هر صورت باید با متخصص چشم مشورت کنید .

 داکریوسیتیت

پیشگیری یا مدیریت ترشح چشم در منزل

در بخش قبلی بهداشت و سلامت نمناک درباره درمان ترشح چشم کامل توضیح دادیم و دانستید که ممکن است وسوسه شوید که مدام هنگام صبح چشم خود را بمالید تا این ترشحات را خارج کنید اما این وضعیت عفونت را بدتر می کند . چسبیدن چیزی به چشم ها می تواند ترشحات را افزایش دهد. بنابراین هرگونه کثیفی و آرایش را پاک کنید.

چشمان خود را با آب یا قطره های مخصوص بشویید و بیش از حد با دستانتان با چشم خود ور نروید. هنگام آرایش و قرار دادن لنز، دستان خود را بشویید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش پیدا کند .

قطره چشم

تغییر در ترشح چشم نشان دهنده تغییر در سلامت چشم است .

مقدار کمی از ترشحات مخصوصاً هنگام بیداری طبیعی هستند اما اگر رنگ ، مقدار، چسبندگی و دفعات تغییر کند، باید با چشم پزشک صحبت کنید؛ مخصوصاً اگر بعد از یک الی دو روز بهبود پیدا نکند .

اگر ترشح همراه با درد ، قرمزی، التهاب ، تغییر بافت اطراف چشم ، مشکلات بینایی و خون همراه بود ، سریعاً به متخصص مراجعه کنید .

ترشحات چشمی که دلیل آنها باید جدی است

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی