پرچم کشور ها
پرچم ها اولین نماد هر کشور در جهان هستند، همچنین رنگ ها و سمبل ها در پرچم معانی خاصی دارند که نشان دهنده ی ویژگی و باور های کشور است.

همه چیز درباره پرچم کشورها و مفهوم رنگ و اشکال آنها

پرچم کشور ها چیز زیادی در مورد آن کشور می‌ گویند و نماد چیز های مختلفی هستند. به همین دلیل است که پرچم کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام از اشکال و رنگ های متفاوتی استفاده کرده اند. در این قسمت از نمناک قصد داریم نماد های مختلف پرچم های دنیا را به شما توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

چرا هر کشوری پرچم دارد و اهمیت این پرچم ها چیست؟

پرچم ها سمبل آن کشور هستند که از هزاران سال پیش به یادگار مانده اند و یک نوع هویت یا ارتباط ملیت ها با یکدیگر محسوب می شوند. انتقال دهنده ایده ها، اهداف و ارزش یک کشور هستند و می‌ خواهند با آن حرف‌ های زیادی به کل دنیا بزنند؛ بنابراین هر کشوری پرچم منحصر به فرد خودش را دارد و اهمیت و معنای آن برای هر کدام از کشور ها متفاوت است.

تقریباً از اوایل قرن 18 بود که اولین پرچم های کشورهای مختلف معرفی شدند‌. پرچم ها در قلب و روح افرادی که در آن کشور زندگی می‌ کنند، جایگاه ویژه ‌ای دارند و نمادی از راهبرد سیاسی، ارتش و وضعیت اقتصادی آن کشور می باشند. هر کشوری پرچم مخصوص به خودش را دارد که مردم آن ناحیه به آن افتخار می کنند ‌. شکل ها و رنگ های موجود در هر پرچم در کل دنیا نشان‌ دهنده موضوعات فلسفی، تاریخی و دیگر جنبه های اجتماعی است که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد.

پرچم کشورها

سمبل و معنی رنگ های مختلف در پرچم های دنیا

رنگ ها در پرچم های کشور های مختلف متفاوت از دیگری هستند. هر رنگی که در پرچم استفاده می کنند، علامت یک معنی عمیق و یک نماد منحصر به فرد است. رنگ ها معانی مختلفی در فرهنگ های متفاوت دارند.

اکثر پرچم کشور ها یک رنگ اصلی دارند که معمولاً آبی، سبز و قرمز هستند و در بعضی از کشورها زرد یا دیگر رنگ های ثانویه شامل آن می‌ شود. بعضی از کشور ها رنگ طلایی را استفاده کرده‌اند که مرتبط با خورشید است و آن را به عنوان رنگ پادشاهی می‌ شناسند.

معنی رنگ پرچم ها در کل دنیا

در این قسمت در مورد رنگ های مختلف صحبت می‌ کنیم.

مشکی:عموماً این رنگ به عنوان میراث نژادی یا قومی استفاده می شود و نشان دهنده مصمم بودن و دفاع در برابر دشمنان است. همچنین برای سوگواری هم از این رنگ استفاده می کنند.

سفید:سفید سمبل آرامش، هارمونی و خلوص است و نشان دهنده دفاع در زمان جنگ هم می باشد.

قرمز:رنگ قرمز نمادِ قدرت، ارتعاش، انقلاب و سمبل خونریزی است. دیگر معانی رنگ قرمز نشان دهنده مهم بودن یا شجاعت است که از آن به عنوان هوشیاری در برابر خطر هم استفاده می‌ کنند.

رنگ قرمز

آبی:رنگ آبی سمبل آزادی، مصمم بودن، هوشیاری و خوشبختی است.

سبز:رنگ سبز نیز سمبل اثربخشی کار های کشاورزی، باروری و رونق است. گاهی اوقات به عنوان امیدواری و جوانی هم از آن یاد می کنند.

طلایی یا زرد:طلایی یا زرد سمبل ثروت و انرژی است، دقیقا مانند خورشید؛ همچنین نشان دهنده شادی هم می باشد.

نارنجی:رنگ نارنجی سمبل فداکاری، دوری از خودخواهی و شجاعت است.

سمبل جهانی پرچم ها در کل دنیا

احتمالا متوجه شده اید که پرچم کشور های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، زیرا هر کدام راهبرد خودشان را دارند:

خورشید:دایره خورشیدی که در طراحی پرچم ها استفاده می شود، سمبل قدرت، اتحاد و یکپارچگی است. به عنوان مثال پرچم ژاپن و پرچم آرژانتین از این سمبل قدرتمند استفاده کرده‌ اند.

پرچم آرژانتین و ژاپن

ماه:ماه در پرچم ها که معمولاً به صورت هلال کشیده می‌ شود و لابلای چند ستاره وجود دارد، نماد خدا و الاهیات هستند. همچنین نماد اسلام هم می باشد. به عنوان مثال پرچم ترکیه، سنگاپور و پاکستان از این نماد استفاده کرده است.

ستاره ها:وجود ستاره ها در پرچم کشور های مختلف نشان دهنده انرژی است‌. انرژی که از آسمان شب می آید؛ به عنوان مثال پرچم ایالات متحده آمریکا، استرالیا و برزیل از این نماد استفاده کرده است.

صلیب یا خط متقاطع:این خط نشان دهنده ایمان و اعتقاد و وسعت است. پرچم سوئد، نروژ و سوئیس این نماد را دارد.

مثلث:در مسیحیت مثلث سه گوش نشان دهنده سه گانگی یعنی پدر، پسر و روح القدوس است. اگر چه مثلث در پرچم به عنوان سمبل قدرت و نیرو هم استفاده می شود. مثلا پرچم باهاما و بعضی دیگر از کشور ها از این نماد استفاده کرده است.

مربع:شکل چهار ضلعی با طول های یکسان یا همان مربع نشان دهنده تعادل است. به عنوان مثال پرچم سوئیس تنها پرچمی است که مربع داخلش وجود دارد.

پرچم کشور سوئیس

کشور های مختلف در سراسر دنیا نماد های دیگری مثل مستطیل یا شکل های متفاوت را نیز استفاده می کنند. مثلا پرچم نپال تنها پرچمی است که نه مستطیل و نه مربع دارد و از سمبل های دیگری استفاده کرده اند. مثلاً کشور کانادا از برگ یک گیاه استفاده کرده که نماد محیط زیست است.

معنی هرکدوم از رنگ پرچم کشورها چیه؟

4.717
این مطلب مفید بود ؟161
منبع : flagsworld / بخش سرگرمی نمناک/ن/ش
برچسب : آیا میدانید
وبگردی