تولد
اولین پیوند کلیه
در گذشته پیوند کلیه یکی از عمل های جراحی پیچیده بود که آشنایی با اولین پیوند کلیه موفق در ایران و جهان می تواند جذاب باشد.

اولین پیوند کلیه در ایران و جهان

سالها پیش پیوند کلیه به این سادگی نبود و رواج امروزی را نداشت، پزشکان بسیاری برای دست یافتن به این سطح اطمینان و نتیجه ی موفقیت آمیز تلاش کردند و طبق انتظار بارها و بارها شکست خوردند تا اینکه مسئله ی مهم پیوند کلیه به این جا رسید و تا به امروز توانسته جان تعداد بسیاری انسان را نجات دهد. این مقدمه ای بود برای معرفی اولین ها در این زمینه، دستانی که اولین پیوندهای کلیه را در جهان و ایران انجام دادند که در ادامه ی این بخش از نمناک با آنها آشنا خواهید شد.

پیوند کلیه

اولین پیوند کلیه در ایران

اولین پیوند کلیه در ایران توسط دکتر " سید محمد سنادی زاده " در آبان ماه سال 1347 در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد.

تاریخچه ی پیوند کلیه در جهان

تاریخچه پیوند کلیه شامل انجام عمل های ناموفق و تلاش های بسیار زیاد پزشکان است که در این بخش از نمناک آنها را آورده ایم. اولین پیوند موفق کلیه روی کلیه یک سگ انجام شد که توسط پزشک اتریشی به نام "امریچ اولمان" در سال 1902 صورت گرفت. این کلیه به رگ کاروتید سگ متصل بود و انتهای آن آزاد بود. کلیه پیوند زده شده این سگ، تا دو روز قبل از مرگش به خوبی کار می کرد و در سال 1909 تلاش هایی برای پیوند کلیه انسان از بدن بعضی از بیماران به صورت نمونه انجام شد.

جالب است بدانید که در سال 1933 یک جراح در روسیه به نام "یو یو ورونوی" اولین پیوند کلیه انسان به انسان را انجام داد. البته این کلیه 6 ساعت بیشتر دوام نداشت و علت آن هم ناهماهنگی گروه خونی این دو نفر بود. 4 نفر دیگر بعد از آن ، تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفتند اما عمل آن ها هم به سرعت شکست خورد تا این که تا سال 1950 دیگر کسی حاضر به انجام چنین عملی نشد.

تاریخچه پیوند کلیه

در آن زمان انواع مختلفی از روش های اهدای کلیه روی سگ، میمون، بز و خرچنگ امتحان شده بود اما همگی نا موفق بودند. در سال 1939 اولین پیوند کلیه از یک انسان در روسیه انجام شد که بیمار فقط دو روز زنده ماند و این عضو جدید هرگز برای او کار آمد نبود.

در سال 1953 اولین پیوند کلیه برای انسان توسط "جین هامبورگر" در پاریس به شکل موفقیت آمیز انجام شد ، این بار یک پسر 16 ساله ، کلیه مادرش را برای ادامه زندگی دریافت کرد.

سپس در سال 1954 پیوند موفقیت آمیز دیگر کلیه توسط "جوزف مورای" انجام شد . این پیوند کلیه بین دوقلو ها اتفاق افتاد و کلیه پیوند زده شده هشت سال دوام آورد . به همین دلیل "مورای" جایزه نوبل پزشکی را در سال 1990 به خود اختصاص داد.

در سال 1962، اولین پیوند کلیه بین دو بیمار غیر مرتبط، یعنی بدون هیچ رابطه خویشاوندی با استفاده از سرکوب سیستم ایمنی انجام شد و در سال 1963، اولین پیوند کلیه در آلمان توسط "رین هارد ناگل" و "ویلهلم بروسینگ" در برلین انجام پذیرفت.

اولین کسی که در ایران و جهان پیوند کلیه انجام داد

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی